Kanarya Ötüm Eğitimi Nasıl Yapılır

Kanarya ötüm eğitimi

Kanarya ötüm eğitimi, yavru yem yemeye başladığı, uçabildiği zaman yani kısaca kendi kendine yetebildiği zaman başlanır. Fakat bu yavrular bu dönemde ebeveynlerine göre hastalığa daha kolay yakalanırlar. Bu yüzden yavrular için bazı önlemler almalıyız.

Yavrular İçin Alınacak Önlemler

Yavru kanaryaların sağlıklı büyüyebilmesi için bir dizi önlem alabiliriz. Bu sayede yavru hem daha sağlıklı olacaktır hem de diğer yavruların hastalanmasının önüne geçebilirsiniz.

  1. Sularını günlük olarak değiştirin. Mümkünse sulukları iyice yıkayıp dezenfekte edin.
  2. Yemin kaliteli ve temiz olduğuna emin olun.
  3. Kafesinde kum olduğundan emin olun.
  4. Haftada bir tünekleri yıkayıp temizleyin.
  5. Kafesin sürekli temiz olmasına özen gösterin.
  6. Hastalık olduğundan şüphelendiğiniz kuşu hemen diğer yavrulardan ayırın ve özel olarak ilgilenin. Hastalığına uygun ilaçları/takviyeleri verin.

Kanarya Ötümünde Genetiğin Etkisi

Kanaryanın ötümünde genellikle 2 etken rol oynar. Bunlar:

  1. Soy
  2. Eğitim

Ötümde Soyun Önemi

Kanaryalarda ötümde soyun önemi oldukça yüksektir. Ötümü güzel ve yetenekli bir soydan gelen kanaryada genellikle bu yeteneğe sahip olacaktır. Fakat güzel ötümlü bir soydan gelmesi o kanaryanın hiçbir eğitime ihtiyaç duymadığı anlamına gelmemektedir. Eğitim almayan bir kanarya bu yeteneklerini kullanamayacaktır. Ayrıca yanlış bir eğitimle de bu yetenekleri malesef körelecek ve kötü bir ötüme sahip olacaktır.

Ötümde Eğitimin Önemi

Yavru kanaryalar hafif bir şekilde geçen ilk tüy dökümünü bitirdikten sonra eğitime alınırlar. Eğitimi müzik çalardan verebileceğiniz gibi güzel bir ötüme sahip kanaryanız varsa bununla da verebilirsiniz. Fakat müzik çalar ile vereceğiniz eğitim kaliteli olmayacaktır.

Kanarya ötüm eğitimi verilirken ortam olabildiğince sessiz olmalı ve dikkat dağıtıcı etkenlerden arındırılmış olmalıdır. Ortam loş olmalı ve sıcaklık yaklaşık 15 derece olmalıdır. Eğitime alınan kuşlar birbirini görmeyecek ama birbirine yakın olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bunun için kafeslerin arasına sunta koymak uygun bir tercih olabilir. Eğitmen kanarya bu eğitilecek kanaryaların tam karşısına, yavruların net bir şekilde eğitmeni görebileceği şekilde yerleştirilir. Bu eğitim kanaryalarınızın yeteneğine bağlı olarak 1-3 ay arasında değişmektedir. Eğitimin yapılacağı alanda televizyon, kapı/zil sesi gibi sesler kesinlikle duyulmamalıdır. Bu sesler yavruların dikkatini dağıtacağı için eğitim üzerinde negatif bir etki oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir