Bukalemun Bakımı ve Beslenmesi

Bukalemun Bakımı ve Beslenmesi

Bukalemunlar çoğu bilim insanı tarafından Chamaeleonidae familyasına dahil edilmiştir. Yaşam süreleri erkeklerde 8-10, dişilerde ise 5-6 yıldır. Korktuklarında ise tıslayan ve renk değiştiren hayvanlar evde nasıl bakılmalı, neyle beslenmeli? Bu yazımızda bu konular hakkında bukalemun seven dostlarımıza yardımcı olacağız.
Bukalemunların evde bakımı ve beslemesi diğer evcil hayvanlara oranla daha zor olacaktır. Eğer evde bukalemun bakımı ve beslenmesi sorumluluğunu üstlenmek istiyorsanız bukalemun bakım ve beslenmesi konularında dikkat etmeniz  gereken önemli kriterleri göz ardı etmemelisiniz. Bukalemun beslemek büyük bir sabır ve özveri isteyecektir.

Bukalemun Bakımı

Bukalemunlar doğası gereği sıcak ve nemli iklimleri severler. Ülkemizde bu şartlara en uygun yerler Ege ve Akdeniz bölgesidir. Bukalemunlar uygun yaşam koşulları sağlanamadığı zaman kendilerini tutsaklık altında hisseder ve yaşamlarına devam edemezler.
Bukalemunları teraryumda besleyebilirsiniz ancak teraryumun büyük olmasına ve bukalemunun rahatça hareket edecek şekilde tasarlanmasına dikkat etmelisiniz. Bukalemunlar uzun dilleri sayesinde avlarını canlı olarak yakalar ve hayatlarını sürdürürler. Teraryumun etrafını tellerle, sineklikle veya bezle kapattığınız takdirde kendini esaret altında hissedecek ve yaşamına son verecektir. Teraryumun etrafını sinekliklerle çevirmemeli ve kafes yüksekliğini en az bir en çok bir buçuk metre olarak ayarlamalısınız
Teraryum Sıcaklığı: Gündüz 25-30 derece geceleri ise 19-20 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklığı teraryumun içine koyacağınız bir termometreyle rahatlıkla ölçebilirsiniz.  Bukalemun bakımı ve beslenmesi için dikkat çeken sıcak havaları sevdiği gibi nemli havalardan da hoşlanır bu nedenle teraryumun nem oranı da gündüzleri yüzde elli, geceleri ise yüzde yetmiş-seksen arası olmalıdır.
Teraryum Düzeni: Teraryumun içine küçük bir su kabı koymalı ve bukalemunun altında dinleneceği bir gölgelik sağlamalısınız.  Teraryumun içine koyacağınız küçük bitkiler, tırmanabileceği şekilde ağaçlar ve ufak dallar bukalemunun doğal ortamına benzeyecektir. Bukalemunlar ağaç dallarında yaşamayı severler, kavrayıcı ayaklarıyla dalda sarkarak dururlar. Yanlarına başka bukalemunlar konulduğunda ise yemek yemeyeceklerdir.
Bukalemunun kaçamayacağı aynı zamanda rahatça beslenebileceği bir ortam onu mutlu edecek ve yaşantısını kendi doğasına uygun bir şekilde sürdürecektir.
Teraryum Aydınlatma ve Işıklandırması: Bukalemun, teraryumla birlikte kesinlikle öğle sıcağında bırakılmamalıdır.  Teraryum ısı ve ışıklandırma kaynağı olarak UV lambalarından faydalanabilirsiniz.  Bukalemunlar günde ortalama 10-12 saat güneş görmelidir. Geceleri ise düşük wattlı kırmızı bir lamba takmalı, bukalemunu beyaz ışıkların altında bırakmamalısınız.
Sürüngenler için D vitamini oldukça önemlidir, bu sebeple teraryumu güneşin tepede olmadığı zamanlarda ve direkt olarak güneşin direkt kafese gelmeyeceği şekilde bukalemunu güneşlendirebilirsiniz. Bukalemun bakımı ve beslenmesi özenli bir şekilde yapılırsa, renklerinin canlılığı ve parlaklığı göz kamaştıracaktır.

Bukalemun Beslenmesi


Bukalemun beslenmesi
evde oldukça zor olacaktır. Bukalemunlar doğal ortamlarında ağaçlarda sakin bir şekilde beklerken yanlarına gelen böcek, sinek veya örümcekleri uzun dilleriyle yakalar ve afiyetle yerler. Peki evde bu ortam nasıl sağlanmalı? Yazımızın devamında bukalemun beslenmesi hakkında detaylı ve geniş bir bilgi vereceğiz.
Canlı Yem: Bukalemunlar canlı yem yemekten hoşlanır. Doğal ortamlarında günde 20-30 sinek yiyerek beslenen bu canlılar evde sizin bulacağınız canlı yemlerle beslenecektir. Günde en az 20 sinek veya 10 tane canlı çekirge ya da 10 tane canlı hamamböceği ile besleyebilirsiniz. Bukalemunun bu ihtiyaçlarını ev ortamında sağlamak zor olsa bile bukalemunu severek besleyecek kişiler için zor gelmeyecektir. Eğer isterseniz evinizde sinek tuzağı hazırlayabilir ve sevimli dostunuza yedirebilirsiniz.  Bukalemununuz verdiğiniz yemekleri yememeye başlarsa ve mevsim yazsa onu en yakın zamanda doğal ortamına bırakmalısınız.

Fazla Yemek Vermeyin
: Her canlıda olduğu gibi bukalemunların da fazla yemek yememesi gerekir. Minik dostunuzun yem kapasitesini aşmamaya özen gösterin.

Ek Gıdalar Verebilirsiniz:
Sevimli ve parlak dostunuza D3 vitamini verebilir daha sağlıklı ve uzun ömür yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir