Boxer Köpek Hakkında Bilgi

Boxer Köpek Hakkında Bilgi

Türkiye’de en fazla bulunan cins olma özelliği gösteren Boxer; güçlü bir vücuda sahiptir. Sık ve parlak kürkü ile dışarıdan bakıldığı zaman dikkat çeken bu köpekte, birtakım lekeler mevcuttur. Genelde bu lekeler kahverengidir, kuyrukları ise kesik yapıdadır. Ağzı kapalıyken dişleri veya dili gözükmemekte, vücudu ile başı doğru orantılı bir şekildedir. Siyah ve büyük burnu ile dikkat çeken bu cinsin gözleri de koyu renklidir. Boxer köpek hakkında bilgi vermeye biraz da onun karakter özelliklerinden bahsederek devam edelim.

Boxer Köpeğin Karakter Özellikleri

Enerjisi hiç bitmeyen, sahibine sadık, mutlu görünümü ile dikkat çeken Boxer; oldukça meraklı bir yapıya sahiptir. Araştırmacı ruhu onu diğer köpeklerden ayıran en belirgin karakter özellikleri arasındadır. Ayrıca çocuklarla arasını daima iyi tutan ve onlarla iyi anlaşan bu ırk; sosyalleşme noktasında gereken eğitimi alması durumunda ise; diğer evcil hayvanlarla iyi vakit geçirebilir. Bu noktada sahibine büyük iş düşüyor tabi. Ailenizi koruma içgüdüsü ile hareket eden bu köpek; tanımadığı insanlara dikkatli bir şekilde bakar ve onları baştan aşağıya kadar süzer. Bu onun koruma içgüdüsünün en belirgin özelliğidir. Küçük yaşta, sabırlı ve sevecen bir şekilde eğitimine başlanmalıdır. Eğitimde sert olmamakla birlikte, disiplini elden bırakmamak gerekir. Horlamaları ve aşırı salya bırakmaları ise bu cinsin en kötü özellikleri arasında gösterilmektedir.

Boxer Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ev ortamında beslenmesi uygun görülen bu köpeğe eğer yeterli egzersiz yapabileceği bir imkan sağlarsanız; sorun olmayacaktır. Ancak ev içerisinde sürekli hareket halinde olacaklarını unutmamanız gerekiyor. Bu yüzden onlara bahçeli bir ev imkanınız varsa, bu durum daha iyi gelecektir. Aşırı soğuk ve sıcaklara karşı vücutları direnç göstermez. Bu yüzden bu tarz havalarda gereken önlemleri almanız gerekmektedir. Günlük egzersiz ihtiyacı giderilmeli, kalite mamalarla, düzenli beslenmesi sağlanmalıdır.

Çok havlayan köpek cinsleri arasında yer alan Boxer bakımı oldukça kolaydır. Zira tüyleri kısa olan bu cinsin haftada bir iki kez tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır. Zaten halihazırda temizliğini kendilerini yapan bu köpekler; size bu konuda da zorluk çektirmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir