Kanaryalarda Tüy Dökümü Dönemi

kanaryalarda tüy dökümü dönemi

Kanaryalarda tüy dökümü dönemi genellikle yavru dönemini takip eden Temmuz- Ekim aylarında olur. Bu tarihler arasında kanaryalarda tüy dökümü normal olarak karşılanır. Eğer farklı zamanlarda tüy dökümü yaşanırsa ara tüy dökümü dönemi denir. Eğer kanaryanız tüy döneminde değilse bu, hastalığın da habercisi olabilir.

Kanaryalarda Tüy Dökümü Nedenleri

Kanaryanın bulunduğu ortamın yeteri kadar hava almaması (ayrıca Kanarya Kafesi Seçimi Nasıl Yapılır konumuzu da inceleyebilirsiniz)

Verilen yem ve mamaların yüksek değerli olmasından dolayı bünyenin aşırı yüklenmesi

Hastalık-Parazit

Yem veya yer değişikliği yapılması

Uzunca eşe atılmaması sonucu stres

Normal Tüy Dökümü

Kanaryalarda tüy dökümü dönemi genel olarak belli olsa da her kuşun tüy döküm dönemine girme ve çıkma tarihleri farklılık gösterir. Tüy dönemi yaklaşık olarak en az 45 gün en çok 8-9 hafta sürebilmektedir. Bu dönemde kanaryalar genelde halsiz olur, ötüşleri tamamen durabilir. Kanaryanın sağlığı açısından tüy dökümü gereklidir. Kanaryalar tüy dökümü döneminde bazı belirtiler gösterir. Bu belirtileri takip ederek kanaryanızın tüy döküm dönemine girip girmediğini anlayabilirsiniz.

Tüy Döküm Dönemi Belirtileri

Kanarya arada bir büzülür

Tüyleri kabarır

İştahı kesilir

Yemini dağıtır

Tüyleri solmaya başlar

Belirtileri gözlemledikten birkaç gün sonra ilk olarak kuyruk tüyü düşer. Bu saatten sonra yavaş yavaş kanat tüyleri de dahil olmak üzere tüylerini dökmeye başlar. Kafa kısmındaki tüyleri döktüğünde kulak çukurları meydana çıkar. Bünyesi güçlü olmayan kanaryalarda bu dönem erken başlamaktadır. Yavrularda ise bu dönemde ölümler olabilir.

Kanaryalarda Tüy Dökümü Döneminde Verilmesi Gerekenler

Normal tüy dökümü döneminde kanaryanın bünyesini güçlendirecek ve serinletecek gıdalar verilmesi gerekir. Gıda takviyesinin yanında ani hava akımlarına ve sıcaklık değişimlerinden korumak da büyük ölçüde önemlidir.

Verebileceğiniz başlıca gıdalar olarak yumurta maması, bisküvi tozu, yulaf, marul tohumu ve keten tohumu sayılabilir. Tüy döneminde kenevir, hardal tohumu, turp, yağlı gıdalar ve yeşillikler mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Yeşillik olarak tercihinizi tere ve hindibadan yana kullanabilirsiniz. Kanaryanın bünyesini kuvvetlendirmek için sadece veya yumurta sarısı ile karıştırılmış mama verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir