Evde Köpek Şampuanı Nasıl Yapılır?

köpek şampuanı

Evde bir şeyler hazırlamak çoğumuza zor ve karmaşık gelebilir. Hazır almak oldukça cazip gelse de ev yapımı köpek şampuanı birçok şey hem daha sağlıklı hem de daha olumlu sonuçlar doğurur.  Evcil hayvan bakımları konusunda kişilere oldukça büyük sorumluluklar düşmektedir. Evinizde bakmakta olduğunuz hayvanınızın yiyeceğinden oyuncağına kadar tüm eşyalarını özenle seçmeniz gerekmektedir. Köpeğiniz için kullanacak olduğunu şampuan da özenle seçmeniz gereken ürünlerden sadece birisidir. İnsanlarda olduğu gibi köpekler için kullanılan şampuanların da markaları mevcuttur. Bu markaların kalitesine göre köpeklerde bazı reaksiyonlar meydana gelirken öte yandan her şampuanda her köpeğe uyum göstermemektedir. Dolayısıyla hazır şampuan kullanımında köpeğinize uygun ve en verimli şampuanı kullanmanız kritik bir noktadır. Bunun sonucunda da köpek sahipleri ilk olarak en doğru şampuanı bulmak için yola koyulurlar ya da köpekleri için organik bir şampuan yapımı için gerekli araştırmaları yaparlar. İki seçenek arasından en verimli olanının evde kendinizin yapacağı şampuan olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar her türlü bilgiye oldukça kısa sürede ulaşabilmektedir. Kişinin kendinin yapması gereken neredeyse her şeyin internet üzerinde bir örneği mevcut durumdadır. Kendin yap siteleri, YouTube üzerinden bulabileceğiniz videolar ve diğer birçok blog üzerinden kolaylıkla birçok bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Bunun sonucunda ise ortaya bir şey çıkarmanız oldukça kolaylaşır. Köpeğiniz için ev yapımı şampuan yapmak ise bütün bu bilgi havuzu içerisinde ulaşabileceğiniz bir konudur.

Köpek Şampuanı

Köpeğiniz için ev yapımı şampuanınızı ortaya çıkarmadan önce dikkat edeceğiniz kritik noktalar: Malzemeler, ek içerikler ve uygulama adımlarıdır. Bu üç kavramın tamam olmasının ardından şampuan yapımına başlayabilirsiniz. Yapım sırasında ilk olarak dikkat edeceğiniz nokta ana malzemeler ve ek malzemelerin tam olmasıdır. Şampuan yapımızın için en temel madde olan yağın mevcut olmaması durumunda bütün hazırlıklarınız boşa gidebilir. Öte yandan şampuana kokusunu verecek olan meyve ve sebze eklentileri de isteğe bağlı değişim gösterebilmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en kritik nokta şampuanınızın köpeğinize özel olmasıdır. Şampuanın içerdiği bileşimi hazırlarken bu bileşimi köpeğinizin tüylerine göre seçmeniz ve en uygun şampuanı üretmeniz temel kısımdır. İlk üretimlerinizde çok bilgi sahibi olmamanız nedeniyle yanlış bileşimler oluşturabilirsiniz. Fakat sonrasında ortaya çıkaracak olduğunuz köpek şampuanlarınız deneyimlerinize dayanarak daha verimli hale gelmesi olası bir durumdur.

   Karbonat İle Kuru Şampuan

Köpekler hayatlarına sağlıklı olarak devam edebilmek için asgari olarak üç ayda bir kere banyo yapmalıdırlar. Fakat köpek besleyen insanlar genellikle bu zamanı ayda bir olarak ayarlamaktadırlar. Hal böyle olunca kullanılan temizlik ve bakım malzemelerinin de özellikleri oldukça ön plana çıkmaktadır. Evinizde hem çok ucuz hem de oldukça etkili bir şampuan yapmak isterseniz ana maddeniz karbonat olacaktır. Karbonat köpeğinizin tüylerini canlandırmakla birlikte kötü kokuları da ortadan kaldıran bir özelliğe sahiptir. Karbonat ile birlikte köpeğinizi fırçalayarak yıkamanız onu daha fazla sevip daha fazla ilgi gösterdiğinizi hissettirir. Uygulanışı bakımından ilk olarak küçük bir köpek için yarım, daha büyük köpekleriniz için bir fincan karbonatı hazır hale getirmelisiniz. Daha sonrasında köpeğinizin üzerine, yüzüne gelmemesine de dikkat ederek, karbonatı serpmelisiniz. Serptiğiniz karbonatın tüylerin köklerine iyice inmesini sağlamak için köpeğinizin tüm vücuduna yumuşak bir şekilde masaj yapmanızın ardından fırçalama işlemine geçmelisiniz. Bu işlemler ile tüyler yağlardan arınır ve sağlıklı bir hale gelir. Son olarak karbonatı dilerseniz durulayabilirsiniz. Fakat durulamamanız durumunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı da söyleyebiliriz.

   Karbonat İle Islak Şampuan

   Karbonatı kuru şekilde kullanabileceğiniz gibi ıslak olarak da şampuan haline getirebilirsiniz. Yine köpeğinizin boyutuna göre değişim gösterebilecek kürünüz için bir çorba kaşığı karbonata 1.5 fincan suyu eklemenizin ardından karşınıza macuna benzer bir yapı çıkacaktır. Macuna benzer bu şampuanınızı köpeğinizin tüylerine iyice yedirmeniz temizliğin daha derinlemesine olmasını sağlayacaktır. Daha sonrasında biraz beklemeniz ve karbonatın ölü deriyi ortaya çıkarmasını izlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise bir fırça yardımı ile ölü derinin tüylerden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem köpeğinizin banyosu için kullandığınız şampuanın organik olmasını hem de köpeğiniz için sağlıklı bir temizliği sağlarsınız. Ayrıca, şampuanın iyice deri tarafından emilimi sonrasında durulama suyunuzu hazırlarken bir çorba kaşığı sirke eklemeniz oldukça etkili bir sonuç meydana getirebilir. Sirke, köpeğinizin vücudunda bulunan pireleri öldürücü özelliğe sahipken aynı zamanda cildin PH dengesini eski haline getirmek için de yardımcı olur. Bütün bunlar sonucunda köpeğiniz daha yumuşak ve sağlıklı tüylere sahip olurken bir yandan da ilginize karşılık size daha fazla bağlanacaktır.

Evde yapabileceğiniz iki şampuanın birbirinden farkı olmamakla birlikte yalnızca uygulanış şekilleri değişmektedir. Temel olarak karbonat ana maddesini kullandığımız bu şampuanları kolaylıkla elde edebilir, köpeğinizle güzel bir banyo vakti geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir