Japon Balığı Çeşitleri ve Özellikleri

japon balığı özellikleri

Japon Balığı Özellikleri

Japon balıkları evlerimizde akvaryumlarımızda sıklıkla tercih ettiğimiz bir balık türüdür. Genellikle gözleri ve göz çevreleri şişkindir. Kuyruk yapılarında bulunan parlak pullar sebebiyle diğer balıklara karşı her zaman saldırılması mümkün bir türdür. Bunun sebebi pulların diğer balıklara bir tehdit mesajı vermesidir. Bu açıdan eğer akvaryum içerisinde farklı balık türleri ile beraber beslenecekse buna dikkat edilmesi gerektiğidir. Eğer buna dikkat edilmezse diğer balıkların saldırısı ile öldürülebilir yada diğer balıkların boyutu büyük ise yenmesine kadar sebep olabilir. Sazangiller familyasına bağlıdır. Japon balıklarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise doyma iç güdülerinin olmayışıdır. Bu doyma güdüsü bulunmadığından dolayı beslenme şekilleri çok önemlidir. Günün belirli saatlerinde maksimum üç defa beslenmeli ve aşırıya kaçan şekilde beslenme yapılmamalıdır. Japon balıklarının fazla yemlenmesi durumunda ne yazık ki ölüm durumları yaşanabilir. Doygunluk hissi olmadığı için her verdiğiniz yemi yiyecek ve midesi daha fazla bu duruma dayanamayacaktır. Yemlere ek olarak yumurta sarısı veya ıspanak parçaları verilebilir. Sindirim sistemine faydalı olacaktır. Suyun ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Ayrıca bir ısıtıcı yada ısı dengeleyicisine ihtiyacınız yoktur. Oda sıcaklığında bulunan bir su içinde olması japon balıkları için yeterlidir. Bu suyun sıcaklığı yaklaşık olarak 18 veya 25 derece arasında olmalıdır. Bu sayede uzun yıllar yaşayabilirler. 5 ile 7 yıl arasında yaşayan japon balıklarının olduğu bilinmektedir. Eğer beslenmesi güzel yapılırsa, suyu sıklıkla değiştirilirse, güneş ışığına günde birkaç saat çıkartılarak güneş enerjisinden faydalanması sağlanırsa daha uzun yıllarda yaşayabilir. Çok daha uzun süreler yaşayan japon balıkları görülmüştür .

Japon balıkları pek çok çeşide sahiptir. Vücutlarında bulunan birkaç organ değişikliği ile japon balıkları bu çeşitlere ayrılabilirler. Basit japon balığı, çatal japon balığı, peçeli japon balığı, kuyruklu japon balığı gibi japon balığı çeşitleri ve türleri arasında pek çok isim sayabiliriz. Bunların çoğu sıklıkla her balık ve akvaryumcuda bulunurken bazı japon balıkları ender olarak nitelendirebileceğimiz sınıflara dahildir. Örneğin mavi kuyruklu japın balığı ve tüy kuyruklu japon balığını her akvaryumcuda bulamazsınız. Ürün yelpazesi geniş olan akvaryumcularda bu türleri bulmanız mümkündür .

Eğer akvaryum hobisine yeni başlayacak bir kişiyseniz mutlaka ilk tercihlerinizden birisi japon balığı olmalıdır. Gerek bakım kolaylığı gerek uzun ömrü ile ilk defa akvaryum hobisine başlayacak olanlar için idealdir. Ayrıca uygun fiyatlardan satışı olması pek çok evde japon balığı beslenmesine neden olmaktadır. Unutmamanız gereken nokta aldığınız japon balıklarına gerçekten iyi bir bakım şartı sunarsanız uzun yıllar sizinle beraber yaşayacağıdır. Onlarında birer can olduğunu bilerek ve düşünerek onları sahiplenmenizi öneririz. Günün yorgunluğunu atmak için birebir olan akvaryumunuzun hayırlı olması dileğiyle !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir