Japon Balığı Dipte Durma Nedenleri

Japon Balığı Dipte Durma Nedenleri

Japon balıkları akvaryumlar için baş aktördür diyebiliriz. Her akvaryumun içinde çok sayıda bulunan japon balıklarının herkese garip gelen bir özelliği ise genellikle su yüzeyinin dibinde durması ve beklemesidir. Bu davranışın sebepleri pek çok kimse tarafından bilinmiyor olsa da yerli ve yabancı kaynakları tarayarak sizler için yeni bir yazı hazırladık. İşte japon balığı dipte durma nedenleri.

Japon balığının su dibinde durmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bir tanesi balığınızın hasta olması olabilir. Hasta olan japon balıkları enerjisiz kaldığı için su dibine yakın bir noktada durur. Bu sayede hem enerji kaybını önlemiş olur hemde eğer ağrı çekiyorsa burada ağrının dinmesini bekleyebilir. Hasta olduğuna dair gözlemleriniz var ise acil şekilde vitamin veya ıspanak gibi vitaminli gıdaların takviyesi yapılması gerekir. Eğer yakınlarınızda bulunan bir akvaryumcu var ise kendilerine durumla ilgili danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise siz farkında olmadan akvaryum yada fanus içerisinde bulunan suyun oksijeni azalır. Bu durum değiştirilmeyen sularda yada oksijen motoru bulunmayan suların içinde yaşayan balıklarda meydana gelir. Dip kısmında çöken oksijeni solungaçları sayesinde toplamaya çalışan balık bu neden dip kısmına yakın şekilde bekliyor olabilir.  Eğer suyu gerekli rutinlerde değiştirmezseniz bu sorunla karşılaşmanız çok normal.

Eğer japon balığınız hareketsiz şekilde su yüzeyinde yatıyor ise suyunu değiştiriniz. Eğer akvaryumda oksijen motoru mevcutsa bunu çalıştırınız. Tüm bu hamlelerden sonra bile hala hareket eğilimi göstermiyor ve su dibinden su yüzeyine çıkmıyor ise hasta olma ihtimali yüksek. Bu durumda acilen vitamin takviyesi yaparak veterinere gitmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir