Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır

Kanarya tırnak kesimi, evinizde, iş yerinizde veya herhangi bir yaşam alanınızda evcil hayvan olarak kanarya besliyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler şeylerden biridir. Hiç kimse evcil hayvanının sağlıksız bir şekilde yaşamasını istemez. Bu yüzden kanaryamızın sağlığına da en az kendi sağlığımız kadar dikkat etmeliyiz. Tırnak kesimi hem kanaryanın kişisel bakımı açısından önemli hem de sağlığı açısından. Birçok kişi için zor gibi görünse de kanarya tırnak kesimi aslında oldukça kolay bir işlemdir. Tabi bazı püf noktaları atlamamak koşulu ile.

Kumlu tünek kullanıyorsanız kanaryanız için çözüm olmayacaktır. Bu yüzden tırnak kesimi mecburi diyebiliriz. Özellikle çiftleşme döneminden önce mutlaka yapılması gerekir. Böylelikle kanaryalar yanlışlıkla hem birbirine zarar vermez hem de dişi kanarya yumurtaya zarar veremez.

Not: Tırnak kesimine başlamadan önce her ihtimale karşı kanaryanızın dışarı kaçma ihtimaline karşı kapı ve pencere gibi yerlerin kapalı olduğundan emin olun.

Kanarya Tırnak Kesimi İçin İhtiyacımız Olanlar

  • Tırnak makası
  • Kağıt havlu
  • Eldiven

Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır

Kanarya tırnak kesimi işlemine geçmeden önce tırnak makasının temiz ve hijyenik olduğuna emin olmalıyız. Bu kanaryamızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Aynı şekilde eldiven kullanmamızın sebebi de farkında olmadan elimizden kanaryaya hastalık bulaştırmamaktır.

Tırnak Kesimi ve Püf Noktaları

  1. Kanaryamızı ürkütmeden nazik bir şekilde elimize alıyoruz. Ne kadar az ürkütürsek elimizde çırpınması o kadar az olacaktır.
  2. Kanaryanın avucumuzda ters bir şekilde durması tırnak kesim işleminin kolaylığı açısından önemlidir.
  3. Kanaryanın tırnaklarında damar bulunduğu aklımızdan çıkmamalıdır.
  4. Tırnağı keserken, tırnağı ışığa doğru tuttuğunuzda zaten damarı tırnak içinde rahatlıkla görebilirsiniz.
  5. Tırnak kesilirken bu damarın ön tarafından kesilmelidir. Aksi takdirde kanaryamızın tırnağı kanamaya başlayacaktır.
  6. Dikkat edilmesi gereken bir başka detay ise tırnak keserken yanlış yönde kesilmesidir. Tırnak kesilirken, tüneği kavrayışına göre kesilmesi gerekir.

Aşağıdaki fotoğraflar ile doğru kesim şekli daha doğru anlaşılacaktır. Eğer kanaryanızın tırnaklarını kesme konusunda yapamayacağınızı düşünüyorsanız veya bu konuda içinizde bir şüpheniz varsa evcil hayvan dükkanına, veterinere veya bilen birine danışıp, kanarya tırnak kesimi işini o kişiye yaptırmanız sizin ve kanaryanız için daha yararlı olacaktır.

 

kanarya tırnak kesimi

kanarya tırnak kesimi

kanarya tırnak kesimi 2

tırnak kesimi 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir