Kanarya Banyo Nasıl Yapılır

kanarya banyo

Kanarya banyo yapmayı seven bir kuştur. Bu yüzden kanaryanıza banyo verirken dikkat etmeniz gereken bazı koşullar vardır. Yazımızdaki adımları uygulayarak kanaryanızı rahat ettirebilirsiniz.

 

Kanaryalar Neden Banyo Yapar

Kanaryalar yapısal olarak hassas kuşlardır. Temizlenmeyi ve temiz kalmayı çok severler. Bu sebeple banyo yapmak kanaryalar için çok önemlidir. Düzenli bir şekilde temizlenmeyen kanaryalar hastalanabilir ve bunun sonu ölüme kadar gidebilmektedir. Bu yüzden kanarya banyo ihtiyacını düzenli olarak karşılamak zorundadır.

 

Kanaryaya Banyo Nasıl Yaptırılır

  • Her şeyden önce kanarya banyo yapacağı suyu seçen bir kuştur. Her suya girip yıkanmayacaktır. Kanaryalar içmediği suda kesinlikle banyo yapmamaktadırlar. Bu yüzden kanaryanıza banyo verirken mutlaka suluğuna koyduğunuz su ile aynı suyu kullanın.
  • Kanaryanıza banyo verirken hazır satılan banyoluk veya evinizde bulunan hafif derin yassı ve geniş bir tabak kullanabilirsiniz. Özellikle örnek vermek gerekirse çerez tabakları bu iş için ideal diyebiliriz. Fakat bu banyoluğun veya tabağın temiz olduğundan kesinlikle emin olmalısınız.
  • Kaba koyacağınız suyun miktarı da oldukça önemlidir. Kanaryalar derin su içinde yıkanamazlar.  1-2 parmak veya dizlerine kadar gelecek su yüksekliği yeterli olacaktır.
  • Suyun içine 1-2 damla elma sirkesi damlatabilirsiniz. Elma sirkesi, kanaryanın tüylerinin daha parlak olmasına ve bitlenmesine karşı güzel bir önlem olacaktır.
  • Suyun soğuk ve sıcak olmaması oldukça önemlidir. Soğuk su kullanıldığında kanaryanız hemen hastalanabilmektedir. Sıcak su da rahatlamasına yardımcı olmayacaktır. Ayrıca kanaryanız banyo sonrası soğuk ortamda bulunmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir