Kanarya Gaga Kesimi Nasıl Yapılır

kanarya gaga kesimi

Kanarya gaga kesimi, en az kanaryalarda tırnak kesimi kadar önemlidir. Başta bu fikir insanlar için korkutucu gelebilir hatta korkutucu gelmesi son derece normaldir. Fakat kanarya gaga kesimi yapılmadığı takdirde kanaryalar yeme yemede ve kişisel bakımda zorluklar yaşamaktadırlar. Olaya bu açıdan baktığımız zaman aslında bu işlem korkutucu olmaktan çıkıp, kanarya için olması gereken doğal bir şey olduğunu algılamamıza yardım ediyor.

Kanaryaların gagaları da tırnakları gibi ömür boyu uzamaktadır. Kafeslerde bulunan doğal ahşap tünekler ve mürekkep balığı kemikleri bu iş için çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu hiç işe yaramıyor demek değildir. Doğal ahşap tünek ve mürekkep balığı kemiği, kanaryanın gagasını törpülemesi / düzeltmesi açısından yararlıdır. Fakat bu araçlar gaganın uzamasını ve şeklinin bozulmasını sadece gecikmektedir. En sonunda gaga uzayacaktır ve kanarya gaga kesimi işlemi mecburi hale gelecektir.

Not: Tırnak kesimine başlamadan önce her ihtimale karşı kanaryanızın dışarı kaçma ihtimaline karşı kapı ve pencere gibi yerlerin kapalı olduğundan emin olun

Not 2: Gaga kesimi işleminde kanaryanıza zarar vermemek için ilk kesimde mutlaka yetiştiricilerden veya veterinerden yardım isteyiniz.

Kanarya Gaga Kesimi Nasıl Yapılır

Bu işlemi duyan çoğu insan aslında çok zor olduğunu düşünmekte. Aslında düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir. Dikkatli olunduğu takdirde kanaryamıza zarar vermeden gagasını olması gereken doğal haline getirebilir.

Kanarya gagası alt ve üst kısım birbirine eşit şekilde olmalı. Eğer kanaryanızın üst tarafı, alt taraftan daha uzun ise bu işlem yapılmalıdır. Kanaryanın gagası eşit olup uzun olduğu için gaga kısaltılmaz.

Gaga Kesim Adımları

  • Kanaryamızı avucumuza aldıktan sonra kafa arkası kısmına baş parmağımız ile destekleyerek kafasının sabit kalmasını sağlamalıyız.
  • Gaganın üst kısmının aşağı doğru sarkma yaptığından emin olmalıyız.
  • Tırnak makası veya gaga kesim makasının temiz ve steril olduğundan emin olmalıyız.
  • Tırnak makasını veya gaga kesim makasını uzun kısmın diğer kısım ile aynı hizaya getirip kesmeliyiz.

Gaga kesimi ile ilgili daha detaylı ve videolu örnek için aşağıda paylaştığımız Musa Güneş isimli yetiştiricinin videosunu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir