Köpeklerde Kısırlaştırma Nasıl Yapılır

köpeklerde kısırlaştırma

Evcil olarak en çok beslenen hayvanlar arasında köpekler ilk sıralarda bulunmaktadır. Bazı kişiler sevmek, bazı kişiler kendisini güvende hissetmek, bazı kişiler ise kendisine sadık bir dost edinmek için köpek alırlar. Aldıkları köpeğin bakımını üstlenen kişiler çoğu zaman yavru bakmak istemezler. Bu durumda köpeklerde kısırlaştırma işlemi uygulanır. Köpeklerde kısırlaştırma işlemi ile ilgili bilinmeyen ya da yanlış bilinen pek çok bilgi var. Biz de size bu bilgileri sıralamak istedik.

Köpeklerde Kısırlaştırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Köpeklerin kısırlaştırılmasındaki temel amaç her ne kadar yavru bakmama isteği olsa da bu işlem köpekler için pek çok faydayı da beraberinde getirmektedir. Kısırlaştırılan köpeklerin saldırganlık oranları, kısırlaştırılmayanlara göre daha azdır.
  • Birçok kişi köpeklerin kısırlaştırılması sonucunca kilo aldıkları gibi yanlış bir söylentiye kapılırlar. Ancak operasyon bittikten sonra köpeğin beslenmesine dikkat eder ve mama seviyelerinde hafif bir azalma yaparsanız köpeğinizin kilo almayacağına emin olabilirsiniz. Eğer dikkat etmezseniz köpeğiniz tabi ki kilo alabilir.
  • Operasyondan sonra idrar püskürtmeyen, bacağınıza tırmanmayan ve saldırgan olmayan bir köpeğiniz olacaktır.
  • Kısırlaştırma işlemi öncesinde köpeğe mama ve su verme bilgisi yanlıştır. Hatta operasyon saatinden 12 saat kadar önce kesinlikle su ve mama vermemeniz gerekmektedir.
  • Operasyondan sonra köpeğinizde uyuşukluk gözlenmesi olağan bir durumdur ve kesinlikle telaş etmeyin.

Köpeklerde kısırlaştırma işlemi ve sonucu hakkında bunları bilip takip ederseniz süreci rahat atlatırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir