Hangi Kedi Kumunu Kullanmalıyım?

hangi kedi kumunu almalıyım

Hangi Kedi Kumunu Almalıyım ?

Kediler tıpkı insanlar gibi oldukça fazla utanç duygusuna sahip hayvanlardır. Bundan dolayı sokak kedileri veya evcil kediler mutlaka idrarlarının ve dışkılarının üzerini örtmek isterler. Kedi kumu bu ihtiyaçlarını giderecektir. Eğer bir kum bulamazlarsa mermeri veya parkeyi dahi tırmaladıkları ve dışkılarının üzerine atmaya çalıştıkları gözlemlenmiştir. Bundan dolayı mutlaka kedi kumu almanız gerekmektedir. Bu kumlar elbetteki kedinizin sağlığı açısından hem düzgün olmalı hemde sizin bütçenizi sarsmayacak seviyede uygun olmalıdır. Bu durumda kedi sahipleri “ Hangi Kedi Kumunu Almalıyım ? “ düşüncesine giriyorlar. Kediler ev ortamlarına ve sıcak bir yuvaya çabuk alıştıkları gibi tuvalet eğitimlerini de aynı hızda alabilen zeki hayvanlardır. Eğer bir kediyi sahiplendi iseniz çok geçmeden tuvalet ihtiyacını karşılaması gereken yeri öğrenecektir. Kediler bunu en çok alışık oldukları kedi kumunun kokusu sayesinde yaparlar. Tuvaletinin yerini değiştirseniz dahi kumunun kokusunu alarak tuvaletini bulabilir. Bu yüzden çok sık bir şekilde kedi kumunuzu değiştirmek iyi değildir. Bir adet kaliteli tercih yaparak uzun seneler aynı markanın ürünlerini kullanmanız sizin ve kedinizin açısından daha sağlıklı olacaktır.

Çam Kedi Kumu

Eğer kafanızda hala “ Hangi kedi kumunu almalıyım ? “ sorusunu netleştiremediyseniz bizden size güzel bir tavsiye. Çam kedi kumları kedileriniz için oldukça idealdir. Yüksek derecede kötü kokuyu içine hapsetme yeteneğine sahiptir. Aynı şekilde sıvıyı hızlı bir şekilde emerek içinde hapseder. Böylece kediniz tuvaletinin kirli ve pis olduğunu düşünerek farklı bir yere tuvalet ihtiyacını giderme eğilimine girmeyecektir.  Bu kedi kumunun içerisinde hiçbir katkı maddesi veya zararlı madde içermez. Tamamiyle doğaldır ve temizliği oldukça kolaydır. Hızlı bir eleme işlemi ile kumu tertemiz yapabilirsiniz. Eğer kediniz için önceden farklı bir kum kullanıyorsanız ve çam kedi kumuna yeni geçecekseniz bu durumda önce kullanmış olduğunuz kumdan bir miktar alarak çam kedi kumunun içine karıştırabilirsiniz. Bu sayede kediniz eski kumunun kokusunu alarak tuvalet ihtiyacını buraya yapmaya başlayacaktır. Bir süre sonra yeni kedi kumunun kokusuna alışacaktır. Bu noktada kumun tamamını çöpe atarak yeni tamamı çam kedi kumunu ona gösterebilirsiniz. Böylelikle hızlı bir adaptasyon süreci sağlamanız mümkündür. Eskiden farklı bir kum kullanırken direk çam kedi kumuna geçmeniz kedinizin farklı yerlere tuvalet ihtiyacını gidermesine neden olabilir. Böyle bir işlem uygulayarak bu durumu önlemeniz mümkün.

Tüm bu bahsi geçen konuları uygulamanız hem sizin vicdan rahatlığınız hemde kedinizin fiziksel sağlığı için oldukça olumlu bir gelişme olacaktır. Çam kedi kumları maliyetleri yüksek ürünler değildir. Uzun vadeli olarak kullanımlarını sağlamak mümkündür. Kısa sürelerde tamamını çöpe atmanız gerekmez. Elekten hızlı bir şekilde geçer ve çok fazla fire vermez. Böylelikle hemde maddi anlamda kâr etmiş olursunuz ve bütçeniz fazla sarsılmamış olur. Minik dostlarınız için değer.

  1. Avatar No name dedi ki:

    Keşke çam kedi kumunun fotoğrafını paylaşsaydınız daha yararlı olurdu. sevgiler 🙂

  2. Avatar Kedi Sever dedi ki:

    Bir dahaki makalemizde paylaşırız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir