Kedilerde Kısırlaştırma

kedi nasıl kısırlaştırılır

Beslediğiniz evcil kedilerinizi kısırlaştırmanız mümkündür. Böylece çift bulamadığınız ya da tek kediye bakabileceğinizi düşündüğünüz durumlarda kısırlaştırma yoluyla kedinin zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Kedilerde kısırlaştırma yapabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktaları ve detayları sizlerle paylaştık. Bu nedenle önerilerimizi dikkatle okuyup aynı dikkat oranıyla uygulamanız gerekiyor. Böylece daha kolay ve doğru kısırlaştırma sürecinden geçersiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Yavru kedilerin kısırlaştırılamayacağını öncelikle bilmeniz gerekiyor. Eğer kısırlaştırma işlemini belediyelerde yaptırmak isterseniz 10 ayını dolduran kedinizi belediyeye götürüp kısırlaştırabilirsiniz. Eğer özel veterinere gitmek isterseniz 5-6 aylık kedinizi özel veteriner kısırlaştırabilir.
  • Kedilerin kızgınlık dönemi bulunmaktadır. Kızgınlık döneminde size çok fazla yanaşacak ve sürekli kucağınızda olmak isteyecektir. 10 ile 15 gün arasında bu süreç devam eder. Sonrasında kızgınlık dönemi geçer ve tekrar başlar. Dönem tekrarlamadan önce kedinizi kısırlaştırmalısınız. Kısırlaştırdığınızda kediler kızgınlık dönemi yaşamazlar.
  • Kediyi kısırlaştırmak için kedinin midesi boş olmalıdır. Kısırlaştırmak için gitmeden önce kedinize mama ya da su vermeyi 12 saat gerisinde kesmeniz lazım.
  • Kedilerin kısırlaştırılması esnasında cerrahi operasyon yapılmaktadır. Bu operasyon da kedinizin kolay şekilde enfeksiyon kapabilmesine neden olacaktır. Dolayısıyla kısırlaştırma işlemi öncesinde evinizi mutlaka temizleyin.
  • Kediniz müdahale etkisiyle yürümeye çalışırken yalpalayabilir. Bu durumda endişelenmeyin.

Tüm bu önerilere dikkat edilmesi halinde kedilerde kısırlaştırma kolayca yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir