Kedi Aşı Fiyatları 2018

kedi aşı fiyatları

Kedilerin de bizler gibi bir takım ihtiyaçları var. Yemek, gezmek, tuvalet, temizlik ve sağlık gibi ihtiyaçları kedilerin temel ihtiyaçları arasında sıralayabiliriz. Diğer ihtiyaçlar kolay bir şekilde çözülse bile sağlıklı olmak bizim minik dostlarımızdan olan kedilerin en büyük ihtiyaçları. Onların sağlıkları hususundaki en önemli unsur ise kedilere yapılması gereken aşılardır. Elbette ki aşı yaptırmanın da bir maliyeti var. Ancak aşı fiyatları günden güne değişmekte ve şekillenmektedir. Dolayısıyla bu yazımızda size kedi aşı fiyatları 2018 hakkında bilgi vereceğiz.

Kediler son derece hassas varlıklardır ve bu yüzden onları devamlı aşılatmak gibi yanlış bir davranış sergilemeyin. Örnek vermek gerekirse hamile olan ya da süt emziren, hasta olan kedilere aşı yapılamaz. Hasta olan ve Feline Panleukapenia virüsü taşıyan kediler için aşı yaptırmak öldürücü özelliğe sahip olabilir. Dişi kediler çiftleştirilmeden önce kesinlikle leukemia aşısı vurulmalıdır. Feline Panleukapenia aşısı 2 hastalık ile beraber üçlü karma şeklinde mutlaka 21 gün ara ile iki doz şeklinde yapılmalıdır. Aradan bir hafta geçtikten sonra da kuduz aşısı gerçekleştirilmeli. Ayrıca kedileri lösemi hastalığından koruyacak olan aşı da her yıl tekrar yapılmalıdır.

Kedi aşı fiyatları 2018 rakamlarına gelecek olursak Kuduz aşısının fiyatı 65 TL, karma aşı 75 TL, lösemi Aşısı 75 TL’dir ayrıca FIV aşısı 95 TL olarak belirlenmiştir.

Kedi iç Parazit Aşı Fiyatı

Kedilerde görülen iç parazit daha ziyade kedilerin iç organlarına yerleşmiş, burada yaşayan ve beslenen organizmalardır. Kedilerin sağlıklarını son derece tehlikeli şekilde tehdit eden en önemli iç parazit türleri arasında giardia, yuvarlak solucanlar ve tenyalar alır. Bu organizmalar içinde en yaygın görülen ise tenyadır. Yuvarlak solucanlar genel olarak anneden yavruya geçerken, bazen de yavru annesini emerken deriden bu canlıları da emerek alırlar. Giardia, mikroskobik ve tek hücreli bir canlıdır. Su ile geçen parazittir ve kolay kolay nedeni anlaşılmaz ve belirti göstermez ancak ishale yol açmasından bilinir.

Kedi aşı fiyatları 2018 listesinin önemli aşılarından olan iç parazit aşısı olmazsa kedilerde iç parazit meydana gelmesi, özellikle bahçeli evde yaşayan ya da sokak hayvanları ile teması olan kediler için yüksek ihtimaldir. Oldukça meraklı bir hayvan olan kediler, etraflarındaki pek çok şeyin tadına bakar ve koklar dolayısı ile bu durum onun parazit kapma riskini de arttırır. Bu yüzden kediyi parazitlerden korumanın yegane yolu onu fazla başı boş bırakmamak olacaktır. Özellikle çiftleşme döneminde olan kedinin evden uzaklaşması onun parazit kapması ihtimalini de arttırır. Kedinin iç parazit kaptığını anlamanın yolu da veteriner kontrolü olacaktır. İç parazit kaptığı düşüncesi olan kedi kesinlikle veteriner kontrolüne götürülmelidir. Veterinerin yapacağı dışkı analizi ile bu parazitlerin varlıkları ve türü saptanabilir, tedavisi uygulanır hatta bazı durumlarda veteriner kedinin birkaç gün gözetim altında kalmasını da isteyebilir. Tabi diğer koruma yöntemi de parazit aşılarının mutlaka zamanında yaptırmak olacaktır. Kedi aşı fiyatları 2018 arasında yer alan iç parazit tableti 35 TL, iç parazit enjektör ve tablet 50 TL olarak belirlenmiştir.

Kedi Dış Parazit Aşı Fiyatı

Dış parazit konusu da kedi bakımı için önemli bir sağlık konusudur. Kedinin vücuduna girmeden, dış yüzeyde, cilt üzerinde ya da tüylerin arasına yerleşen, burada yaşayan, beslenen ve kedinin yaşamını kötü şekilde etkileyen bir çeşitli parazit türleridir. Bu türlerde en çok bilinen ve dikkat çekenler kene, pire ve bittir. Kedi aşı fiyatları 2018 listesi içinde dış parazit aşısı bu yüzden takip edilmelidir. Parazitler kedilerin tüyleri arasında, derinin üstüne yerleşir ve kedinin kanıyla beslenir. En çok da kedinin bel ve ense çevrelerinde görülürler. Kedide görülen kızarıklık ve kaşıntılar bu bulguların en önemli tanısıdır. Bu tanının ardından tüyler matlaşma gösterir ve deride de renk değişimi ortaya çıkar. Bazı durumlarda kulak akarları ya da alerji hali de görülür. Üstelik kedi kulak akarı bulaşıcıdır ve temas ile kolayca da geçebilir. Genel olarak kulak uyuzu olarak adlandırılan bu hastalığa bir parazit neden olmaktadır. Kedi aşı fiyatları 2018 Sokak kedilerinde görülen bu hastalığın tedavisi yapılırsa kısa zamanda kedi kurtulacaktır.

Kediler her durumda veteriner kontrolünden geçirilmelidir. Veterinerin vereceği ilaç, damla ya da pire tasması ile parazitlere yakalanmaması ya da kısa zamanda kurtulması mümkün olacaktır. Kedi aşı fiyatları 2018 Veterinerin verdiği damla ev kedileri için 3 ayda bir tekrarlansa da dışarı çıkmayı alışkanlık haline getiren kedilere ayda bir kez uygulanmalıdır.

Özellikle yaz aylarında kedilerde dış parazit oluşumu sıcak havalar ile daha çok görülmektedir. Bu sebeple kedi sahipleri daha dikkatli olmalıdır ve kedileri kesinlikle başı boş bırakmamalıdırlar. Pek çok kedi türü paraziti mevsimseldir. Kedi aşı fiyatları 2018 Genel olarak da yaz aylarında sayıları yükselir. Dolayısı ile düzenli kontrol yapılması, onları dış parazitlere karşı koruyacaktır. Kedi aşı fiyatları 2018 içindeki dış parazit aşıları 25 TL ve artı ilaç ücreti olarak belirlenmiştir.

Kedi Aşı Takvimi

Kedilerin her ne kadar dokuz canlı olduğu söylense de durum tabi ki öyle değildir ve onlar da sağlık sorunu yaşarlar. Kediler de bulaşıcı hastalıklara yakalanabilir, insanlar gibi bakteri ve virüslerden etkilenirler. Bu süreçte kontrollerinin yapılması, aşıların tamamlanması, kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirirken, onları tehlikeli hastalıklara karşı da koruma sağlayacak, onun ömrünü uzatacak ve yaşam kalitesini de arttıracak önemli bir uygulama olacaktır.

Kedi aşı fiyatları 2018 yazımız içerisinde mutlaka yaptırmanız gereken aşılara da değindik. Kediler için son derece önemli olan bu aşı durumu için yavru kedilere 3 temel aşı yaptırmak gerekmektedir.

Karma Aşı: Tanımlanmış olan hastalık ya da virüslere karşı kediyi korur.

Kuduz Aşısı: Kuduza sebebiyet veren virüslere karşı kedileri korumaktadır.

Leukemia Aşısı: Kediyi lösemiye yani kan kanserine karşı korumaktadır.

Veteriner kliniğinde gerçekleştirilen bu aşılar belli bir aşı takvimi uyarınca gerçekleştirilir. Aşı takvimi ise kedinin karakteristik özelliklerine, ırkına ve yavru olan kedinin annesinden ayrılma zamanına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak genelde uygulanmakta olan aşı takvimi Kedi aşı fiyatları 2018 listesindekiler de dahil olmak üzere şu şekildedir:

Altıncı ve 7. haftada öncelikle iç ve dış parazit için tedavi yapılır ve yavru kedide belirlenecek muhtemel olan parazitler uzaklaştırılır. Bu parazitler kediyi savunmasız bırakacağı gibi bağışıklık sistemini de baskılayacaktır. Bunun için de öncelikle kediye parazit tedavisi yapılacak ve yavru kedi bağışıklık sistemi açısından güçlendirilecektir.

Kedi aşı fiyatları 2018 arasında 8. hafta geldiğinde birinci karma aşısı yer alıyor.

  1. haftada diğer önemli olan Leukemia aşısı gerçekleştirilir. Kedi aşı fiyatları 2018 içinde yer alan aşı ayrıca bu hafta içinde iç parazit tedavisi için de bir kere daha uygulanır.

Kuduz aşısı 10. haftada yapılır ve genelde bu hafta öncesinde kuduz aşısı yapılmaz. İkinci karma aşı 11. Haftada yapılır. İkinci Leukemia aşısı ise 12. haftada gerçekleştirilir.

Kedi aşı fiyatları 2018 içerisinde takip edilen ilk aşıların ardından bir yıl sonra Leukemia, kuduz  aşısı ve karma aşı tek doz şeklinde yeniden birer kez daha uygulanır. Bu takvim doğrultusunda yavru kedilere Leukemia ve karma aşıları 3 hafta sonra yeniden tekrarlanır. Kedilere aşının beklenen faydayı sağlaması açısından son derece önemlidir ancak kedi yavrulayacaksa bu aşılar ertelenmelidir. Aynı zamanda kedi hasta ise, yavru kediler anne sütü emiyorsa aşılar yine ertelenmelidir. Kedi aşı fiyatları 2018 için listeye bakarken bu durumu göz önünde tutunuz. Çünkü anne sütünde yavru kedilere hastalıktan koruyan enzimler yer almaktadır. Bu temel aşılar dışında sokak kedileri için mantar aşıları da yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir