Köpeklerde Myasthenia Gravis Hastalığı

Köpeklerde Myasthenia Gravis

Köpeklerde Myasthenia Gravis Hastalığı tamamiyle sinir sistemine müdahale eden bir hastalıktır. Köpeklerinizin sinir sistemi için oldukça yıpratıcı olan bu hastalık bazı durumlarda sonradan kazanılan bir hastalık olsada çoğu zaman doğuştan gelmektedir. Hastalığın tedavisi arasında bu ikisinin hiçbir farkı bulunmamaktadır. İsterse doğuştan isterse sonradan kazanılmış olan bir myasthenia gravis olsun hepsinin tedavisi aynıdır.”

Myasthenia Gravis hastalığı genellikele köpeklerinizin ayakta durmasında güçlük çekmesine sebep olur. Bu güçlük çekme durumu bazı durumlarda dönemsel olarak ortadan kaybolsa bile belirli bir süre sonra mutlaka ortaya çıkacaktır. Çünkü Myasthenia Gravis hastalığı genel manası ile bir sinir hastalığıdır. Kalımsal bir hastalık olduğundan dolayı tam bir tedavi uygulanmadan tamamen kendiliğinden yok olması imkansız denecek kadar azdır. Arka ayaklarda fazlaca kas zayıflaması görülmesi mümkündür. Koşu yaptığı çoğu zaman bu sebeple yere yuvarlanabilir. Kaslarda oluşan dengesizlik vesilesiyle vücut kitle endeksi orantısızlaşmaya başlar. Dengesini sağlayamayan köpek yere düşebilir. Çok çabuk yorulma görülür. Kısa bir geziye çıkardığınızda dahi gördüğü her yere oturarak dinlenme ihtiyacı hisseder. Uzun süreli yürüyüşlerde huysuzluk yapmaya ve eve dönmeye niyetli hareketler sergiler. Bu tembellikten dolayı değil kaslarında oluşan ağrıdan dolayıdır. Zorla yürütmeye çalışmanız halinde ise sinir sistemi daha çok zarar görebilir. Eğer rahatsızlık erken şekilde tedavi edilmez ise hastalığın bir sonraki aşaması genellikel timüs bezinde tümör olarak ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumun yaşanmaması için köpeğinizde yukarıda saymış olduğumuz belirtileri görmüşseniz mutlaka hızlı bir biçimde veteriner hekiminizle görülmeniz gerekmektedir. Kısa bir test aşamasından sonra eğer köpeğinizde Myasthenia Gravis hastalığı mevcutsa ortaya çıkacaktır.

Bu noktadan sonra veterineriniz köpeğinizin cinsi, hastalığın ilerleme seviyesi, köpeğinizin yaşı gibi ölçüleri dikkata alarak size bir tedavi programı hazırlayacaktır. Yapılacak olan tedavi birkaç gün boyunca sürecek ve medical olacaktır. Köpeğinize belli başlı bazı tıbbi malzemeler iğne yolu ile kas sinir sistemine iletilecektir. Sinir sistemine gönderilen bu sıvılar hızlı bir şekilde sinir hücrelerinin tedavi edilmesi ve kasların tekrar güçlendirilmesi amacı iledir. Veteriner hekiminiz tedavi süreci bittikten sonra size bir egzersiz proramı yazacak ve buna uymanızı isteyecektir. Küçük geziler ile başladıktan sonra sertleşen egzersizler ile sinir sistemi ve kas yapısı tekrardan güçlenecektir. Köpeğiniz fiziksel olarak eski gücüne kavuşurken aynı zamanda psikolojik olarak yıprandığı dönemleride telafi edecek ve moral motivasyon olarak yukarı çıkacaktır.

Eğer sizde köpeklerde Myasthenia Gravis hastalığı ile karşı karşıya iseniz mutlaka vakit kaybetmeden uzman veteriner hekiminizle görüşmelisiniz. Kaybedilen her vakit köpeğinizin ayakta durmasını güçleştirmeye ve belki de tümör oluşmasına dahi sebep olabilmektedir. Bilinçli bir hayvan sahibi olduğunuzu düşünerek mutlaka köpeğinizde Myasthenia Gravis belirtilerine dikkat edeceğinizi biliyoruz. Umuyoruz ki uzun yıllar sağlık içinde beraberce yaşarsınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir