Cennet Papağanları Genel Özellikleri

cennet papağanları genel özellikleri

Cennet papağanları evlerimizde beslenen en popüler papağan türüdür. Diğer isimleri aşk kuşu ile sevda papağanıdır. Yani toplumda bu isimler ile de anılabilir. Cennet papağan küçük papağan türleri arasında yer almaktadır. Asıl yeri Afrika’dır. Latinca ismi Agapornis Roseicollis. Boyut olarak 12 ile 18 santim arasında değişmektedir. Eğer ev ortamında besleniyorsa yaklaşık 13 yıl yaşamaktadırlar. Kiloları ise 50-60 gram arasında değişiklik göstermektedir. Bakımı oldukça kolay bir papağandır. Ancak tüm papağanların aksine bu türün bir farklı yönü bulunmaktadır. Diğer tüm papağanlardan farklı olarak konuşma yeteneği mevcut değildir. Tiz ve yüksek ses sesi vardır. Size veya komşulara rahatsızlık verebilir.

 

Cennet Papağanları Özellikleri

Cennet papağanlarının yukarıda belirttiğimiz gibi merkezi Afrika olduğu yüzünden nemli ve sıcak bölgelerde yaşayabilmektedirler. O çevredeki bitkiler beslenebilmektedirler. Hint okyanusu çevresinde bulunan adalarda Cennet Papağanına çok sık rastlayabilirsiniz. Ana renkleri yeşilin parlak tonlarından oluşur. Baş kısmı kırmızı renk ile başlar, boyun çevresine doğru ilerledikçe turuncu ve sarı renklerini görebilirsiniz. Cennet papağanını bu renklerin dışında farklı bir renklerde de görebilirsiniz. Sivri bir gaga yapısına sahipler. Kuyrukları ise küt uçlu bir biçimdedir.

 

Ortalama Ağırlık: 50-60 gr.
Ortalama Boyları: 12-18 cm
Ortalama Yaşam Süreleri: 10-14 yıl

Cennet papağanları eğlenceli ve sosyal bir kuştur. İnsanlar ile iyi anlaşır. Eğer evde bakmayı düşünüyorsanız çift şekilde bakmaya özen göstermelisiniz. Çünkü oldukça ilgi beklemektedirler. Onunla ilgilenmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer tek bakmayı düşünüyor iseniz kafesini bol bol oyuncaklarla doldurup ona oyalanacak bir şeyler vermelisiniz. Sabaha karşı seslerini normale göre daha fazla çıkartmaya başlarlar. Ancak yukarıda belirttiğim üzere konuşma yetenekleri mevcut değil. Eğer çok uğraşırsanız erkek olan cinsleri birkaç kelime öğretebilirsiniz. Ancak bu fazla zamanınızı alabilir.

Cennet Papağanı Kafes Seçimi

Evinizde papağan beslemeye karar verdiyseniz en önemli aşama sizin için kafes seçimi olmalıdır. Papağanın huzurlu ve mutlu şekilde yaşam sürdürebilmesi çok önemlidir. Onu strese sokacak bir kafes oldukça tehlikelidir. Kafesinizi papağanınızın rahat bir şekilde gezebileceği boyutta olması gerekmektedir. Özellikle Cennet Papağanları için yuvarlak kafeslerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Köşeli kafes tercih etmeniz gerekmektedir. İmkanlar dahilinde büyük bir kafes almalısınız. Aldığınız kafesin tel aralıkları uygun olmalıdır. Papağanın tırmanabilmesi için teller yatay biçimde olmalıdır.

Kafes aksesuarlarına gelirsek; yemlik papağanlar için çok önemlidir. En az iki adet yemlik bulundurmalısınız. Papağanınıza uygun bir suluk tavsiye ederiz. Kafesinize ahşap bir tünek almanızı öneririz. Kafesin büyüklüğüne göre 3-4 adet koymanız yeterli olacaktır. Kafesiniz çok büyükse bu sayıyı duruma göre arttırabilirsiniz. Kafesinizi oyuncaklarla zenginleştirebilirsiniz. Bunların yanında kalamar kemiği ve gaga taşı olarak bilinen taşlardan koymanızı tavsiye ederiz. Kafesinizi düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir. Suyunu ve yemini her gün taze bir şekilde koymanız gerekmektedir.

Cennet Papağanı Beslenmesi

Cennet Papağanı doğal ortamında ise tohumlar ile beslenebilirler. Bu yüzden karışık ve tahıllar içeren hazır paketler şeklinde satılan papağan yemlerini kullanabilirsiniz. Cennet papağanları için özel olarak hazırlanmış bir yem bulunmamaktadır. Bu sebepler diğer papağan türlerinin kullanmış olduğu yemler işinizi görecektir. Arada sırada meyve ve sebzeleri parça şeklinde papağanınıza verebilirsiniz. Ballı kraker vermenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir