Amerikan Pitbull Terrier Hakkında Bilgi

Amerikan Pitbull Terrier bilgi

Pitbull denilince akla, sert ve asi bir köpek ırkı geliyor. Ancak Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler; son derece nazik ve insan canlısı hayvanlar olarak dikkati çekiyor. Çocuklarla arası bir hayli iyi olan bu ırk; korumacı ruhu pek yansıtmasa da, oyuncu kişiliği ve yüksek enerjisi ile öne çıkıyor. Bu cinsin birtakım özelliklerine bakacak olursak;

 

  • Çocuklarla arasının 10 üzerinden 10,
  • Eğitime cevap vermesi 10 üzerinden 6,
  • Egzersiz yapma ihtiyacı 10 üzerinden 7,
  • Enerjisi 10 üzerinden 7,
  • Diğer köpek ya da hayvanlarla iletişimi 10 üzerinden 6,
  • Korumacı yapısı 10 üzerinden 3,
  • Oyuncu yapısı 10 üzerinden 7 olarak nitelendirilmektedir.

Irkı 19. Yüzyılın başlarına kadar giden Amerikan Pitbull Terrier; güçlü yapısı, sert görünüşü, kuvvetli çenesi ile birlikte ayı ve boğalarla mücadele edebilecek bir görünümdedir. 19. Yüzyılda güçlü bir köpek ihtiyacı neticesinde üretilmiş olan bu ırk; köpek dövüşlerinde sıklıkla yerini aldı. Ancak 19 yüzyılın ortasına doğru bu dövüşlerin yasaklanmasıyla birlikte, köpekler farklı amaçlar için kullanılmaya başlandı. Yapıları ve dövüşlerde kullanılması nedeniyle saldırgan bir konumda olan Amerikan cinsi Pitbull Terrie; köpek dövüşlerinin yasaklanması ile birlikte, bekçi köpeği olarak tercih görmeye başladı. Türkiye’de de beslenen bu hayvan, dünyanın farklı ülkelerinde, farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Güçlü yapısı ve sert görünüşü ile bulunduğu ortama bekçilik eden bu ırk; birçok hırsızlık olayının da önüne geçiyor.

Yaklaşık 30 kilogram ağırlığında olan Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpek; 45 santimlik boyuyla dikkat çekiyor. Tabi bunlar genel olarak belirlenmiş olan özellikleridir. Birkaç kg ya da santim oynama olabilir. Ortalama yaşam süresi 14 sene olan bu köpekler; sert görünüşlerinin altında sevecen bir karakteri de yansıtıyor. Özellikle çocuklarla aralarının iyi olması, çocuklu ailelerde vaktin çok daha güzel geçmesini sağlıyor. Oyuncu özellikleri de bunda önemli bir paya sahip olmaktadır. Göründüğünün aksine oldukça hassas olan bu cins; sahibinin kucağında mayışarak, anın tadını çıkarabiliyor. Ayrıca keşfetmeyi seven bir ırk olması da; onun bekçi köpeği olarak kullanılmasında ciddi bir etkendir.

Amerikan Pitbull Terrier Bakımı

Çocuklarla arası iyi olan, sosyalleşme ihtiyacı bulunan, kuvvetli yapısı ile dikkat çeken Amerikan Pitbull Terrier’ın bakımından da biraz bahsedelim. İnatçı bir yapısı olan bu köpeğin eğitimi biraz zamanınızı alacaktır. Onu eğitmeye başlamadan önce mutlaka onunla güçlü bir bağ kurmalı ve bu şekilde ona gereken eğitimi aşılamalısınız. Ayrıca bu cinsin hayatında olmazsa olmazlar arasında yer alan egzersiz saatini de atlamamanız gerekiyor. Günde birkaç saat egzersiz ve oyun; onun daha dinamik ve enerjik olmasını sağlayacaktır. Aksi halde zamanla bir köşede kös kös oturan, hayata küsmüş bir köpek oluverir. Soğuğa karşı dayanıksız olan bu hayvanı soğuk havalarda bahçede beslememek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir