Gekolar Hakkında Genel Bilgiler

Geko Hakkında Genel Bilgiler

Kertenkele türünün en karizmatik türlerinden biri olarak bilinen gekolar ülkemizde çok fazla bilinmektedir. Özellikle Hindistan’da evlerde sık sık beslenen bu kertenkele türü ülkemiz adına konuşursak bazı ülkelerde Türkiye’de bulunan kedi kültürünü yansıtıyor. Evlerde kendi bölgelerini belirleyerek bu noktalarda yaşayan hayvanlar haşereleri temizlemekte oldukça başarılı olmasının yanında halk tabanında birçok iyi anlamı ifade ediyor.

Genel olarak sıcak bölgelerde yaşayan bu hayvanlar deniz ticareti nedeniyle gemilere girerek dünyanın birçok noktasına yayılmıştır. 700’den fazla türü olan Gekokiller’in diğer kertenkelerden önemli farklılıkları vardır.

Gekolar diğer kertenkelerde bulunan bir yüzeye tırmanma özelliğinin oldukça gelişmiş bir varyasyonuna sahiptir. Cam gibi düz zeminlerde bile yapıları gereği hiç zorlanmadan ve hızlı bir şekilde ilerleyebilen bu hayvanlar, bunu tırnakları ile yapabilmektedir. Tırnaklarını geçtikleri yüzeye gayet basit bir şekilde işleyerek ilerleyen Gekokiller en hızlı kertenkele türlerinden biridir.

Boyları 5 ile 30 santimetreye kadar değişiklik gösteren bu canlıların başları yapılarına göre oldukça geniş ve yassılaşmıştır. Vucütlarında diğer sürüngenlerde olan yüzeyden farklı bir şekilde pullar bulunan Gekolar bukalemunlar gibi renk değiştirebilmektedir.

Geko Türleri Nelerdir?

Gekoların yüzlerce farklı çeşiti bulunsa bile genel olarak rastlanılan ve ortak özellikleri barındıran ana türleri bulunmaktadır. Bu türlerden en çok bilinenler şu şekildedir;

Tarentola Mauritanica(Duvar Gekosu): Akdeniz bölgesinde sıkça rastlayabileceğiniz türlerden biri olan duvar gekosu Atlantik bölgesinden Mısır’a kadar farklı bölgelerde yaşamını sürdürebilmektedir. Günün sıcak saatlerinde denize yakın kayalarda hareketsiz olarak bekleyen bu canlıları yakalamak neredeyse imkansızdır.

Yakalanmaya çalışıldığı zaman veya bir tehlike fark ettiği zaman çok hızlı bir şekilde hareket ederek yeni gittiği alanın rengini alan duvar gekoları aynı zamanda ev ortamlarında da yaşayabilmektedir. Beslenmesini gece genelde bulunduğu evde haşere avlayarak veya dışarda bu hayvanları yine gece yakalayarak yapan duvar gekoları önümüzde ki yıllarda ülkemizde de evlerde daha çok beslenecek hayvanlardan biri gibi duruyor.

Hernidactylus Turcicus(Yassı Parmaklı Geko): Duvar gekosu ile ciddi benzerlikler gösteren bu tür yukarıda bahsettiğimiz gibi deniz ticaretleri nedeniyle kendine Amerika, Küba, Hindistan gibi farklı yaşam alanları da oluşturmuştur. Akdenizde’de bulunan bu tür yapı olarak oldukça küçük olmasının dışında duvar gekosuna oldukça fazla benzerlik göstermektedir.

Phyliodactylus Europaeus: Sadece akdeniz bölgesinde bulunan bu Geko türü 7cm’I geçmemektedir. Bu geko yaşam süresi olarak diğer gekokillerden daha az bir süre yaşamaktadır.

Gakko Geko(Tokay): Küçük kuşları, diğer kertenkeleri ve yılanları yiyebilen bu geko türü en güçlü gekolardan biri olarak bilinmektedir. Yaklaşık olarak 35 cm boyutlarında olan bu geko Çin’in güneyi ve Malezya’da yoğun olarak yaşamaktadır.
Saldırgan olmasına rağmen evcil geko türü olarakta en çok sahip olunan gekolardan biri olan tokay alışanklıklarına oldukça sadık bir hayvan olarak bilinmektedir. Geko türleri arasında dünyada en çok bilinen Tokay zehirli olmasa bile ciddi saldırılar yapabilmektedir. Dünyada bazı ülkelerde evlerde sıkça bakılan bu türün gelecek yıllarda ülkemizde yaygınlaşma ihtimali ise oldukça yüksektir.

Geko Bakımı ve Beslenmesi

Gekoların bakımı nasıl yapılır? Sorusu ülkemizde oldukça az bilinen bir tür olduğu için sıkça sorulmaktadır. Gekolar genel hatları ile diğer kertenkele türlerine benzerlik göstermektedir. Ek olarak gekoları rahatsız etmek veya sevmeye çalışmak onları strese sokabilmektedir.
Sıcak bir ortama ihtiyaç duyan gekolar özellikle kış aylarında zorlanabilmektedir. Bu nedenle yaşadığı ortamın mutlaka gereken sıcaklıkta olması gerekmektedir.

Bakım olarak diğer kertenkele türleri gibi bir cam teraryum içinde bakılabilir fakat boyutunun yine büyük ve saklanabileceği alanların daha fazla olması gerekmektedir. Ek olarak gekolar yaşadıkları alanı sahiplendikleri için bu teraryum içinde yapılacak olan hareketler sınırlı olmalıdır.
Dünyada genelde ev içinde serbest bırakılarak 1’den fazla şekilde beslenen bu hayvanlar duvarların temizliği konusunda ev sahibine oldukça faydalı olmasıyla da bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir