İguanalar Hakkında Genel Bilgiler

İguanalar Hakkında Genel Bilgiler

Son yıllarda iguanalar çok daha fazla merak edilen hayvanlar haline geldiler. Özellikle İguanalar beslemek isteyen veya bu hayvan türünün yeteneklerine ilgi duyulan kişiler bu konuda bilgi almak için oldukça hevesliler.

Egzotik bir kertenkele türü olarak bilinen iguanaların doğal yaşam olanları tropikal ormanlar olmaktadır. Yaşama alanları tropikal ormanlar olmasına rağmen günümüzde evlerde de beslenen hayvanlardan biri haline gelen İguanalar otçul hayvanlardır. İguanalar normal yaşam alanlarında yaklaşık 20 yıla kadar yaşayabilirken ev ortamında bu süre maksimum olarak 15-16 yıl olarak bilinmektedir. Ortalama olarak ise evde yaşayan bir İguananın yaşam süresi 8-10 yıl olarak görülmektedir.

Boyları kuyrukları hesaba katıldığında 2 metreye kadar çıkabilen bu hayvan türünde dişi ve erkek iguanalar arasında ciddi farklılıklar gözükmektedir. Erkek iguanaların daha agresif olduğu bilinmekle beraber kendilerini kuyruklarıyla korumaktadırlar. Aynı zamanda özellikle kuş türlerinden oldukça fazla korkarlar.

Evde İguana Nasıl Bakılır?

İguanaların evde bakımı diğer petlere oranla daha zor olabilmektedir. Kendilerine özel bir yaşam alanına ihtiyaç duyan bu hayvanlar için farklı barınma çözümleri bulunmaktadır. Genel olarak evde bakılacak bir iguana için doğal ortamına en yakın ortamı oluşturmak için çabalamak gerekmektedir. Kafes boyutu 2 metre civarlarında olması gereken İguanalarda genelde cam kafesler tercih edilmektedir.
Bazı kaynaklarda cam kafeslerin erkek kafeslerde bıraktığı ayna etkisi nedeniyle zararlı olabileceği söylense de bu konuda oldukça kolay çözümler uygulanabilir. Ek olarak cam fanus istenen ısının oluşturulması için çok daha uygun olacaktır.
Ortalama 25-35 derece seviyelerinde ısı isteyen iguanaların kafesine birçok bitki ve kaya gibi yapılar konulabilir. Bu tür şeyler iguanalara kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak ve kafes içinde bulunabileceği ve gezeceği birçok yer yaratacaktır.

Evde kurulan kafes sisteminin bakımında ise özel bir çaba gösterilmelidir. İguanalar pis bir ortamda hastalık kapabilir ve ölebilirler. Bu nedenle kafesin bakımı belirli periyotlarla yapılmalı dışkı ve yere dökülen yemekler düzenli olarak temizlenmelidir. Bununla beraber kafesin etrafında gezen sinek ve diğer haşereler artmışsa kafes mutlaka dezenfekte edilmelidir.

İguanalar her 15 günde bir yıkanabilir. Bu yıkanma sürecinde suyun tamamen ılık olmasına ise özen gösterilmelidir. İguana yıkamak derileri atması konusunda ona yardımcı olacağı için rahatlatıcı olabilmekedir. Yıkamanıza rağmen derileri atmakta zorlanıyor ve stresli gözüküyorsa siz deriyi kaldırmayı sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

İguana tırnak kesimi konusunda ise mutlaka bir veteriner hekimle görüşmeniz veya bir petshop görevlisinden yardım almanız gerekmektedir. Bu konuda verebileceğiniz bir zarar petiniz için oldukça zararlı sonuçlar doğruabilir.

İguana Nasıl Beslenmelidir?

İguana beslemek konusunda birçok farklı söylem bulunmaktadır. Bunun başlıca nedeni iguanaların farklı beslenme stillerine bir süre sonra alışkanlık göstermesidir. Buradan ortaya çıkan bir yanılgı iguanaların normalde yememesi gereken birçok şeyi yiyebilir olarak anlamaya sebep olmaktadır. Bu tür beslenmeler iguana yaşam süresi konusunda ciddi sıkıntılar yarattığı gibi hayvanı strese de sokabilmektedir.

İguanalar doğal ortamlarında birçok farklı besin bulabilmektedir. Bu besinlerin ağırlıkları ise meyve, sebzeler ve yapraklardan oluşmaktadır. Ev ortamında beslenirken yine bu tür besinler rahatlıkla kullanılabilir fakat sürekli aynı şeyi yedirmek iguanalar için zararlı olacaktır. Bu besinler belirli bir düzende verilebilir. Aynı zamanda ise iguanalar için özel olan vitaminlerle güçlendirilmiş olan yemler kullanılmalıdır. Bu süreçte kesinlikle canlı yem iguanalara verilmemelidir.

İguana besleme konusunda genel hatlar bu şekildedir. Bir iguana sahibiyseniz beslenme konusunda bizzat veterinerden alacağınız yavru petiniz için çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir