Kanarya Çeşitleri Ve Özellikleri

Kanarya Çeşitleri Ve Özellikleri

Kanaryalar uzun yıllar boyunca insanların severek baktığı evcil hayvanlardan olmuştur.  Canlı, parlak ve yumuşak tüyleriyle özellikle de duyanları büyüleyen ötüşleriyle Kanarya çeşitleri ve özellikleri dikkate alındığında evlerde en kolay şekilde beslenen ve en sevilen kuş türlerindendir. Kanaryalar, ispinozgiller familyasındandır. Fiziki görünümleri, renkleri, ötüşleri ve diğer özellikleriyle Kanaryaların birçok türü vardır.

Kanarya Çeşitleri

Lizard: Kanaryalar arasında en eski tür olarak bilinmektedir. İngiliz Kanaryası olarak da geçen bu kanaryaların tüyleri parlak ve sıktır. Aynı zamanda tüylerinin renk ve dokusunun kertenkeleye benzemesi bu kanaryanın en büyük özelliğidir. Yapay eşleştirmeler sonucunda elde edilen Lizard Kanaryaları uzun yıllar boyunca pek tercih edilmese de son zamanlarda tekrar rağbet görmeye başlamıştır.

Yorkshire: İngiltere’de 1860’lı yıllardan beri bulunan Kanarya türünün en bilinen özelliği, eski zamanlarda yüzüklerden bile geçecek kadar zayıf olmasıdır. Gün geçtikçe bu kanaryalar da irileşmiş olsa bile en zayıf kuş türleri arasında kabul edilir. Tüyleri kısa ve bedenlerine yapışık olan bu kuşlar pek fazla yumurtlamaz. Boyları ise 18 cm’e kadar çıkabilir.

Cerest: Anavatanları İngiltere olan bu kuşların en belirgin ve dikkat çekici özelliği fiziksel görüntüleridir. Diğer kanarya türlerine benzemeyen kafaları hafif yassı ve yoğunlukla tüylüdür. Cerest Kanarya kırmızı hariç her türlü renge sahiptir.

Border: Border Kanarya kuşlarının en çok bilinen özelliği kafalarını vücutlarından ayıran bölgenin bir kolye takılmışçasına ayrılmasıdır. Tüyleri dikkat çekici şekilde parlak ve yumuşaktır. İngiltere’de ortaya çıkan bu kuş türünün bakımı oldukça kolaydır.

Norwich: Tembel bir yapıya sahip olan bu kanaryalar iklim şartlarına oldukça dayanıklıdır. Soğuk hava şartlarına diğer kanarya türlerine göre daha alışkındırlar ve uyum sağlarlar yapılması gereken tek şey sıcak bir tüneme yeridir. Sürekli uzayan tüyleri göz kenarlarında da çıkmaya başladıysa kısaltılması en doğrusu olacaktır. Boyları 17cm’e kadar uzayabilir.

Gloster:
1920’li yılların başında İngiltere’de ortaya çıkan Gloster Kanarya türü İngiltere’de son yıllarda bile popülerliğini kaybetmemiştir ve çok sayıda bulunur. Bu kanarya türüne sağlıklı ve özenli bir şekilde bakılırsa 10-12 yıla kadar yaşayacaktır. Boy uzunlukları 11,5 cm olan bu kanarya türü; corona ve consord olmak üzere ikiye ayrılır. Ötme şekillerinin birbirine çok benzemesi nedeniyle karıştırılan Gloster Kanaryasının corona çeşidinde tepe kısmında şapkayı andıran bir kısım bulunur. Güzel ötüşleriyle bilinen bu tür gri, beyaz ve sarı renklidir.

Diğer Kanarya Çeşitleri

Lancashire: İngiliz Lancashire Kontluğundan ismini alan Lancashire Kanarya türleri bilinen en büyük ve iri kanaryalardır.  Kafa yapıları geniş ve hafif yassıdır. Boyları 22-23 cm’e kadar uzayabilir. Sadece sarı ve beyaz renklidirler.

Roller: Kanarya özellikleri bakımından Güzel ötüşleriyle bilinen bu kanarya türleri Alman asıllıdırlar. Ötüşü büyük oranda bozulmamış ve pek fazla gürültü çıkarmayan safkan bir kanarya türüdür.

Taklacı Kanarya: Taklacı Kanaryalar, 1675 yılında Almanya’da ortaya çıkmıştır. Şarkı söylemeleri için eğitilmiş oldukça hareketli olan, kısa taklalar atan bu kanarya türlerini evde beslemek sizi oldukça neşelendirebilir. Eğer bu kanarya türünü beslemek isterseniz iki erkek kanaryayı bir kafese koymamanız önerilir. Ortalama ömürleri 10 yıldır ve boyları 13 cm’e kadar uzayabilir.

Malinous: En belirgin özellikleri dişi annenin yavrularıyla çok fazla ilgilenmesi ve çok iyi derecede besleyip bakmasıdır. Belçika Kanaryası olarak da adlandırılır. Çınlayan, insanları mest eden güzel bir ötüşleri vardır.

Kırmızı Faktör Kanarya: Daha önce görülmeyen kırmızı tüyler için üretilmiştir. Ortalama yaşam süreleri 10 yıl ve boyları 12.5 cm’dir. Kırmızı rengini muhafaza etmek için beslenme çok önemlidir, rendelenmiş havuç ve yumurta ile beslenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir