Kedi ve Köpeklerde Akut Böbrek Yetmezliği

Kedi ve Köpeklerde Akut Böbrek Yetmezliği

Kedi ve Köpeklerde Akut Böbrek Yetmezliği

Küçük sevimli dostlarımızda tıpkı bizler gibi dönem dönem hastalıklarla boğuşabiliyor. Bu hastalıklar sadece kendilerini değil çevresinde bulunan insanları da etkiliyor. Onların bu rahatsızlıkları sahiplerini oldukça fazla üzüyor.

“Peki kedilerde yada köpeklerde bulunan akut böbrek yetmezliğinin sebepleri neler? Bu hastalıklara karşı nasıl önlemler alabiliriz? Kedi veya köpeğimiz bu hastalıklara yakalanırlarsa nasıl bir yol izlememiz hem bizim hemde evcil hayvanımız açısından daha doğru olur?”

İşte bunların hepsi bu yazımızın içinde.

Pek çok hastalığın belirtisi gibi akut böbrek yetmezliği kedi ve köpeklerde güçsüzlük, hareket etme isteğinden yoksunluk, iştahsızlık oluşturur. Bu durumlarda kedimizi yada köpeğimizi yakın takibe almalı ve gözlemlemeliyiz. Eğer bu gözlemi kendimiz yapamıyorsak evcil hayvanımızın her zaman yanında olan kişiye durumdan bahsetmeli ve bu gözlemi onun yapmasını istemeliyiz. Eğer kedi veya köpeğimiz sıklıkla gün içinde tuvalete gidiyorsa bu akut böbrek yetmezliğinin en büyük kanıtlarından birisidir. Böbrekler faaliyetlerini yerine tam getiremediği için sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyulur. Eğer tam aksi şekilde hayvanınız tuvalete hiç gitmiyorsa bu da akut böbrek yetmezliğinin bir belirtisidir. Bu durumlarda acil şekilde bir veteriner hekim ile görüşmenizde fayda vardır.

 Kedi ve köpeklerde akut böbrek yetmezliği rahatsızlığının en önemli adımı erken teşhistir. Erken teşhis durumlarında tedavi için zaman kazanılmış olur ve hastalık ileri derecelere yükselmeden önlem alınmış olur. Eğer erken teşhiste bulunulmazsa ve akut böbrek yetmezliği ileri derecelere taşınırsa kedi yada köpeğinizin kör olma ihtimali vardır. Bu körlük yavaş yavaş ilerlediği için eğer kedinizin yada köpeğinizin görmesinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka veterineriniz ile görüşerek evcil hayvanınıza akut böbrek yetmezliği testleri yapmasını isteyin. Ne kadar erken teşhis edilirse tedaviye yanıt o kadar kuvvetli olacaktır. Zararın neresinden dönerseniz dönün kârdır düşüncesi ile hareket etmek hem sizin hemde hayvanınızın sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Kedinizin yada köpeğinizin akut böbrek yetmezliği hastalığına yakalandığını fark ettiğinizde veterinerinizin hızlı bir şekilde boşaltım sistemini kontrol etmesi gerekmektedir. Eğer boşaltım sisteminde oluşan bir tıkanıklıkla karşı karşıya iseniz bu yollar medical teknikler ile açılmalı ve gerekli ölçüde ilaçlar verilerek hayvanınızın kanında dolaşan gereksiz atıkları vücuttan dışarı çıkarılması sağlanmalıdır. Bu noktadan sonra evcil hayvanınıza kesinlikle aşırı miktarda su vermemelisiniz. Aynı şekilde çok az su vermeniz durumunda ise böbreklerin tamamıyla iflası söz konusudur.

Konuyla ilgili veterineriniz ile görüştükten sonra günlük olarak belirli mg’larda su vermeniz daha mantıklıdır. Vereceğiniz günlük suyu mutlaka günde birkaç posta şekilde vermeniz gerekmektedir. Verdiğiniz suları su kabına eklerken mutlaka su kabını her seferinde yıkamalı ve temizlemelisiniz. Verdiğiniz suların eski değil taze olması akut böbrek yetmezliği hastalığının aşılmasında oldukça etkili olacaktır. Kedi ve köpeklerde akut böbrek yetmezliği konusundan şüphe ediyorsanız mutlaka yazı içerisinde geçen noktalara dikkat etmeli ve gerekli önlemleri almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir