Köpek Gezdirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler

Köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır, ancak bu hususlar pek çok kişi tarafından önemsenmez ve alelade yapılan bir köpek gezdirme işlemi söz konusu olur. Oysa ki hayvan severlerin köpeklerini gezdirirken yapmaları gereken onlara bir tasma takmak ve sonrasında o tasmayı tutup çekmekten çok daha fazlasıdır. Köpek gezdirirken nelere dikkat etmeliyiz? İşte yanıtları:

Köpek Gezdirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köpek gezdirme eyleminin düzenli olarak, köpeğin cinsi ne olursa olsun, mutlaka yapılması gerekir. Aksi halde, ev içerisinde karnı doyan ve sevgi dolan, insanlığın sevimli dostu köpekler, yine ev içerisinde istenmeyen enerji patlamaları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilirler. Köpek gezdirmek önemlidir; ama köpekleri gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler de çok önemlidir. Peki bu detaylar arasında neler yer alır?

■ Köpekler sürü psikolojisini en olağan şekilde yaşayan canlılardır. Dolayısı ile bir köpek gördüklerinde hemen onun peşine takılabilirler. Bu nedenle ilk olarak köpeklere, sokakta kimin sözünün geçeceği öğretilmelidir.

■ Dolaşacağı yerin hijyenik olması önemli olan köpekler, sonraki gelişlerinde de aynı yeri, aynı şekilde hijyenik bulmalıdırlar. Bu nedenle, dışarı çıktığında genellikle tuvalet ihtiyacını karşılayan köpeklerin kirlettikleri yerlerin, sahipleri tarafından temizlenmesi gerekir.

■ Ödül, sadece çocukların gelişiminde değil; köpeklerin gelişiminde de önemli bir faktördür. Hem sahibinin hakimiyeti altında olduğunu bilmek; hem de ona bir şeyler öğretmek için köpek mamaları ve köpek kurabiyelerinden yararlanılabilir.

■ Köpek gezdirirken sokak köpekleri ile karşılaşmak ise belki de en istenmeyen şeydir; özellikle eğitimi olmayan ve bu konuda köpeği de eğitilmemiş hayvan dostları için… Köpekler bulundukları alanı sahiplenir ve yanlarında bulunan kişileri savunurlar. Bu durum özellikle de çoban köpekleri ve bu ırktaki diğer köpekler için geçerlidir. Dolayısı ile köpek gezdirirken sokak köpekleri ile karşılaşmak, muhtemel bir köpek kavgasının sebebidir. Bu konuda köpek sahipleri ve köpeklerin eğitilmiş olması çok önemlidir.

■ Köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer konu da köpeklerin mümkün olduğunca köpek parklarında gezdirilmesinin gerekliliğidir. Köpek sahipleri mümkünse bu detaya dikkat etmelidir. Böylece diğer hayvanlarla ve çocuklarla karşılaşma olasılığı azalacak olan köpek daha özgür olur. Ayrıca bu gibi yerlerde köpek arkadaşlıkları da kurulur. Bu arkadaşlıkların tedirgin etmesine gerek bulunmamaktadır. Köpeklerin boyu ne olursa olsun, kurulan bir köpek arkadaşlığından sorun çıkmayacaktır.

■ Gezen köpeklerin her zaman dış ortamda parazitlere açık olduğu unutulmamalıdır. Bu konudaki önlemin dışarıya çıkılmadan önce alınması gerekir. Neler yapılacağını ise bir veteriner kontrolü ile öğrenebilmek oldukça mümkündür.

■ Gezmeyi çok seven köpekler, gezi sonunda eve gitmemek adına ısrarcı da olabilirler. Bu durumu önlemek için ise gezdiği zamanda köpekleri olabildiğince yormak gerekir. Ancak bu yorucu hareketler onun sağlığına da zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Yorulan köpek eve gitmekten kaçmayacak; evde kendini temiz su ve taze mamanın beklediğini bilecektir. Her gezi sonrası yıkanan, su içen ve karnı doyan köpekler, gezi sonrası ödül almaya alışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir