Dogo Argentino (Arjantin) Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı

Dogo Argentino

Boyutu son derece büyük ve güçlü yapısı ile dikkat çeken Dogo Argentino; Türkiye’de çok fazla yetiştirilmemektedir. Sadece bazı kişiler özel olarak sempati beslediklerinden bu köpeği yetiştirmektedirler. Atletik bir vücut yapısına sahip olan bu köpek; kaslı vücuduyla adeta görenleri kendisine hayran bırakıyor. Güçlü çenesi, dişleri ve kaslı yapısı ile dış görünüşünden herkesin etkilenmesini sağlayan Dogo Argentino hakkında bilgiler ve bakımı konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.

Uzun ve kıvrık kulaklara sahip olan köpek; sert bir bakışa sahiptir. Dış görünüşüyle insanları etkilediği kadar, bir yandan da korku vermektedir. Göğüs kafesi geniş, gözleri genelde kahverengi ya da ela olan Dogo Argentino; tüyleri beyaz, burun kısmı ise koyu renkte bir hayvandır. Uzun kuyruğu ve kısa tüyleri de yine dış görüntüsünde dikkat çeken diğer noktalardır.

Dogo Argentino’nun Karakteristik Özellikleri

Genelde bekçi köpeği olarak kullanılan Dogo Argentino; iç güdüleri oldukça kuvvetli, sahibine son derece sadık bir hayvandır. Akıllı köpekler arasında gösterilen bu köpek; çocuklarla iyi anlaşmakta ve onlarla keyifli bir şekilde zaman geçirmektedir. Görünüşün aksine son derece sevecen, ancak tehlike anında da son derece kararlı ve şiddete meyillidir. Kendisi gibi kararlı, güçlü ve sert bir sahip isteyen bu köpek; eğitime de genellikle olumlu cevap verir. Yavru haldeyken diğer köpeklerle uyum gösterebilir, ancak büyüdüğünde diğer köpeklerle vakit geçirmek istenirse güç durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ufak yaştan o ortama alıştırılması gereken bir cinstir. Sosyal ortama uyumu da küçük yaşlardan itibaren öğretilmesi gereken bir durumdur. Sonradan sosyal ortama ayak uydurması zor olabilir.

Bekçi köpeği olarak bilinen bu cins; dövüş köpeği olarak da birçok bilinçsiz insan tarafından kullanılmıştır. Dövüş köpeği olarak kullanılmaya başlanmasından sonra; köpekte birtakım değişiklikler gözlenmiş, bu yüzdende birçok ülkede yasaklı köpekler kategorisinde kendisine yer edinmiştir. Türkiye’de de bu köpeği beslemek yasaktır. Çok soğuk havalar haricinde bahçede beslenebilen bu hayvan; soğuk kış günlerinde mutlaka kapalı bir alanda tutulmalıdır. Dogo Arjantin; sağlık probleminin en az görüldüğü köpek ırklarının da başında geliyor. Kaslarıyla dikkat çeken ve oldukça çevik olan bu köpeğin günlük egzersiz ihtiyacının muhakkak karşılanması lazım.

Dogo Argentino Bakımı

Bakımı aslında özellikleriyle bağdaştırıldığı zaman çok da zor olmayan bir köpektir. Kısa tüylere sahip olmasının bunda rolü oldukça fazladır. Birçok köpek ırkında görülen kötü koku bu köpekte yoktur. 1920’lere dayanan kökeni ile dikkat çeken köpek; orta tüy dökme kategorisinde yer alırken, bu yönüyle de yine sahiplerine zor anlar yaşatmıyor. Hem bekçi, hem de av köpeği olarak birçok ülkede tercih edilen Dogo Argentino bakımı konusunda sahiplerini çok fazla uğraştırmadığı için de dünyada rağbet görüyor.

Vücut yapısı, güçlü çenesi, kısa tüyleri ile birçok köpek ırkını geride bırakan ve aslında bakımı en kolay köpekler içerisinde olan Dogo Argentino; tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi, insanların yaptığı yanlışlar nedeni ile farklı bir karaktere bürünmeye başlamıştır. İnsanların köpek dövüştürerek kendi zevklerini tatmin etmesine kurban gitmiş olan bu köpek; bu yüzden birçok ülkede, Türkiye’de de olduğu gibi beslenmesi yasaklı olan ırklar arasında yer almaktadır. Aslında küçük yaşlardan itibaren sosyal ortama uyum sağlayacak, doğru yetiştirme tarzı ile hiçbir şekilde bir canlıya zararı olmayan bu köpek; sahibine de son derece sadıktır. Sadece tehlike anında kendisini ve bulunduğu ortamı koruma amaçlı hamleler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir