Köpeklerde Anal Kese Tümörleri ve Kanseri

Köpeklerde Anal Kese Tümörleri

Köpeklerde Anal Kese Tümörleri ve Kanseri

Tıpkı köpeklerde insanlar gibi zaman zaman tümör ve kanser sorunu ile mücadele verebilir. Genellikle yaygın olarak görülmeyen bu hastalık türü bazı durumlarda ender olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman köpeklerin rektal bölgesinde oluşan bu tümörler genel itibari ile kötü huylu olmaları ile nam salmıştır. Eğer köpeğinizin anal kısmında bir şişlik ve çıkıntıya rastlıyor iseniz durumu en hızlı şekilde veteriner hekime anlatmalısınız.

Köpeklerde anal kese tümörleri ve kanseri konusunda tıp dünyası henüz tam olarak bir açıklama getirebilmiş değil. Sebepleri hala inceleniyor olsa da tam olarak bir tespit yapılmadı. Fakat genel düşünce ve kanı bu kanserlerin oluşmasının sebebi olarak hormonlu gıdaları gösteriyor. Bu durumda köpeğinize alacağınız yemlerin mutlaka sertifika ve onaylı olması önemli. Ucuz fiyatlı diye tercih edilen ürünlerin köpeklerde anal kese tümörleri ve kanseri yaptığı iddiaları oldukça fazla. Bu tümörler kedilerse ise çok daha nadir şekilde karşımıza çıkıyor. Köpeklerde de nadir düzeyde olsa bile kedilerde görülme sıklığı köpeklerden daha düşük.

Bu tümörleri farketmek için köpeğinizin kuyruk sokumu bölgesine bakmalısınız. Eğer anüs çevresinde herhangi bir şişlik gözlemliyorsanız bu durum bir tümörün habercisi olabilir. Köpeğiniz böyle bir rahatsızlık yaşıyor ise genellikle kabız sorunu ile karşı karşıyasınız. Köpeğinizin kabızlık dönemleri artar ies bu kontrolü yapmanzıda fayda var diyebiliriz .

Köpeğinizde böyle bir tanı ile uzman veteriner hekiminize gittiğinizde yapacağı ilk şey köpeğinizin anüs çevresini uyuşturup iğne yardımıyla mikroskobik bir parça almak olacaktır. Bu alınan parça gerekli labaratuar testlerinden geçtikten sonra tanı konulabilir. Burdan sonra köpeğinizde tümör rahatsızlığı olup olmadığı konusunda emin olacaksınız. Eğer üzücü bir şekilde köpeğinizde tümör meydana gelmiş ise tedavi süreçleri başlayacak demektir. Bazı durumlarda iğne ile alınan parçalarda teşhis konamayabilir. Bu noktada veterinerler köpeğinizi lokal anesti altına alarak daha büyük parçalar almak zorunda kalabilirler. Bazı durumlarda ise röntgen ve emar görüntüleri tümörün yada kanserin anlaşılması hususunda yeterli olabilmektedir .

Tümörün tespiti ve kanıtı sonrasında hızlı bir şekilde cerrahi müdahale yapılması gerekir. Tümör bulunduğu noktadan kesilerek alınarak diğer organlara sıçraması önlenir. Bundan sonra köpeğinize kemoterapi olarak bilinen radyasyon tedavisi uygulanmaya başlayacaktır. Bu tedaviler ve cerrahi operasyonlar %100 sonucu hiçbir zaman vermez. Genel manada bu işlemlerin uygulanmasının sebebi köpeğinizin hayat süresini uzatmak ve hayatta kaldığı süre içerisinde yaşam kalitesini arttırmaktır.

Eğer sizde köpeğinizin anüs çevresinde herhangi bir sertlik yada şişlik hissediyorsanız, köpeğinizin çok sık kabızlık sorunu çektiğini farkediyorsanız mutlaka veteriner hekiminizle görüşerek gerekli testleri yaptırmalı ve gelecek sonuca göre hareket etmelisiniz. Bunun aksi durumlarda siz hiç farkında olmadan tümör yayılarak acı bir şekilde köpeğinizin ölümüne sebep olabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir