Kedime Hangi Aşıları Yaptırmalıyım ?

kedime hangi aşıyı yaptırmalıyım

Kedime Hangi Aşıları Yaptırmalıyım ?

Kediler tıpkı insanlar gibi aşı olma ihtiyacı duyarlar. Dünya üzerinde yaygın bir tür oldukları için kolaylıkla birbirlerine hastalık geçirme ihtimalleri vardır. Bundan dolayı kedilerinizin aşılarını doğumundan itibaren düzenli şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Bu sayede kedinizin hastalığının önüne erkenden geçerek bilinçli bir kedi sahibi olabilirsiniz. İşte bu noktada “Peki Kedime Hangi Aşıları Yaptırmalıyım ?” diye düşünüyorsunuz bu yazımızda sizlere tüm detayları vereceğiz. Dikkatle okumanızda fayda var.

Kedinize hangi aşıları yaptıracağınız hakkında bilgi vermeden önce bazı bilgileri vermekte fayda var. Eğer kedinize steril olmayan pet shoplarda ucuz diyerek aşı yaptırırsanız kedinizin enfeksiyon kaparak hastalığa yakalanma ihtimali bile bulunmaktadır. Bazı örnek vakkalarda kedilerin aşı olurken kanser hastalığına yakalandığına ilişkin belgeler vardır. Bu yüzden mutlaka güvenli ve diplomalı bir veteriner hekimin bu aşıları yapmasını sağlamalısınız.

İşte kedilerin olması gereken aşılar:

  • Herpes Virüs Enfeksiyonu
  • Calici Virüs Enfeksiyonu
  • Panlököpeni
  • Kuduz
  • FeLV (Yani Kedi Lösemesi)

Bu aşılar haricinde gerekli olduğu hekim tavsiye ile size bilgilendirme yapılmaz ise kesinlikle kedinize farklı aşılar yaptırmayınız. Bu aşılar kedinizin fiziksel sağlığını bozacağı gibi ruhsal sağlığını da etkileyecektir. Burada bulunan önemli nokta aşılardan önce mutlaka veteriner hekim tavsiyesi almanız ve aşıları veteriner hekimizine uygulatmanızdır.

Herpes ve Calici Virüsü

Bu virüsler normalde ufak çaplı grip ve nezle gibi hastalıklar ile bulaşmasına rağmen eğer daha önceden yapılan bir aşı yoksa kedinizin vücudunda yayılarak körlük derecesine kadar ilerlemektedir. Bu virüsler sürekli bir evrim ve mutasyon geçirdiğinden dolayı kesinlikle %100 tam bir aşısı bulunmamaktadır. Fakat bu aşıları kedinize yaptırmanız sayesinde bu hastalıklara yakalandığı durumları çok daha çabuk atlatacak ve hastalık riskli seviyelere ulaşmayacaktır. Mutlaka uygulanması gereken bir aşıdır.

Panlököpeni Virüsü

Bu virüs çok tehlikelidir. Köpeklerde ve kedilerde kanlı bir ishal başlangıcı ile kendini belirgin eder. Daha öncesinden bunu fark ederek tedaviye başlamak oldukça zordur. Bundan dolayı kedi ve köpeklerin yavruları daha çok küçük iken bu aşıları yapılmalıdır. Eğer aşıları yapılmamış olursa ve hastalığa yakalanmış olurlarsa acılı ve ızdıraplı bir ölümle sonuçlanabilir.

FeLV

Kedi lösemisinin tek sebebi lösemi taşıyan bir başka kediyle temasta bulunmasıdır. Eğer kediniz evinizde yalnız ise ve başka bir kediyle temas halinde bulunmuyorsa bu aşıyı yaptırmanıza gerek yoktur. Kendisinde lösemi olup olmadığını veteriner hekiminizin yapacağı testler ile anlayabilirsiniz .

Kuduz Virüsü

Ülkemizde kedilerde ve köpeklerde her yıl zorunlu olarak uygulanması gereken aşıdır. Evcil kedilerde nadir olarak görülmesine karşın mutlaka gerekli önlemlerin alınması ve bu aşının aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Kendiniz herhangi bir durumda yasal işlem görürürse ve aşı kartında kuduz aşısı olduğu görülmez ise kedinize el konulabilir .

Kediler hakkında diğer bir makalemiz olan kediler tıraş edilmeli midir sorusuna cevap olarak yazdığımız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir