Kanarya Kafesi Seçimi Nasıl Yapılır

kanarya kafesi seçimi

Kanarya kafesi seçimi yaparken, diğer kafes kuşlarından papağan, muhabbet kuşu gibi ev, ofis gibi ortamlarda serbest olarak gezen kuşlardan olmadığını aklımızda bulundurmamız gerekir. Hatta kanaryalar yuvalarını sahiplenen kuşlardır. Bu sebeple kanarya için kafes seçerken normalden biraz daha fazla dikkatli olmalıyız. Kafes seçimini birkaç başlık altınca inceleyeceğiz. Her başlık için sebebini örneklerle açıklayacağız.

Kafes Boyutu

Kanaryalar, ev/ofis ortamında bakılabilen bir kuş türü olmasına rağmen papağan, muhabbet kuşu gibi evcilleştirilmesi çok zor olduğu için serbest bırakılması doğru değildir. Fakat bu değildir ki kanaryalar kanat egzersizlerine ihtiyaç duymaz. Bunun yanında yuvalarını sahiplenen bir tür oldukları için kafes seçerken bu iki koşulu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Kafes kesinlikle dar ve kısa olmamalı. Kanaryalar zıplamayı ve uçmayı seven hareketli bir türdür. Bu yüzden kafesin geniş ve uzun seçimi kanaryanın sağlığı açısından daha faydalı olacaktır. Hareket ve uçma alanı sağlamak kanaryanın ciğerlerini açmasında da rol oynayacağı için daha iyi ötüm elde edebilirsiniz.

Kafes Türü

Kafes tercih ederken genelde ahşap, PVC ve metal olmak üzere 3 tür kafes karşımıza çıkıyor. Bunların arasında kanarya kafesi seçimi sırasında en çok tercih edileni ve uygun olanı metal kafesler. Aşağıdaki kısa kısa sebeplerini bulabilirsiniz.

Ahşap Kafes

Ahşap kafesler en sağlıklı kafes türü olarak bilinmektedir. Fakat ahşap kafeslerde uzun süreli kullanımlarda hijyen sorunu çıkmaktadır. Bu yüzden genelde tercih edilmemektedir. Ayrıca ahşap kafesler haşere oluşumuna da müsaittirler. Eğer temizlik güzel yapılamazsa kanaryanızda sağlık sorunları ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

PVC Kafes

PVC kafesler temizlik açısından en kolay temizlenebilen kafes olmalarına rağmen pek tercih edilmemektedir. PVC kafeslerde hava dolaşımı diğer kafeslere göre daha azdır ve daha fazla nem tutarlar. Bu da koku yapmasına sebep olabilir. Ayrıca kanaryanızın tüy yapısına da olumsuz yönde etki eder.

Metal Kafes

En çok tercih edilen kafes türüdür. Hava dolaşımını rahat sağlar, temizliği çok zor değildir. Tek dezavantajı ise korkuluk demirlerinin paslanması diyebiliriz.

Korkuluklar ve Boşluk Mesafesi

Kanarya kafesi seçimi yaparkenkarşımıza çıkan diğer bir durum ise kafesin demirlerinin yani korkuluklarının şekli ve aralarındaki boşluk mesafesi diyebilir. Yatay ve dikey korkuluk olmak üzere iki çeşit kafes karşımıza çıkıyor. Kanaryalar için olan tip ise dikey korkuluklu olan tiplerdir. Yatay olan tipler kanaryalara uygun değildir.

Korkuluklar arası boşluk olarak da 1cm civarı boşluk ideal olacaktır. Daha geniş boşluklu kafeslerde kanaryanız korkuluklara sıkışıp kendine zarar verebilir.

Tünek Seçimi

Tünek seçiminde ideal olan ahşap tüneklerdir. Kanaryanızın ayak sağlığı açısında ahşap tünek tercih etmeniz sizin ve kanaryanızın yararına olacaktır. Eğer hali hazırda plastik tüneğiniz var ve bunu kullanmak istiyorsanız kumlu tünek zımparası alıp bunu tüneğe geçirerek kanaryanıza daha komforlu bir ortam yaratmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir