Deniz Akvaryumunda Kullanılabilecek Mercan Türleri

Mercan Türleri

Akvaryumlar evlerimizde stres atmak için izlediğimiz kimi zaman ise beslemekten keyif aldığımız türleri çoğaltmak için kullandığımız bir aracıdır. Akvaryumlar kendi içlerinde farklılık ve çeşitlilik gösterebilirler. Tatlı su balıklarının yaşadığı akvaryumlar bulunurken aynı zamanda tuzlu su balıklarının yaşadığı deniz akvaryumları da isteğe bağlı olarak kurulabilir .

Deniz akvaryumu kurmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi ise akvaryumlarını nasıl renklendirecekleridir. Akvaryumlar balık çeşitliliğinin yanı sıra içerisinde bulunan yosun ve mercanlar ile de dikkat çekerler. Ayrıca bu yosun ve mercan türlerinin çok çeşitli olması balıkların gerçek bir deniz yüzeyinde oldukları fikrine kapılmasını sağlayacaktır.

Acropora mercan türü genellikle pasifik, kızıl deniz, hint okyanusu veya karayiplerde bulunur. Çok fazla agresif bir mercan türü olmasına karşılık bakımı çok kolaydır. Hatta bakımı yoktur dahi denilebilir. Akvaryum içerisinde bulunan pislikleri emerek beslenirler. Bu yüzden pek çok deniz akvaryumu içerisinde bulunan bir mercan türüdür.

Euphyllia mercan türü ise ancak Brezilya ve karayiplerde bulunmaktadır. Bakımı zor değil oldukça kolaydır. Fakat acropora mercan türü ile birlikte kullanılması uygun değildir. Çünkü bu tür oldukça az ışık isterken acorpora mercan türü çok daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. İkisinin birlikte kullanılması durumunda bir mercan türü zamanla ölecektir.

Alyconium mercan türü ise Hint okyanusu çevresinde sıklıkla rastlanılan bir mercan türüdür. Bu mercanında beslenme şekli genellikle akvaryum içinde bulunan pislikler ve tortu tozlarıdır. Akvaryumun temiziliği açısında fayda sağlayan bir mercan çeşididir. Bakım zorluğu derecesi açısından kolaydır .

Favites mercan türü ise Japonya açıklarında bulunan bir türdür. Işık ihtiyacı orta derecelidir ve az ışık seviyesinde de yüksek ışık seviyesinde de yaşamını sürdürebilir. Beslenme şekli ise fotoplanktonlar yolu iledir. Çok fazla agresif bir tür olmasına karşın favites mercanının bakım zorluğu yok denecek kadar azdır .

Nemenzophylila Mercan türü ise geniş bir coğrafyada yaşamını sürdürmektedir. Hint okyanusu, pasifik okyanusu, Filipinler, Endonezya, Yeni Gine, Solomon adaları çevresinde yaşamaktadır. Bakım zorluğu oldukça kolaydır ayrıca agresif bir türde değildir. Oldukça sakin bir yaşam tarzı vardır. Işık ihtiyacı çok düşüktür. Karanlık ortamlarda dahi yaşamını sürdürebilir .

Saymış olduğumuz mercan türleri çok daha fazla olarak çeşitlendirilebilir. Fakat bir deniz akvaryumu kurmak isteyen kişinin en çok tercih etmesi gereken türler bunlardır. Akvaryumunuzun doğal hayatına katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda balıklarınızın oluşturacağı akvaryum pisliğini de yok etmekte saymış olduğumuz türler oldukça başarılıdır. Bu mercan türlerine pek çok balıkçı ve akvaryumcudan kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Fiyatları çok yüksek olmamakla beraber bakımları çoğunun kolaydır. Akvaryuma yeni başlayacak bir kişi iseniz bakımı zor olan mercan türlerini tercih etmemeniz sizin için daha olumludur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir