Kediler Tıraş Edilmeli Mi?

kedi tüyleri kesilmeli mi

Kediler insanlarla adeta iç içe geçmiş olan birincil evcil hayvanlarımızdandır. Kedilerinde bir bakımı vardır. Bu yüzden kedilerinizi de mevsim şartlarına göre tıraş etmelisinizdir. Hem sağlık hem bakım için kediler tıraş edilmelidir. Sadece bir hayvan olarak görülmemelilerdir. Kedilerinde tıpkı insanlar gibi psikolojileri, ruh halleri vardır. İnsanlar gibi grip olabilirler, üşütme yaşayabilirler. İşte bu bağlamda kedi sahipleri kedilerine oldukça hassas davranmalı ve onlara gerekli olan ilgili göstermelidir.

Kediler Tıraş Edilmeli midir?

Kedilerin tüyleri sahipleri tarafından çok fazla tüy döktükleri gerekçesiyle veya yaz aylarında rahatsız oldukça düşüncesiyle kesilebilir. Fakat bu düşünceler oldukça yanlıştır. Kedilerin tüyleri her zaman kesilemez. Bu onlar için oldukça denge bozucu bir durumdur. Hem fiziksel hemde psikolojik olarak bu durum kedileri etkiler. Ne kadar sıcak olursa olsun kedilerin tüylerinin kesilmesi deri yapısını bozabileceği gibi aynı zamanda organların çalışma prensibini de etkileyecektir. Örneğin insanların derilerinin yüzülmesi ile kedilerin tüylerinin kesilmesi neredeyse eş orantılıdır. Günümüzde çok sayıda açılan petshoplar para kazanma amacı ile kedisinin tüylerini kestirmeye gelen her müşteriye okey vermektedir. Halbuki bu gibi durumlarda mutlaka öncelikle bir veterinere danışılmalı, kedinin tüylerinin kesilmesinin gerekli olup olmadığı sorulmalıdır. Ancak gerekli haller mevcut ise kedinizin tüylerini kestirmelisiniz. Bunun haricinde keyfi olarak kedinizin tüylerini kestirmeniz fiziksel yıpranma haricinde onda psikolojik bunalım yaratacaktır. Vücudundan bir parçanın eksildiğini anlayan kediniz sessizliğe bürünecek ve sizinle ilgilenmeyip perde arkasına saklanmaya başlayacaktır. Bunu yapma sebebi çıplak kaldığını düşünmesi ve utanmasıdır. Kediler tıpkı insanlar gibi utanç duygusuna sahiptir. Tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra kum ile bunu örtmelerinin sebebi de budur.

Kedilerin Tüyleri Nasıl Kesilmeli

Kedilerin tüyleri kesildikten sonra ilk olarak vücutlarında değişim gösterecek şey ısı dengesidir. Vücutlarında bulunan tüyler sayesinde ısı dengesini korurken bu tüyler yok olduğunda artık ısı dengelerini tam olarak ayarlayamacaklardır. Bundan dolayı hasta dahi olabilirler. Cilt yanıkları meydana gelebilir. Bunun sebebi tüysüz kalan kedinizin UV ışınlarına maruz kalmasıdır.

Peki kedilerin tıraş edilmesi gereken durumlar nelerdir? Eğer kediniz dişi ise ve bir gebelik yaşıyorsa bu durumda mutlaka bir veterinere gitmeli ve durumunu öğrenmelisiniz. İşte bu günlerde rutin olarak ultrason ile bebeğe bakılacağı için kedinizin tüyleri bölgesel olarak kesilebilir. Veya herhangi bir üzücü kaza sonrası ameliyat gerekirse, bölgeye sık sık pansuman yapılması gerekirse kedinizin tüyleri yine aynı şekilde bölgesel olarak kesilebilir. Tüm bunların haricinde eğer kedinizde herhangi bir pirelenme, mantar, kene, uyuz gibi rahatsızlıklar baş gösterirse kendisinin daha fazla rahatsız hissetmemesi ve hastalığın daha fazla ilerlememesi amacıyla kedinizin tüylerini kestirebilirsiniz. İşte tüm bu haller haricinde kedinizin tüylerini kestirmeniz oldukça olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için kedinizin tüylerini kestirmeyi düşünüyorsanız mutlaka bir veterinere başvurmalı ve bu kararı ondan sonra almalısınız. Yazımız sizler için umuyoruz ki faydalı olmuştur. Kediniz ile alakalı diğer bilgileri sitemiz içerisinden okuyabilirsiniz.

Kediler hakkında yazdığımız kedime hangi aşıları yaptırmalıyım isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir