Chihuahua Köpek Hakkında Bilgi ve Bakımı

Chihuahua köpek hakkında bilgi

Amerika kıtasının en eski ve en küçük köpekleri arasında gösterilen Chihuahua köpek; Türkiye’de de adını sıklıkla duyduğumuz bir köpek cinsidir. Küçük bir köpek ırkı olarak kendisini tüm dünyaya kabul ettirmeyi başarmış olan Meksikalı bu köpek cinsi; 14. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Meksika’da ortaya çıktığı ifade edilen bu köpek cinsinin Çin’den getirildiği de bir başka rivayette yerini almış durumda. Neticede 19. Yüzyılın sonlarına doğru Avrupa’da da kendisine yer edinmeye başlamış bir cinstir. Meksika’da yer alan Chihuahua eyaletinden adını aldığı düşünülen bu köpek; Türkçe’de Şivava olarak okunmaktadır. Küçük boylu olması, onun dışarıdan bakıldığı zaman insanlar tarafından çok sevilmesinde önemli bir role sahiptir. Ancak göründüğü kadar uysal değildirler. Eğer eğitimlerini iyi almazlarsa; küçük çocuklarla aynı yerde bırakılmaları öngörülmez. Zira küçük çocukların oyun oynamak niyetiyle bu cins köpeklere yaklaşmaları ve sonrasında yapacakları hareketler; köpeğin kızarak onları ısırmasına neden olabilir. Bu yüzden Chihuahua köpek hakkında bilgi edinmeden, onun eğitimini doğru bir şekilde vermeden, çocuklarınızla aynı ortamda baş başa bulundurmamanızı tavsiye ederiz.

Süs Köpeği Olarak Tercih Ediliyor

Kökü bir hayli eskiye dayanan, küçük yapısıyla dikkat çeken Chihuahua; süs köpeği kategorisinde yer alan bir cinstir. Göz rengi sarı ya da açık kahverengi olabilen bu köpek; kısa ya da uzun tüylere sahip olabilir. Kahverengi, sarı ya da gümüş rengi tüyleriyle dikkat çeken bu cins; ev hayatı için uygundur. Soğuk havaları hiç sevmeyen bu cins; apartman ortamına da kolaylıkla ayak uydurmaktadır. Soğuk havalara hiç gelemeyen, anında titremeye başlayan Chihuahua cinsi köpekler; sıcak ortamlarda yaşamaya alışkın olup, giydikleri kıyafetler sayesinde hem soğuktan korunmakta, hem de etrafa görsel açıdan güzel bir duruş sergilemektedirler. Bu nedenle sahiplerinin kısa kıyafetler ile onları giydirdiklerine sıkça şahit olabilirsiniz. Küçük olmaları nedeni ile kucakta taşınabilen bu köpekler; en fazla 23 santime ulaşan boylarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca en fazla 3 kg olan ağırlıkları ve ortalama 15-20 sene süren ömürleri de bu cinsin diğer özellikleri arasında.

Chihuahua Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Aslında ufak oldukları için eğitimlerine pek çok insan önem vermez. Ancak ırkları gereği öğrenmeye meyilli bir cins oldukları da aşikardır. Chihuahua eğitimi; sahiplerini fazla zorlamayacağı gibi, gün içerisinde birkaç kez dışarıya çıkararak tuvalet eğitimini kolaylıkla verebilirsiniz. Zamanla tuvaleti geldiğinde otomatik olarak kapıya gidecek ve kapıyı patilemeye başlayacaktır.

Bakımı konusunda da yine sizi fazla zorlamayacak olan bu cins köpeklerde, en çok diş ve tırnak bakımına özen gösterilmesi gerekir. Düzenli olarak diş ve tırnak bakımının yapılması, aynı zamanda uzun tüylü olanlarının ise; fırçayla taranması lazım. Kısa tüylü olanların bakımı ise çok daha kolaydır. Eğitim ve bakım konusunda sizi zorlamayacak cinste bir köpektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir