Köpek Aşı Fiyatları 2018

köpeklerde aşı fiyatları

En sadık dostlarımız yaşama şekilleri bakımından birçok hastalığında tehdidi altında kalabiliyorlar. Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de yaşadıkları hastalıklar, mikrobik durumlar için alınabilecek önlemler yer almakta ve veterinerler tarafından uygulanmaktadır. Özellikle de viral hastalıklar karşısında tam olarak tedavi gelişmemiş olması köpeklerde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bu hastalıklar için alınacak en iyi önlem de koruyucu sağlık önlemleridir. Bunların başında da aşılar gelir. Küçük bir yavru iken yapılması gereken aşılar, ölümcül sonuçlar doğurabilecek pek çok hastalık karşısında bağışıklık kazanmasına neden oluyor ve uzun, sağlıklı bir hayat sürmesini sağlıyor. Köpek aşı fiyatları 2018 yazısı içinde köpeğinizi koruyacak aşılar ve aşı takvimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Köpek İç Parazit Aşı Fiyatı

Sevimli dostlarımızı tehdit altında bırakan en önemli hastalıklardan biri iç parazitlerdir. Bu parazit şekli, dış parazitlerden daha tehlikeli virüslerdir. Ancak iç parazitlerin meydana gelmesi de dış parazitler sebebi ile oluşur. Yani ağız yolu ile alınan dış parazitler iç organlara taşınır. Örnek vermek gerekirse kene ve pire parazitleri uygun olacaktır. Köpek aşı fiyatları 2018  listesi bu yüzden önemlidir. Dış parazitler köpeğin vücudunda yumurta bırakır ve bunlar ağız yolu ile iç organlara taşınır. Köpeklerde görülen bu parazit türü hayvanın diğer iç organlarına da girerek faaliyetlerini yerine getirmesine engel olur. İç parazitler genel olarak mide ve bağırsaklarda görülmektedir ancak yanı sıra akciğer ve kalp gibi organlarda da az da olsa görülmekte ve solunumu etkilemektedir. Köpek aşı fiyatları 2018 takvim ve listesine göre aşıları yaptırırsanız çok fazla sorun yaşamazsınız.

İç parazitlerin meydana gelişinde köpeklerin bir yaşam sahasının olduğu ve beslenmesinin de etken olduğu unutulmamalıdır. Bu parazitler tedavi edilmemesi durumunda çok ciddi sorunlara yol açabilir.

İç parazit türlerini de belirtmek gerekirse:

 1. İnce bağırsak kıl kurtları: Askaritler
 2. Kancalı Kurtlar
 3. Yassı Kurtlar – Tenyalar
 4. Kalın Bağırsak Kurtları
 5. Kalp Kurtları

Dostlarımızı bu parazitlerden korumak için yapılabilecek en önemli önlem dış parazitlerden olabildiğince uzak tutmaktır ve bunun için de veterinerin önereceği anti parazit ilaçları 3 ayda bir uygulamak olacaktır.

Köpek Dış Parazit Aşı Fiyatı

Köpeklerde dış parazit adı verilen ve dikkat edilmesi gereken parazitler şöyle sıralanır:

Keneler: Köpeklerin yanı sıra kedi ve insanlara da bulaşan ve kan emen parazit türüdür. Köpek aşı fiyatları 2018 üzerinden kontrol ederek aşılarınızı yaptırmanız parazitlere engel olur. Eğer köpeğinizde kene gördüyseniz kesinlikle vücudunuzda bulunan açık yaralara dikkat etmelisiniz. Özellikle elinizde yara varsa kesinlikle eldiven kullanmak gerekmektedir. Keneler köpeğin vücudunda herhangi bir yerde bulunabilir. Kene bulaşması halinde kene spreyi ya da damla ilaçları kesin çözüm sağlayacaktır. Tedavi süresince 24 saatte bir de kontrol etmeli ve Lyme hastalığı için Köpek aşı fiyatları 2018 listesine bakarak aşı yaptırmanız gerekmektedir.

Pireler: Özellikle sıcak ve nemli iklimlerde köpeklerin deri üzerinde anemi ya da aletjik reaksiyon gibi ciddi hastalıklara sebep olan parazit türüdür. Pirelerin yaşam döngüsü şu şekilde ilerler: yumurta, larva ardından pupa ve yetişkin olarak. Bu yaşam döngüsünü parazit iki hafta gibi kısa zamanda tamamlayabileceği gibi bir yıl içinde de tamamlayabilir. Dolayısı ile köpeklere pireden kurtulmak için bütün bu evrelere uygun tedavi uygulanmalıdır. Köpek aşı fiyatları 2018 listesi dışında pire tasması, dış parazit damlası gibi yöntemler kesin çözüm olarak görülmektedir.

Pire ve keneler oldukça uzun mesafelere zıplayabilir ve diğer hayvanlara da oldukça kolay bulaşabilir. Köpeklerde dış parazit problemini tamamıyla önlemek adına yaz aylarında sık, tüm yıl boyunca parazit ilaçları kullanılmalıdır. Köpekler üzerinde dış parazit damlası kullanmak en kolay tedavi yöntemidir. Veterinerinize danışıp, etken maddeyi de kontrol edip parazit damlasını köpeğin ensesine, tüylerini de ayırarak derisine direkt temas edecek şekilde damlatabilirsiniz. Köpek aşı fiyatları 2018 kapsamında yapılan işlem yalnızca bu kadar olmakla birlikte dikkat edilecek husus birkaç gün boyunca damlanın damlatıldığı yerlere dokunmamak gerekmektedir.

Kuduz Aşısı Fiyatı

Hastalığın etkeni rhabdo virüstür. Davranış değişikliği ile birlikte geçen zaman içinde felç oluşturan ve tüm sıcakkanlı hayvanlarda ölüm ile neticelenen viral hastalık çeşididir. Virüs dış mekanda kısa bir zamanda ölür. Dejenfektanlar güneş ışığı ve ısıya son derece dayanıksızdır.

Kuduz bir köpeğin ısırması ya da tırmalaması ile geçer. Köpek aşı fiyatları 2018 içerisinde önemli bir detayı atlamamamız gerekiyor. Sağlam deriye bulaşmış olan salya kuduza neden olmaz sadece deri üzerinde herhangi bir açık yara varsa ve salya oraya bulaşırsa mümkün olacaktır.

Kuduz hastalığında kuluçka süresi, ısırılmış olan bölgenin beyine olan yakınlığı ile doğru orantılıdır. Bulaşan mikrobun miktarına ve hastalık yapma kabiliyetine göre de değişir. Virüs vücuda girince dolaşım sistemine geçer ve sinirler yolu ile merkezi sinir sistemine ardından da beyne ulaşır. Köpek aşı fiyatları 2018 burada devreye girer. Çünkü beyinden tükürük bezlerine geçer ve işte bu noktadan sonra bulaştırma özelliği başlar. Hastalık alındıktan 3 hafta ile en çok 6 ay içinde ortaya çıkar.

Hastalığın belirtilerine göz atmak gerekirse;

 1. Dönemde genelde 2 ya da 3 gün bazen de yalnızca birkaç saat sürebilir. Göz bebeklerinde genişleme, en ufak tahrik olmada bağırmak, hayali şeylere havlamak, huzursuzluk, göz reflekslerinde ve göz kapaklarında yavaşlama ve vücut ısısında hafif bir artış.
 2. Dönem genel olarak 1 ile 7 gün arası sürer. Işık ve ses uyarılarına karşı tepki, ışıktan korkma ve huzursuzluk, sıra dışı cisimleri yemeğe çalışma, saldırganlık, kaslarda koordinasyon bozukluğu ve nöbet geçirme
 3. Dönem klinik işaretlerin ardından 2 ya da 10 gün içinde başlar ve 2 ve 4 gün sürer. Ses tonunda değişme, yutma sorunu, göz kapağının aşırı büyümesi, çenenin sarkması ve ağzını kapatma sorunu, salya artışı, kafa ve boyunda felç oluşması ve hemen ardından ölüm meydana gelir. Köpek aşı fiyatları 2018 her ne kadar olursa olsun bu sebeplerden ötürü aşılar ihmal edilmemelidir.

Korunma yöntemi için ise aşılama şarttır. Kuduz şüphesi olduğu düşünülen hayvanlar karantinaya alınmalı ve gözlemlenmelidir. Kuduz şüphesi olan hayvanın saldırısına uğrayan kişi hemen şunları yapmalıdır: Isırılan bölge dezenfektanlar ya da sabun ile temizlenmelidir. Saldırıya uğrayan kedi ya da köpek ise hemen veteriner hekime götürülerek kontrol ettirilmeli ve gerekiyorsa yeniden aşılatılmalıdır. Köpek aşı fiyatları 2018 öneminin yanı sıra saldırıya uğrayan kişinin sizin olmanız ihtimali de var. Saldırıya uğrayan siz iseniz ve saldıran hayvanı da tanımıyorsanız, doktora gitmeniz ve aşıya başlamanız doğru bir yöntem olacaktır. Tabi eğer mümkünse saldıran hayvanı bulmak ve yetkililere teslim etmek doğru olacaktır. Saldıran hayvanın karantinaya alınması ve 10 gün boyunca kontrol edilip, eğer kuduz değilse haber verilmesi sağlanmalıdır. Dolayısı ile bu durumda Köpek aşı fiyatları 2018 listesine bakmayı ve aşı olmayı da bırakabilirsiniz. Ancak saldıran hayvan bulunamıyorsa ya da karantina sonucu kuduz olarak tespit edilmişse aşı durumuna devam edilmelidir.

Köpek Aşı Takvimi

Köpekler için aşılama takvimi o henüz yavru iken başlaması gerekiyor ve bu süreç erişkinliğinde de periyodik şekilde devam ediyor. Köpeğiniz henüz 35 – 40 günlük iken Köpek aşı fiyatları 2018 arsındaki iç parazit ve dış parazit tedavisi kesinlikle yapılmalıdır.

 1. günde Puppy DP Aşısı (solunum, sindirim sistemi, göz, deri ve sinir sistemine bulaşabilecek bir ölümcül enfeksiyondur. Diğer adı ile köpek gençlik hastalığından koruma yöntemi de bu aşıdır.
 2. günde ilk karma aşısı yapılır.
 3. günde Bronchine birinci aşısı yapılır.
 4. günde kesinlikle Corona aşısı yapılmalı ve Coronavirus hastalığı bulaşıcı olan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Coronavirus hastalığından korunma yöntemi olarak da aşı ön görülmektedir.
 5. günde karma aşısı tekrarı
 6. günde Bronchine aşısı tekrarı
 7. günde Corona aşısı tekrarı
 8. günde de kuduz aşısı yapılır.

Köpek aşı fiyatları 2018 listesini İVHO yani İstanbul Veteriner Hekimleri Odası ücret tarifesini açıkladı. Fiyatları ise şöyledir:

Kuduz aşısı 65 TL, karma aşıları 75 TL, Corona Virüs 75 TL, Bortadella Bronchiseptica Bacterin 75 TL, Borelia Burgdorferi (Lyme hatsallığı) 95 TL, İmmun Sistem Aktivitörler Uygulama 75 TL, oral yolla cestod mücadelesi içirme ve tablet ücreti 35 TL, oral yolla nematod mücadelesi 35 TL, praziquantel içeren enjektabllar (10 kg kadar) 50 TL, praziquantel içeren enjektabllar (10 kg aşan her 5 kg için ek) 20 TL, sprey ya da dökme ilaç ve dış parazit ilaçlama 40 TL (ilaç ücreti ekstra), ilaçlı banyo uygulaması (uyuz ve mantar uygulaması için) 100 TL, dış parazitler ilaç uygulaması 35 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir