Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı Yöntemleri

japon balığı çeşitleri

Japon balıkları evlerimizde bulundurduğumuz akvaryumlarda en çok beslediğimiz bir tür. Bakımının kolay olması, fiyatının uygun olması ile pek çok insan için tercih sebebi. Fakat pek çok insan evlerinde beslediği japon balığının cinsiyetinden habersiz. Oysa ki japon balıkları cinsiyetleri ile birbirinden psikolojik anlamda çok farklı. Dişi japon balıkları daha hassas bir bakıma ihtiyaç duyarken erkek olan japon balıkları biraz daha standart bir bakım altında rahatça yaşayabilir. Peki japon balıklarının cinsiyetlerini anlamak için hangi yöntemlere başvurabiliriz? Ne şekilde japon balıklarının cinsiyetini anlayabiliriz? Şimdi bu konulara değiniyoruz .

Genel kanı japon balıklarının cinsiyetini anlamak için çok fazla tecrübe gerektiği yönündedir. Uzun yıllar japon balığı beslemiş kişiler tek bakışta japon balığının dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlayabilir. Peki ilk defa japon balığı besleyen insanların japon balıklarının cinsiyetini anlamak için ne yapması gerekir?

Japon Balığı Cinsiyet Ayırma

Eğer japon balığınızı suyun içinde avucunuzda tutup anüs bölgesini kontrol ederseniz cinsiyetini anlamanız kolay olacaktır. Genellikle tecrübeli kişilerin başvurduğu ve cinsiyeti kolaylıkla tespit ettiği bir yöntemdir. Anüs ve anüs çevresi erkek olan japon balıklarında daha  küçük yapıda bulunurken dişi japon balıklarının anüs çevresi ve anüsün kendisi daha geniştir. Bu sayede japon balığının dişi mi yoksa erkek mi olduğu anlaşılabilir.

Eğer bu yöntem ile japon balığınızın cinsiyetini anlayamadıysanız daha kolay bir yöntemde mevcut. Japon balığınızı içinde bulunduğu akvaryum yada fanus içinde avucunuza alıp sırtı üstüne yatırın. Parmağınızı karnı üstünde yavaşça aşşağıya doğru gezdirin. Bu esnada küçük bir baskı uygulayabilirsiniz. Eğer parmağınız karın bölgesinde iç kısma doğru bir hareket eğilimi gösteriyorsa daha fazla basınç uygulamayın. Japon balığınız dişi. Eğer ki parmağınızı karın boşluğu üzerinde kaydırarak bastırdığınızda sert bir kemik yapısına değiyor ise burada anlamanız gereken japon balığınızın erkek olduğudur. Çünkü erkek japon balıklarının karın bölgesinde kıkardak yapısı bulunurken dişi japon balıklarında böyle bir yapıya rastlanmaz.

Üreme dönemlerine gelindiğinde japon balıklarının cinsiyetini ayırt etmek artık daha kolaydır diyebiliriz. Çünkü erkek japon balıklarının solungaç olarak tarif edilen yanak kısmında bulunan bölgelerinde toplu iğne başından daha küçük benekler oluşur. Bu benekler balığın erkek olduğuna ve çiftleşmeye hazır hale geldiğine haber verir. Eğer çiftleşme dönemi geldiği halde japon balığınızda böyle bir benek yapısı bulunmuyorsa balığınız dişi diyebiliriz.

Yukarıda saymış olduğumuz cinsiyet ayrımı yöntemlerini kullanarak japon balığınızın dişi yada erkek olduğunu anlamanız çok kolay. Fakat bu yöntemler ile dahi balığınızın cinsiyetini anlamıyorsanız bu durumda mutlaka bir veterinerden yada akvaryumcudan destek almalısınız. Anlamadığınız halde balığı elinizde tutarak vücuduyla oynamanız ona zarar verebilir ve ölümüne kadar götürebilir. Siz balık severlere akvaryumunuzla keyifli vakitler dileriz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir