Hamsterlerda Üreme ve Yavru Bakımı

Hamsterlerda Üreme ve Yavru Bakımı

Evlerimizin minik dostları olan Hamsterler’in doğum süreçleri oldukça ilgi çekicidir. Bir hayvan sahibinin en çok heyecanlandığı ve endişe duyduğu konulardan biri baktığı hayvanın üreme süreci olmaktadır. Hamsterlerda üreme süreci sadece 16 gün sürmektedir. Bu süre memeli hayvanlar arasında gebelik süreci en kısa olan petleri hamsterler yapmaktadır.

Bir dişi hamster 4 günde bir çiftleşmek için hazır hale gelir. Hamsterlerda üreme ve yavru bakımı değişiklik gösterebilir, genel olarak 2 ile 15 yavru arasında yavru doğurabilen bu canlılar ortalama olarak bir doğumda 7-10 arası yavru dünyaya getirmektedir. Yeni doğan yavrular yaklaşık olarak 5 haftaya kadar süt emmeye devam ederler. Yavrular sütten kesilmediği sürece dişi hamsterin tekrar çiftleşmesi kötü sonuçlar doğurabilir bu nedenle tekrar yapılacak olan bir çiftleşme için yavruların sütten kesilmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Yüksek bir üreme kapatasitesine sahip olan bu canlıların çiftleşme sürecinde yapay olarak yapılacak etkenlerden uzak durmak gerekiyor. 1 Aylık olan bir Hamster üreme yeteneğine sahip olmasına rağmen 3 aylık olana kadar üremenin yaptırılmaması daha sağlıklı olacaktır.

Hamsterler Üreme Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamster üreme sürecinde doğru adımlar atılırsa çok daha sağlıklı ve güçlü yavrular dünyaya gelir.
İlk olarak bir hamster için en uygun çiftleşme yaşı 6 aylık olduktan sonra başlamaktadır. Bundan daha küçük hamsterlerde sürece göre kademeli bir şekilde daha güçsüz veya ölü yavrular doğabilir. Aynı zamanda bu yavrular doğduklarında anneleri tarafından öldürülebilir.
Hamsterlerin çiftleşme saatleri için en uygun saatler akşam saatleri olmaktadır. Bu nedenle akşam 20-24 arası yapılacak olan çiftleştirme denemelerinin olumlu sonuçlanması yüksek ihtimaldir. Bu sırada dikkat edilmesi gereken 2 nokta bulunmaktadır. İlk olarak çiftleştirilecek erkek en az dişi hamsterin cüssesi ile aynı olmalıdır. İkinci olarak ise Dişi hamster erkek hamster’in kafesine bırakılmalıdır. Dişi hamsterler kafesine sonradan giren fareleri tehdit olarak algılayacağı için çiftleşmenin başarısız olma ihtimali oldukça yüksektir.

Hamsterleri kafese koyma işlemini yaptıktan sonra gözlemlemenizde fayda vardır. Birbirlerine karşılıklı olarak hiçbir şey yapmıyor ve sadece kuyruklarını kaldırarak koklaşıyorlarsa kısa bir süre sonra çiftleşmiş olacaklardır fakat tam tersi kafese koyduğunuz anda kavga etmeye başlamışlarsa hamsterleri hemen ayırmanız gerekmektedir. Aynı işlemi diğer gün akşam deneyerek sonuç elde etmeyi tekrar deneyebilirsiniz.

Hamster Yavru Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamster yavru bakımı oldukça dikkat isteyen bir iş olmasına rağmen her şey doğru yapıldığında olduça sorunsuz olmaktadır. İlk olarak dişi hamster yavrularını doğurduğunda yavru hamsterler tüysüz ve gözleri kapalı olacaktır. Yaklaşık olarak 4 gün içerisinde kulakları 13-15 gün içerisinde ise yavru hamsterlerin gözleri açılacaktır. Yavrular kafeslerinde gözleri kapalı olarak hareket edebilir ve koyduğunuz katı yemleri yiyebilirler.

Anne hamster’in yavrulara olan tutumları dikkatle incelenmelidir. Bakabileceğinden fazla yavrusu olan veya protein eksikliği çeken dişi hamsterler yavrularını yiyebilmektedir. Ek olarak eğer yavru zayıf ve hastaysa yine yavrusunu yiyebilmektedir.

Hamster türleri birbirlerinden farklılık gösterdiği için hamster yavruları bakımı değişebilmektedir. Buna rağmen diğer türlerde de çoğu zaman ortak olan bakım kuralları şu şekildedir;

1. Yavrulara dokunulmamalıdır.
2. Dişi hamster için stres sebebi olacak yoğun gürültü, yüksek ani ses gibi durumlardan kafes uzak tutulmalıdır.
3. Özellikle yavruların ilk doğduğu 7-8 günlük süreçte kafese fazla yaklaşılmamalı ve sadece yem verilmelidir.
4. Yavruların suyuna ve annenin suyuna veteriner tavsiyesiyle takviye vitamin atılabilir.
5. Kafeste yem olmasına özen gösterilmeli.
6. Sadece anne hamster ve yavruları bir kafeste bulunmalıdır. Başka bir hamster bu süreçte kafese koyulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir