Köpeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri ve Çözüm Yolları

“Köpekler neden idrar kaçırır? Bunun sebepleri nelerdir? Köpeğimin idrar kaçırmasını nasıl önleyebilirim? Tıbbi bir tedavi gerekiyor mu? Köpeğimin idrarını kaçırmasının sebebi psikolojik olabilir mi?”

Yukarda sıraladığımız soruların pek çoğu hepinizin aklından geçiyor. Köpeklerin idrar kaçırması sahipleri için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Genellikle uzun yıllar boyunca bizimle yaşamış olan yaşlanmış köpeklerimizde bu sorunu görürüz. Nadir olarakta olsa bazen bu durumu genç köpeklerde de görebiliyoruz. Yaşlılıkta idrar kaçırma nedenleri daha çok zayıflayan mesane ve tam fonksiyonlu çalışamayan organlar diyebiliriz. Genel olarak bu sorunların tamamını ele almamız gerekirse;

  • Hormonsal bozukluk yaşanması.
  • Obezite yada yaşlılık ile mesanede zayıflık ortaya çıkması.
  • İdrar yollarında farklı sebeplerden oluşabilecek olan enfeksiyon.
  • Üriner taşların oluşumu.
  • Omurgada hasar meydana gelmesi yada bozulma görülmesi.
  • Omurga arasında disklerin çıkıklaşması.
  • İnsanlarda görülene benzer bir şekilde prostat sorunları.
  • Böbrek taşı sorununun yaşanması veya diyabet.
  • Doğuştan süregelen anotomik bozukluklar.
  • Farklı hastalıklar sebebiyle alınan ilaçların vücut dengesini bozması.

Tıbbi olarak idrar kaçırma sorunlarını meydana getirebilecek olan rahatsızlıklar yukarıda saydığımız gibidir. Bu durumlardan bazılarını kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Örneğin köpeğiniz bir rahatsızlık geçirdi ise ve idrar kaçırmaya başladıysa muhtemelen bunun sebebi köpeğinize verdiğiniz ilaçlardır. Herhangi bir kaza geçirme yaşandı ise omurgada yaşanan bazı sıkıntılar idrar kaçırmasına sebep olabilir. Yaşlılık halinde ise mesanede yeterli çalışmama dolayısyla olabilir. Doğuştan beri bu şekilde idrar kaçırma durumunu gözlemliyor iseniz bunun doğuştan gelen kalıtımsal bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Köpeğiniz halsiz, iştahsız, isteksiz bir tavır sergiliyor ise bu durumda köpeğinizin idrar yollarında enfeksiyon olduğundan şüphe edebilirsiniz.

Köpeğinizin günlük rutin tuvalet ihtiyacını gözlemleyerek günde ortalama ne kadar sıklıkla tuvalete gittiğini anlayabilirsiniz. Eğer son dönemlerde oldukça fazla tuvalet ihtiyacı oluyor ise bu sonradan idrar kaçırmaya döndürebilir. Eğer böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veya böyle bir sorun ile zaten yüz yüze iseniz köpeklerde idrar kaçırma nedenleri ve çözüm yolları açısından mutlaka alanında uzman bir veteriner ile görüşmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız. Bu testlerden sonra köpeğinizde enfeksiyona bağlı bir durum mu var, farklı ilaçlar sebebiyle mi idrar kaçırıyor, anatomik olarak bir sorun ile mi karşı karşıyada böyle bir sıkıntı yaşıyor hepsini anlayabilirsiniz. İdrar kaçırma durumu köpeğiniz için hem fiziksel hemde psikolojik bir durumdur. İdrar kaçırdığında onu azarlamanız halinde kendisini suçlu hissedecek ve zamanla içine kapanacaktır. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız idrar kaçırma durumlarında köpeğinize bağırmamanız ve kendisiyle ilgilenerek veterinere götürmeniz çok önemlidir. İleride daha büyük sorunlara sebebiyet vermemesi açısından erken tedavi her zaman mantıklıdır. Küçük dostlarınızla uzun ve mutlu yıllar diliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir