Kanaryalarda Bilezik Nedir

Kanaryalarda Bilezik

İnsanlar için nüfus cüzdanı/kimlik kartı ne ise kanaryalarda bilezik de onun kimlik kartı gibidir. Bir kanaryanın ne zaman doğduğunu, kim tarafından yetiştirildiğini gösteren bilgiler içerir. Aynı zamanda yarışmalara katılmak istiyorsanız kanaryanızda federasyondan temin edilen bilezik bulunmak zorundadır. 2014 yılının Mart ayından itibaren bileziksiz küçük evcil hayvan satış yasağı da gelmiştir.

 

Kanarya Bileziği Nereden Temin Edilir

Kanaryalarda bilezik üreticilik yapan, yarışmalara girmek isteyen veya satış yapmak isteyenler için mecburidir. Fakat bunlar gibi amaçlarınız bulunmuyorsa, sadece kendinize veya eş dosta vermeyi düşünüyorsanız kanaryalarınıza bilezik takmanız gerekmemektedir.

Genel olarak bakmak gerekirse 2 çeşit bilezik bulunmaktadır. Bunlar:

 

  • Federasyondan temin edilen bilezikler

 

  • İnternet üzerinden veya evcil hayvan dükkanlarında temin edilen bilezikler

 

Evcil Hayvan Dükkanlarında veya İnternet Üzerinde Satılan Bilezikler

Buralarda satılan bilezikler genellikle plastik olup resmi olarak hiçbir geçerlilikleri bulunmamaktadır. Bunlar renk renk olup üzerlerinde kanarya veya yetiştiriciye ait herhangi bir bilgi barındırmazlar. Bu bilezikler sadece yetiştiricilerin ürettikleri kanaryalarda ayrım yapabilmek için kullanılan bileziklerdir. Bu bilezik bulunan kanaryalar yarışmalara giremez.

Federasyondan Temin Edilen Bilezikler

Federasyonun veya federasyon destekli düzenlenen yarışmalarda kanaryalarda bilezik önemlidir. Bu yüzden üreticilik yapıyorsanız ve yarışmalara girmek gibi bir amacınız varsa bu bilezikleri kullanmanız gerekmektedir.

Federasyondan bilezik temin edebilmek için öncelikle Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu’na bağlı bir derneğe üye olmanız gerekmektedir. Federasyona bağlı derneklere bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Derneğe üye olduktan sonra yılın belli dönemlerinde dernekler sizden bilezik siparişlerinizi toplayacaktır. Bu şekilde federasyondan resmi bileziklerinizi temin edebilirsiniz.

 

Kanaryalarda Bilezik Ne Zaman Takılır

Kanaryalarda bilezik genellikle yavru yumurtadan çıktıktan 4-8 gün sonra takılmaktadır. Eğer daha fazla geç kalınırsa kanaryanın ayakları büyüyeceği için bileziğin girmesi imkansızlaşacak ve kanaryanın ayağına zarar verecektir. Fakat erken takıldığı durumlarda anne kanarya yavrunun bileziğini çıkarıp atabilmektedir. Bunun kontrolünü yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Kontrol etmezseniz dişi kanarya bileziği çıkarırsa ve siz bunu daha geç farkederseniz kanaryanız malesef bileziksiz kalacaktır.

 

Kanaryalarda Bilezik Nasıl Takılır

İnternette kısa bir arama ile çok sayıda bu konu ile ilgili çekilmiş video bulabilirsiniz. Anlatımdan ziyade izlemeniz bu konuda sizlere daha fazla yardımcı olacaktır. Biz sizin için bir tanesini aşağıda paylaşıyoruz.

 

Bilezik Üzerinde Yazanlar Ne Anlama Gelir

Bilezik üzerinde yazanlar aşağıdaki gibidir.

Kanaryalarda Bilezik Açıklama

Kanaryalarda Bilezik Açıklama

 

TKF: Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu

17: Doğum Yolu

001: Bilezik Sıra Numarası

100: Dernek Üye Numarası (Üreticinin dernekteki üye sırası)

34S: Dernek Kodu (İstanbul Serinofil Derneği)

 

Kanaryalar İçin Bilezik Boyutları

Kanaryalarda bilezik için her ırk farklı boyutlarda bilezikler kullanılır. Kanarya ırklarını ve kullandıkları bilezik boyutlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Kanaryada Bilezik ölçüleri

Kanaryalarda Bilezik ölçüleri

 

Bilezik Renkleri Ne Anlam İfade Eder

Bilezik renkleri yılları ifade eder. Her yıl farklı renklerde bilezikler üretilir. Aşağıdaki görselde bazı yıllara ait bilezik renklerini bulabilirsiniz.

kanaryalarda bilezik renkleri

kanaryalarda bilezik renkleri

 

Eğer siz de kanarya üretimi yapmak veya üretim hakkında bilgi almak istiyorsanız bu bağlatıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir