Kedilerde İç Parazit Belirtileri

kedilerde iç parazit belirtisi

Kedilerde İç Parazit Belirtileri

Kedilerde tıpkı insanlar gibi pek çok hastalıktan nasibini almakta olan bir canlı türüdür. Evlerimizde, bahçelerimizde, sokaklarımızda bizimle beraber yaşayan bu sevimli canlı türünün en büyük düşmanlarından birisi iç parazitlerdir. Kedilerde iç parazit oldukça tehlikelidir ve sonu ölümle sonuçlanabilmektedir. Köpeklerde de büyük bir sorun olan iç parazit kedilerde daha çok iç organlar üzerinde bulunmaktadır. İç organların çalışma mantığı ve prensibine zıt yönde etkileşimler sergileyen bu iç parazitlere karşı kedi sahipleri mutlaka önlemler almalıdır.

Kedilerde en yaygın olarak görülen iç parazit türü tenyadır. Bu parazit öncelikle kedilerin deri yüzeyine yerleşir ve daha sonrasında yavaş yavaş iç organlara doğru ilerler. Önlem alınması bir açıdan çok kolayken bir açıdan da oldukça zordur. Çünkü tenya adı verilen bu iç parazit genellikle doğuştan kısa bir süre sonra kedilerin vücudunda yaşamaya başlıyor. Bunun sebebi yavru kedilerin annelerini emdikleri zamanlarda anne kedinin meme bölgesinde mikroskobip olarak bulunan tenya parazitlerini de emmesi.

Bu sayede yavru kediler farkında olmadan vücutlarına bu paraziti çekmiş oluyorlar. Bundan sonrası tedavi edilmesi gereken bir süreç fakat pek çok sokak kedisi bu durumdan ne yazık ki mahsun.

Evcil olan kedilerinizde tenya yada farklı bir iç parazit türünü anlamak için yapmanız gereken en önemli şey kedinizin dışkılarını rutin olarak kontrol etmektedir. Çünkü kedi ve köpeklerde iç paraziti anlamak için yapılması gereken en önemli şey budur. Kediler iç parazit sıkıntısı yaşadığı dönemlerde daha çok ishal durumu yaşarlar. Bunun sebebi parazitin vücut içinde bağırsaklara yönelmesi ve bu organın çalışma prensiplerine müdahale etmesidir. Genellikle aynı durum insanlarda da görülmektedir.

Bağırsak kurdu olarak bilinen bu tür aslında bir iç parazittir. Bu iç parazitler zaman içerisinde gelişim göstererek mikroskobik boyuttan çıkarlar ve gözle görülebilir kıvamda büyüklüğe sahip canlılar haline gelirler. Oldukça tehlikelidirler.  Hangi organ üzerine geçerlerse onun çalışma şeklini bozarak hayati tehlike oluştururlar. Acil şekilde tedavi altına alınmayı gerektiren bir durumdur.

İshal haricinde kedilerde iç parazit belirtileri de bulunmaktadır. Bunlar farklılık gösterebilir fakat genel olarak karınlarında şişme yada buna bağlı olarak gaz çıkarma düzeyinde değişikliğe rastlanabilir. Yediği gıdaları hızlı bir şekilde kusmaya başlayabilir. Kilo kaybından aynı şekilde iç parazit sorunu yaşadığı anlaşılabilir. Zaman içerisinde hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen kedinizin iştahının kaybolması ve gerekli gıdaları yemekten uzaklaşmak istemesi de iç parazit göstergesidir.

İşte bu durumlarda en hızlı şekilde bir uzman veteriner hekime başvurulmalı ve gerekli tedavilere başlanmalıdır. İç parazit tedavilerinde geç kalınması kanlı ishal hastalığına kadar durumu götürebilir ve hayvanınızın acılı bir şekilde ızdırapla ölmesine sebep olabilir. En baştan bu belirtileri farkettiğinizde işin uzmanına başvurmak hayat kurtarıcı bir rol üstlenir.

 

  1. Avatar Elif dedi ki:

    Kedim için bu makale çok faydalı olmuş. Hepsini uygulayacağım. Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir