Kedilerde Pire Çözümü

kedilerde pire çözümü

Kedilerde Pire Çözümü

Kedilerin en büyük sorunlardan bir tanesi de pirelerdir. Çok tüylü hayvanlar olduklarından dolayı pireler kedilerin tüy yüzeylerinde kolaylıkla yaşayabilirler. Buna karşı alınacak belli başlı bazı önlemler mevcuttur. Bu yazımızda kedilerde pire çözümü adına yapabileceğiniz pek çok şeyi sizlere anlatacağız. Dikkatle okumanız sayesinde evcil hayvanınızı pireler karşısında nasıl korumanız gerektiğini tam anlamıyla öğrenebilirsiniz.

Pire Damlası

Öncelikle bahsetmek gerek ki pire damlaları yavru kediler için çokta uygun olan bir tedavi yöntemi değildir. Pire damlalarının içinde belirli miktarlarda zehir bulunur. Bundan dolayı uygulanma sırasında kedinizin ulaşarak yalayamayacağı ve kendini zehirleyemeyeceği bölgelere damlatmalısınız. Bu yüzden genellikle tercih edilen bölge ense köküdür. Pire damlası ense kökünden kana karışarak kedinizin vücudunda dolaşan pirelerin ölmesini sağlar. Genellikle veterinerlerin tedavi için uyguladığı ilk yöntemlerdendir. Eğer ben kendim uygulayabilirim diyorsanız pet shoplarda pire damlaları satılmaktadır. İşi uzmanına bırakmak isterseniz ise pek çok veteriner bu işlemi cüzzi miktarlar karşılığında yapmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta başta da söylediğimiz gibi kedinizin kesinlikle kendisini yalayamayacağı bölgelere damla işlemini uygulamak. Fakat bazı yaramaz kediler bunu başarabiliyor. Bu noktada eğer kediniz oldukça haylaz ise bir huni hayat kurtarıcı rol üstlenebilir. Bir gün sürüyle boynunda bir huni ile durması onu etkilemeyecektir. Petshoplardan bunu temin etmek mümkün.

Pire Tozu

Yine baştan söyleyelim ki pire tozu yavru kediler için uygun değil. Yavru kediler kendilerini yalama eğilimindedir. Bunu bir oyun olarak yaparlar. Uslu olmaları durumunda bile anneleri yavrularını temizlemek için onları yalayacaktır. Pire tozu bu noktada anne veya yavru için ölümcül olabilir. Pire tozunun çalışma prensibi boğma üzerine kuruludur. Daha çok kullanım alanı uslu kediler içindir desek doğru bir tabir olur. Kendini çok fazla yalamayan ve sakin olan erişkin kediler üzerinde kullanılır. Pire tozu bir gün süreyle uygulanır ve daha sonrasında yıkanarak vücut tozdan arındırılır.

Pire tozu ile ilgil olarak bahsetmemiz gereken bir diğer nokta pet shoplarda satılıyor olmasına rağmen sizin uygulamanız veterinerler tarafından tavsiye edilmiyor. Vücut üzerinde dağılımın orantılı yapılması, bazı önemli noktalara bu tozun gelmemesi gerektiğinden dolayı eğer yaşlı ve uslu bir kediniz varsa pire tozunu veterinere uygulatabilirsiniz.

Pire Şampuanı

Genellikle sizin kendinizinde uygulayabileceğiniz bir yöntem. Kedinizi bu şampuan ile yıkadıktan sonra pire tarağı ile şampunın etkisi dolayısıyla yapışkanlığını yitiren pireleri temizleyebilirsiniz. Oldukça kolay bir yöntemdir. Uygulamada zorluk çekmezsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bu şampuanlarında bir miktar zehir içermesi dolayısıyla kesinlikle kedinizin gözüne gelmemesidir. Bu noktalara dikkat ettikten sonra uygulanmasında herhangi bir mahsur yoktur.

Kedilerde pire çözümü adına sizler için hazırladığımız yazımız umarım faydalı olmuştur. Unutmadan eklemekte fayda var; her zaman veteriner uygulamaları daha iyi sonuçlar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir