Köpeklerde Othematom’un Klinik Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Othematom

Köpeklerde Othematom’un Klinik Belirtileri ve Tedavisi

“Küçük dostlarımızda karşılaştığımız rahatsızlıklardan bir tanesi de othematomdur. Bu hastalık kulak çevresi yada kulak memesi içinde meydana gelir. Genellikle kulak içinde yada yüzeyinde biriken kan pıhtıları sonucu ortaya çıkar.”
Othematomların büyüklükleri enteresan bir şekilde çok değişkendir. Kimi köpek bu sorunu yaşarken othematom büyüklüğü elma civarında iken kimi köpeklerde fındık büyüklüğünde olabilmektedir. Genellikle othematomlar kulağın içinde meydana gelir. Nadir olarak kulağın dış yüzeyinde oluştuklarına rastlanmıştır. Eğer köpeğinizin kulağını kontrol ettiğinizde iç yüzeyinde gergin sinirler ve belirginleşmiş damarlar, kan toplayan bazı noktalar görüyor iseniz köpeğinizde othematom rahatsızlığı olma ihtimali çok yüksek. Siz farkında değilsiniz ama othematomlar oldukça yüksek derecede ağrı yapan hastalıklardır. Köpeğinizin son zamanlarda sakinleşmesi ve sessiz sessiz bir köşede yatması othematom habercisi olabilir.
Eğer köpeğinizde othematom belirtileri görüyor iseniz ivedi şekilde veteriner hekiminizle görüşmenizde fayda vardır. Doktorunuz köpeğinizde othematom olduğunu farkederse bu noktadan sonra sizleri küçük yada büyük çaplı bir cerrahi operasyonun beklediğinden bahsedebiliriz. Eğer köpeğinizin kulak içinde bulunan othematom küçük çaplı ise genellikle veterinerler bunu bir enjektör yardımı ile tedavi eder. Kulak içinde biriken kanı bir şırınga yardımıyla çekerler ve üzerine gerekli merhemleri sürdükten sonra sizi tedavi ederler. Köpeğiniz bir kaç hafta içinde eski afacan haline tekrardan geri dönecektir. Fakat bazı durumlarda othematomlar oldukça büyük olabilir. Elma büyüklüğüne varan othematomlara rastlanılmıştır. İşte böylesine büyük olan othematomlar için veterinerler genellikle cerrahi müdahalede bulunurlar. Öncelikle lokal yada genel anesteziye alınan köpeklerinizin kulak içerisinde bulunan ve birikim yapan kan neşter yardımıyla boşaltılır. Bundan sonra kulak yüzeyinin temizlenmesi ve dikiş atılmasıyla operasyon tamamlanır. Operasyondan sonra kulak yüzeyi bandaj ile sarılarak kapatılır ve dış yüzeyler ile temas kurması engellenir. Cerrahi operasyon geçiren köpeğinizin ilk birkaç gün bakımı oldukça önemlidir. Aynı zamanda kulak yüzeyinde bağlı bulunan bandajın çıkarılmaması çok mühimdir. Othematom kendini tekrarlayan bir hastalık olduğu için ilk birkaç gün yaranın kapalı kalması köpeğinizin sağlığı açısından daha olumlu olacaktır .
Eğer sizinde köpeğinizin kulağında othematom olduğu ile ilgili şüpheleriniz var ise mutlaka veterinerinizle görüşmelisiniz. Othematom rahatsızlığı tedaviye geç kalındığı durumlarda köpeğinizin kulağında sarkma yapabilmektedir. Duyma ve işitme konusudna köpeğinizin sıkıntı çekmesi bundan sonra başlayabilir. Bu durum hem köpeğinizin fiziksel sağlığını bozacak hemde ruhsal yönden bunalıma girmesine sebep olacaktır. Bilinçli birer hayvan sahibi olarak biz herkesi bu konuda köpeklerini kontrol etmeleri hususunda uyarıyoruz. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa köpeğiniz o kadar az zarar ile bu hastalıktan kurtulacaktır. Köpeklerde othematom’un klinik belirtileri ve tedavisinde yazdığımız yazının sonuna geldik. Hepinize küçük dostlarınızla uzun bir ömür diliyoruz. Onların sağlığına dikkat etmeyi ihmal etmeyin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir