Kanaryalarda İshal Hastalığı ve Tedavisi

kanaryalarda ishal

Kanaryalarda ishal hastalığı oldukça sık karşılaşılabilen hastalıklardan biridir. Çoğu durumda ishal durumu bir hastalık değil bir belirti gibi de düşünülebilir. İnsanlarda olduğu gibi kanaryalarda ishal çeşitli durumlarda da ortaya çıkmaktadır. Bu durum düzeltilmezse kanaryanız için oldukça ciddi sorunlara yol açabilir. Kanaryanızda ishal hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında aşağıdaki yazdıklarımız sizi çözüme kavuşturacaktır.

 

Kanaryalarda İshalin Belirtileri

Kanaryalarda ishal hastalığının en büyük belirtisi dışkının kendisidir. Bu hastalığa yakalanmış bir kanaryanın dışkısı sulu ve beyaz veya beyaza yakın bir renkte olur. Aynı zamanda dışkısını sık sık yapar. Bunun yanında kanaryanız tüylerini kabartarak durması, halsiz oluşu ve iştahının kesilmesini yan belirtiler olarak sayabiliriz.

Kanaryalarda İshalin Sebepleri

Kanaryalarda ishalin sebeplerini genelde 3’e ayırabiliriz. Bunlar beslenme, mikrobik ve çevresel etkenler olarak adlandırılır.

Beslenme Kaynaklı İshal

Kanaryalar yeşilliği çok severler. Bu sebeple bazen kanarya sahipleri yeşillik verilmesini abartabilmektedir. Veya verilen yeşilliği dalgınlıkla ıslak bir şekilde de verebilmektedirler. Islak yeşillik verilmesi ve çok fazla yeşillik verilmesi kanaryayı ishal yapabilmektedir. Bunun yanında verilen yiyeceğin bozuk olması ve verilen suyun soğuk olması da ishale sebep olabilmektedir.

Mikrop Kaynaklı İshal

Siz kanaryanıza ne kadar temiz bir şekilde bakmaya çalışsanız kanaryanız bir yerden mikrop kapabilir. Bu durum insanlarla oldukça benzer bir durumdur. İnsanlar da ne kadar dikkatli olursa olsun mikrop kapabilmektedir. Bu durumda kanaryanızın iyileşmesi besin diyetleri ile mümkün olmayabilmektedir.

Çevresel Kaynaklı İshal

Kanaryanızı beslediğiniz ortam soğuk ise kanaryanız üşütebilmektedir. Üşüten kanaryalar bu durumda ishal gibi belirti gösterebilmektedir.

Kanaryalarda İshal Tedavisi

Kanaryalarda ishal tedavisi genellikle bazı önlemler alıp, sebebini doğru tespit edilip uygulanmalıdır. İshal hastalığı tedavi edilmezse kanaryanızın ölümüne bile sebep olabilmektedir. İlk olarak yapılması gereken verilen mama, taze yeşillik, meyve ve bağırsak sorunlarına yol açabilecek takviyelerin verilmesi bırakılmalıdır ve sade bir besin düzenine geçiş yapılmalıdır. Bu bağlamda yalnızca kanarya yemi ve haşlanmış patates vermek de ishalin geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kaynatılmış pirinç suyu verenler de vardır ve iyi geldiği söylenmektedir. Yalnız pirincin tozlu olmamasına ve kaynatıldıktan sonra tülbentle süzülüp oda sıcaklığına geldiğinde verilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Taze yeşilliği kestik fakat marulun kart yapraklarından vermek kaybettiği suyu dengelemesi açısından faydalı olmaktadır. Kafesin, suluğun, yemliğin ve mamalığın temizliği her gün yapılmalıdır. İlaç ismi vermek yerine kanaryanızın dışkısından yapılan tahlile göre önerilen bir ilacı kullanmanız daha faydalı olacaktır. İnternette yazan ilaçların bir çoğu sizin kanaryanızın ishal sebebine iyi gelmeyebilir.

  1. Avatar Melike dedi ki:

    Kanaryam yaklaşık 1 haftadır ishal ve çözümünü bulamıyorum her şeyi denedim yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir