Kanaryalarda Çiftleşme Nasıl Olur

kanaryalarda çiftleşme dönemi yapılması gerekenler

Kanarya bakanlar bir süre sonra yavru elde etmek isteyebilir ve bunun için kanaryalarda çiftleşme nasıl olur diye araştırmaya başlıyorlar. Bu yazımızda çiftleşmeye hazırlık, çiftleşme dönemi ve çiftleşme sonrası olmak üzere 3 ayrı alt konuda bunu inceleyeceğiz. Her bir dönem ayrı bir özen gerektirdiği için dikkat etmeniz gereken şeyler değişebilir.

Kanaryalarda çiftleşme için en uygun dönem genellikle Mart ve Nisan aylarıdır. Baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla kanaryalar kızgınlaşmaya başlarlar ve çiftleşme istekleri artar. Fakat daha erken yavru elde etmek isteyenler ortamın sıcaklığını arttırarak ve bol ışık sağlayarak kanaryalara baharın geldiğini hissetirip daha erken de çiftleşme dönemine alabilirler.

Kanaryalarda Çiftleşme Öncesi Yapılması Gerekenler

Kanaryalarda çiftleşme öncesi en çok dikkat edilmesi gereken kanarya seçimi olmalıdır. Çiftleştirilmek istenen kanaryalar aynı ırktan olmalı ve birinci dereceden akraba olmamalarına özen gösterilmelidir. Ayrıca çiftin sağlıklı olması, yavruların da sağlıklı olması için dikkat edilmesi gereken başka bir konudur.

Kanaryalarımızı belirledikten sonra sıra geldi çiftleşmeye hazır olup olmadıklarını anlamaya. Kanaryalar çiftleşme döneminde sürekli hareketli olurlar ve tüylerinin renkleri canlı ve düzgün görünür. Erkek kanaryalar ise ötüşlerini yükselterek ötmeye başlarlar. Ayrıca kafesin tellerine çıkarak ötüşünü daha da kuvvetlendirmeye çalışırlar.

Dişi kanaryalar ise çiftleşme döneminde erkeğin ötüşüne cevap verirler. Ayrıca kafesinde bulunan kağıt ve çöpleri bir yere taşıyorsa yani yuva yapmaya çalışıyorsa çiftleşmeye hazır demektirler.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta kanaryalarınızın tanışma döneminde aynı kafeste bulunmaması gerektiğidir. Hatta farklı kafeste olduklarında bile birbirlerini görmemeleri gerekmektedir. Erkek ötüşüyle dişiyi etkilemeye çalışır. Dişi etkilenirse erkek kanaryanın ötüşüne karşılık vererek bunu belli eder. Bu şekilde yaklaşık 2-3 hafta kalmaları iyi olacaktır. Bu süre sonunda 1 hafta farklı kafeslerde birbirlerini görecek şekilde bırakılır. Eğer çifthane kullanıyorsanız, 2 kafes kullanımına göre daha pratik bir şekilde halledebilirsiniz.

Bu dönemde kafese yeşillik ve yumurtanın çeyreğini kabuğu ile verilebilir. Yumurtanın kabuğu, dişi kanaryanın kendi yumurtası için gerekli kalsiyumu almasına yardımcı olacaktır. Bu dönemde mamanın yanına kızıştırıcı yem de verilebilir.

Kuşların aşırı uzamış tırnakları kesilerek eşe ve yumurtaya zarar vermesi engellenir.

Kanaryalarda Çiftleşme Dönemi Yapılması Gerekenler

Kanaryalar çiftleştikten sonra 1 hafta içinde dişi yumurtlamaya başlar. Kanaryalar genellikte sabahları olmak üzere günde birer taneden 4 ile 7 arasında yumurta bırakır. Her sabah kontrol edip yumurtaları toplayıp yerine sahte yumurta koyup, son yumurtlamadan sonra hepsini gerçek yumurtalarla değiştirmeniz iyi olacaktır. Böylelikle bütün yavrular hemen hemen aynı anda yumurtadan çıkacak olup hepsi aynı anda gelişecektir. Bu da erken çıkan yavrunun bütün mamayı yiyip diğerlerinin ölmesine engel olacaktır. Bu dönemde de yumurta sarısıyla hazırladığınız mamadan verebilirsiniz.

Bu dönemde kuşlara banyo verilmemeleridir. Aynı zamanda dişi kuşun terlememesi gerekmektedir. Aksi durumda ıslanan yumurtalar bozulma tehlikesi geçirir. Dişi kuş yumurtaların üstünde yatarken ısı, ses, ışık tarzı rahatsız edilmemeleri gerekmektedir. Yuva ile fazla oynanmamalı yoksa dişi kanarya bir daha yumurtaların üstüne yatmayabilir.

Yavrular Yumurtadan Çıktıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Yavru kanaryalar yumurtadan hava sıcaklığına bağlı olmak üzere 12-15 gün arasında bir sürede çıkarlar. Yavrular ilk çıktıktan sonra yem yiyemezler. Bunun için dişi kanarya yavruları besleyecektir. Yavrular yeme düşene kadar mama takviyesi yapmak hem dişinin hem de kanaryaların sağlığı için önemlidir.

Dişi Kanarya Yavruları Beslemezse

Eğer dişi kanarya yavruları beslemezse hazırladığınız mamalarla yavruları beslemeniz gerekecektir. Yavruları beslemek için ılısk su ve irmik ile hazırlanan bir mama tercih edebilirsiniz. Bunun yanında satılan yavru mamaları da oldukça faydalıdır. Sulandırdığınız mamayı şırınga yardımıyla yavrunun ağzına verebilirsiniz. Yavrular bu dönemde açlığa karşı uyarıldığı için en ufak bir sarsıntıda ağızlarını açarak mama isterler. Kursaklarını kontrol ederek beslendiğinden emin olabilirsiniz. Fakat yavrular besine aşırı ihtiyaç duydukları için sık sık kontrol etmeniz gerekebilir. Yavrular yumurtadan ilk çıktıktan 25-35 gün sonra kendileri artık yem yemeye başlayabilirler. Bu durumda beslemeniz artık gerekmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir