Hamsterlarda Hastalık Belirtileri

Hamsterlarda Hastalık Belirtileri

Hamsterlar modern zaman içerisinde evde beslenmeye başlanan bir fare türüdür. Her ne kadar bazı kişiler hamsterlerin kötü olduğunu dile getirseler bile onları sevimli bulan ve evinde beslemek isteyen kişilerin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Onları evinde besleyen kişilerin en başta sordukları soruların başında ise; hamsterlarda hastalık belirtileri gelmektedir. Hamsterlar tıpkı insanlar gibi birçok hastalığa maruz kalabilirler ve belirtiler gösterebilirler. Sizler için hamsterların en sık karşılaştığı hastalıkları araştırdık ve hamsterlarda hastalık belirtileri yazımızda paylaştık.

Hamsterlarda Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Alerji: Hamsterlar tıpkı insanlar gibi alerjiye yakalanabilirler. Hamsterların birçok maddeye alerjisi olabilir. Parfümden, sigara dumanına, mobilya cilasına değin hemen her şeye alerjik reaksiyon gösterebilen hamsterlarda hastalık belirtileri de göze çarpmaktadır. Alerjik reaksiyona yakalanan hamsterlarda sık aralıklarla hapşırma, sulanma, kanama ve kaşınma gibi belirtiler göze çarpabilir. Bu ve benzer durumlarla karşı karşıya kalırsanız bir an önce veterinere götürmenizi alerjinin hangi sebepten kaynaklandığını görmeniz gerekiyor.

İshal: Hamsterlar ishal sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Özellikle içerisinde penisilin maddesi bulunan antibiyotikler ishale sebep olabilirler.

Aspergillus Mantarı: Aspergilus mantarı, hamsterların dışkıları ile birlikte ortaya çıkan bir sorundur. Hamsterlar dışkılarını yaptıkları yere mantarları bırakırlar ve zemin üzerinde mantar gün geçtikçe büyüyerek dışkının yapıldığı zemin malzemesini siyah renge dönüştürür. Mantar eğer fark edilmezse hamsterlar açısından birçok sağlık sorununun da beraberinde gelmesine sebebiyet vermektedir.

Böbrek Enfeksiyonu: hamsterlarda hastalık belirtileri arasında en sık görülen belirtilerin başında böbrek enfeksiyonu belirtileri gelebilir. Eğer hamsterınız çok su tüketimi yapıyorsa, idrar yaparken acı çekiyorsa ya da idrarında kan gözlemliyorsanız o halde böbrek enfeksiyonuna yakalanmış olabilir. Hemen bir veteriner hekime götürerek muayenesini yaptırmanız lazım..

Kanserler ve Tümörler: Çok şaşırtıcı bir durum olsa bile hamsterlarda kanserler ve riskli tümörler oluşabilir. İki farklı tümör meydana gelen hamsterlarda bazen içsel, bazen de dışsal tümörler ortaya çıkmaktadır. İçsel tümörler sonucunda hamsterda gözlenen belirtiler arasında uyuşukluk hali göze çarpmaktadır. Dışsal tümörlerden bazılarını hamster kendi kendisine iyileştirebilir. Hamsterlerin tükürük yapısı içerisinde antibiyotik yer almaktadır. Isırdığı ve koparttığı tümörü kendi tükürüğü yardımı ile iyileştirebilir.

Kafes Darlığı: Hamsterlarda yaygın olarak gözlenen hastalıklar arasında kafes darlığı yer almaktadır. hamsterlarda hastalık belirtileri dediğimiz zaman onları belki de insanlardan ayıran bir hastalık olarak kafes darlığını gösterebiliriz. Yürüme esnasında kendisini sürüyerek yürütmeye çalışması gibi durumlar hamsterlarda sıkça gözlenmektedir. Böyle bir sorundan kurtulmak için A ve D vitamin takviyeli diyet programı uygulamaya çalışmanız lazım.

Katarakt: İnsanlarda olduğu gibi hamsterlarda da göz sorunları oluşabiliyor. Hamsterlar katarakt olduğu zaman görme problemi yaşayarak gözleri önünde hafif bir perde oluşuyor. Eğer hamster kataraktsa onu çiftleştirmeden yaşatmak gerekiyor. Bu hastalık genetik hamster hastalıkları arasında olduğundan dolayı hamsterlarda hastalık belirtileri içerisinde ye alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir