Cocker Hakkında Bilgi

Cocker

Kulakları oldukça uzun olan Cocker cinsi köpekler; İngiliz olarak anılmaktadır. İngiliz Cocker Spaniel olarak adlandırılan bu köpeklerin, en ufak bir sese karşı bile çok duyarlı oldukları biliniyor. Güçlü yapıları ve burnunun uzunluğu ile aynı oranda olan kafatası; bu cinsin en dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır. Gözleri koyu renkli ve yuvarlak bir biçimde olan Cocker; orta uzunlukta tüylere sahiptir. Kesik kuyrukları ve derin göğüs kısmı da; Cocker dış görünüşünde dikkat çeken diğer özelliklerdir. Cocker hakkında bilgi verirken biraz da bu cinsin bakımına, karakteristik özelliklerine değinelim.

Öncelikle iki farklı İngiliz Cocker olduğunu belirtelim. Birisi Show diğer ise saha türü olmak üzere dikkat çeken Cockerlardan saha türü olanının tüyleri daha kısadır, bu şekilde ayırt edebilmeniz mümkündür. Enerjisi had safhada olan, dayanıklı yapısı ile dikkat çeken İngiliz Cockerlar; kızdırılmayı pek fazla sevmezler. Ancak yabancılara karşı bir sorun teşkil etmez, hatta onlarla çabucak kaynaşabilir. Sadece onu kızdırmaya çalışan çocuklara karşı tehlike arz edebilir. Dost canlısı olan bu köpekler; evde size yalnızken eşlik eder ve onunla birlikte keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Bu türün dişi olanları ise biraz daha baskın bir özelliğe sahiptir. Yani yaptırmak istediği şeyi bir şekilde yaptırır. Av için kullanılan cinsleri ise çok daha hareketlidir.

İngiliz Cocker Eğitimi

İngiliz Cockerların eğitiminde dikkatli olmanız gerekir. Onlara güler yüzlü ve sabırlı bir şekilde yaklaşmalısınız. Asla sert bir eğitim vermemelisiniz. Tabi bu durum diğer köpek cinslerinde de atlanmaması gereken bir konudur. Kedilerle çok iyi anlaşan bir yapıda olması, onu kedi ile aynı evde beslemenize olanak sağlayacaktır. Kızıl renkli olanlarında ise Rage Sendromu görülebilir. Aniden öfkelenme ve saldırgan bir yapı var ise; mutlaka veteriner bir hekime götürmelisiniz. Ancak bu burumun 1 dakikadan fazla sürmediği belirtiliyor. İngiliz Cocker eğitimi sırasında buna hassasiyet gösterirseniz; kolayca öğrettiğiniz şekilde algılayacaktır.

Apartman ortamına uyum sağlayan yapısı, onun kolaylıkla bir daire ortamında beslenmesine olanak sağlamaktadır. Ancak düzenli olarak egzersizlerini yaptırmanız lazım. Eğer bahçeli bir eviniz var ise; ona göre bir kulübe yaptırarak, burada beslenmeniz daha çok hoşuna gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir