Köpeklerde Mantar Hastalığı

köpeklerde mantar hastalığı

Köpeklerde Mantar Hastalığı

“Köpeklerde dönem dönem tıpkı bizler gibi mantar hastalığı ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Peki köpeklerde mantar hastalığının sebepleri nelerdir? Köpeklerde mantar hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? Köpeklerde mantar hastalığı nasıl önlenir? Bu soruların cevaplarının hepsini bu yazımız içinde sizler için derledik.”

Köpeklerde en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi de mantarlardır. Mantarların pek çok türü bulunur. Bunların pek çoğunun tedavisi benzer yöntemler ile yapılmaktadır. Köpeğinizin deri yüzeyine yerleşen mantarlar sıcak hava ile hızlı şekilde çoğalır ve deri yüzeyine yayılırlar. Deri yüzeyini kapatarak terleme ihtiyacını engelledikleri için aşırı şekilde kaşındırıcı bir özellikleri bulunur. Köpeğiniz için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca mantar hastalıkları kıl kökü iltihaplanması hastalığına kadar köpeğinizi sürükleyebilir.

Köpeğinizde mantar hastalığı olduğunun ilk belirtilerini kuyruk, sırt ve yüz bölümünde yer alan tüylerin dökülmesi ile anlayabilirsiniz. Bu tüylerin altında oluşan mantarlar hızlı şekilde tüyleri yok edecektir. Bunun arkasından vücut yüzeyinde hızlı şekilde yayılma başlayacaktır. Ayrıca mantar hastalığı bulaşıcı olması ile ünlüdür. Mantar hastalığı taşıyan bir köpek farklı köpekler ile temas haline girerse mantar sıçrayarak diğer köpeklerde geçecek ve vücutlarında yayılmaya başlayacaktır.

Eğer köpeğiniz de böyle bir mantar hastalığı olduğunu düşünüyor ve belirtilerini gözlemliyorsanız mutlaka hızlı bir şekilde veteriner hekim ile görüşmelisiniz. Size vereceği tavsiyelere  uymalı ve verdiği reçeteleri düzenli şekilde kullanmalısınız. Bu süre zarfında başka köpeklerin bu hastalıktan etkilenmemesi adına köpeğinizi diğer köpeklerle bir araya getirmekten kaçınmalısınız.

Köpeğinizin mantar hastalığına kapılmasını önlemek adına diğer köpeklerin kullandığı eşyaları kullandırmamanız gerekmektedir. Örneğin arkadaşınızın köpeğine ait olan bir kaptan yemek yemek köpeğiniz için sakıncalı olabilir. Veya hasta olduğunu bildiğiniz bir köpek ile oyun oynamasına müsade etmek onu bile bile bir hastalığa itmekle aynı şeydir. Bu tarz önlemleri alırsanız köpeğinizde mantar oluşma riski oldukça yüksek düzeyde azalacaktır.

Köpeklerde mantar hastalığı oldukça yaygın olduğu için köpeğinizi sık sık bu hastalık var mı diyerek kontrol etmelisiniz. Mantar hastalığının ilerlemiş boyutları köpeğinizin psikolojisini bozmakla kalmayacak aynı şekilde kıl köklerin iltihaplanma da yapacaktır. Kıl kökleri iltihap olan köpeğinizin uzun bir süre tüyleri çıkmayabilir. Bu köpeğinizde farklı deri hastalıkları yada iç hastalıklara sebebiyet verir. Küçük bir rahatsızlık olarak görülen mantar hastalığının arkasından pek çok yeni sorun çıkabilir. Bu sebeple gerekli önlem ve tedaviyi zamanında almanız hem sizin için hem köpeğiniz için en uygun olanıdır. Size küçük dostlarınızla uzun ve neşeli bir hayat diliyoruz! Mantarı küçümsemeyin ve şimdi gidip tüylerini bir kontrol edin ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir