Doberman Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı

doberman hakkında bilgi

Eğer asil bir köpek almak istiyorsanız; herhalde birçoğunuzun durağı Doberman olacak. Köklü geçmişi ile dikkat çeken, Almanya’ya kadar uzanan tarihi ile öne çıkan Dobermanların; Alman Kurdu ve Rottweiler karışımı bir ırktan olduğu ifade edilmektedir. Siyah ve kızıl renkli olanları yayın olarak tercih edilse de; kahverengi olanları da mevcut. Bu cinsin erkekleri, dişilere göre biraz daha iri bir yapıdadır. Zira erkeklerin boylarının 60 santimden 75 santime kadar çıktığı biliniyor. Ayrıca 30 kilodan 45 kiloya kadar olan yapıları da yine erkek cinsinin dişiye oranla daha iri durduğunun bir göstergesidir. Ortalama ömürleri ise 13 ila 14 yıl arasındadır. Dış görünüşü ile birçok insanı etkileyen ve gerçekten de muhteşem bir vücuda sahip olan Dobermanlar; kaslı, atletik ve keskin vücut hatlarıyla da hayran olabileceğiniz bir tür.

Doberman Karakteristik Özellikleri

Huyları da tam dış görünüşlerini destekler nitelikte. Zira kendisinden emin, keskin bakışlı ve dik bir yapıda olan Doberman; dışarıdan bakıldığı zaman bir insanı kendisine hayran bıraktığı gibi, ürkmesine de neden olabiliyor. Ancak insanlarla arası oldukça iyi bir cins diyebiliriz. Öyle dışarıdan görüldüğü gibi huysuz, saldırgan bir yapıları yok. Ne yazık ki bu önyargıyı da zaten kulaktan dolma fikirler oluşturmuş durumda. Aksine bu cins ile dost olabilir ve keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Ailesine, sevdiklerine ve sahiplerine karşı çok uysal olan ve onlara karşı derin bir sevgi besleyen bu köpeklerin hislerinin de çok derin olduğunu söylemek mümkündür.

Oldukça zeki ve kuvvetli bir hafızaya sahip olan bu cins; kendisine yapılan bir iyiliği de, bir yanlışı da asla unutmaz. Buna kin beslemek demeyelim de; birçok insanın yapamadığı o net tavrı gösterir. Ona karşı yaklaşımınız yumuşak ve sevgi dolu olursa; o da size aynı şekilde gelecektir ve belki de ömrü boyunca sizi karşı bir sevgi beslemeyi sürdürecektir. Yani dost edinmeniz için insanların yalanlarıyla uğraşmanıza gerek kalmayacak, bir Doberman size birçok insanın veremeyeceği o samimi dostluğu verecektir. Koruma içgüdüsüyle hareket eden bu cins; bekçilik konusunda da oldukça tecrübelidir. Enerjileri asla tükenmediği gibi, her türlü ortamda da gereken dikkati gösterebilirler.

Doberman Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evin içerisinde beslemek yerine, bahçenizde ona bir kulübe yaparak, orada beslemeniz daha uygun olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta; soğuğa karşı dayanıksız olmalarıdır. Soğuk havalar için onları koruyacak tedbirler almanız şarttır. Beslenmeleri düzenli olmalıdır, zira kaliteli besinlerle beslenmelerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Veteriner hekimden bu konuda tavsiyeler alabilirsiniz. Mide dönmesi rahatsızlığını sıklıkla yaşarlar, bu durumda acile götürülmesi gerekmektedir. Aşırı yemek üzerine yaptırılan egzersizler bu durumu tetikleyebilir. Bu yüzden beslenmesine dikkat etmeli ve yemek ile egzersiz arasında muhakkak birkaç saat olmasına özen göstermelisiniz. Bunlara dikkat ederseniz; Doberman bakımı hem kolay, hem de zevklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir