Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ve Alışkanlığı

köpeklerde tuvalet eğitimi

Doğaları gereği tüm köpekler yaşam alanları dışında emilebilen zeminlere tuvalet ihtiyacını giderebilirler. Dolayısı ile sahiplerinin yanlış yol göstermeleri sonrasında bile olgunluk yaşına gelip, tuvalet eğitimi almayan köpek yoktur. Bu noktada önemli olan köpeklerde tuvalet eğitimi ve alışkanlığı sağlarken olgunlaşma sürecini son derece sabırla beklemek ve ufak püf noktalarına da özen göstererek doğru davranışı geliştirmesini beklemek olacaktır. Kısa bir süre içinde büyük beklentiler içinde olmanız sizin için de köpek için de hayal kırıklığı yaratacaktır. Yani evinize neredeyse 15 yıllık konuk alacağınız bir canlının başka bir canlı bebeği olduğunu ve bütün hareketlerini sevgi ile karşılamanız gerektiğini de unutmamak gerekir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ve alışkanlığı edindireceğiniz bu yavru köpek başlangıç olarak oldukça fazla tuvalet ihtiyaç duyacaktır ve her defasında dışarı çıkmak da pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle bu ihtiyaç kısa bir süre ev içinde çözülebilir, yaşı büyüdükçe ve kasları geliştikçe bu ihtiyacın sıklığı da azalacaktır.

Ev İçi Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi ve alışkanlığı edinen yavru köpeğiniz ev içinde yanlışlıkla tuvaletini yaptığında kesinlikle amonyaklı temizlik ürünleri ile temizlemeyin çünkü bu onu yeniden oraya tuvaletini yapmaya teşvik edecektir. Pet Shoplarda satılan temizlik ürünleri bu konuda yardımcı olacaktır. Ev içinde gerçekleştireceğiniz eğitim temeli alan sınırlandırmak olarak değerlendirilebilir çünkü köpekler yattıkları yere tuvaletlerini yapmaktan hoşlanmazlar. Dolayısı ile yattığı yerin uzağında bir bölgeye hasta pedi ya da gazete sererek doğrudan oraya gitmelerine olanak tanıyabilirsiniz.

Dışarıda Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi ve alışkanlığı sağlanmaya çalışırken önemli olan dışarıda tuvalet eğitiminin de ev gibi özenli olması ve sokağın da temiz kalmasını sağlamaktır. Yavru köpeğin yaptığı dışkıyı poşet ya da kağıt parçası ile toplayarak mutlaka çöpe bırakın. Yavru köpeğin tam olarak dışarıda tuvalet eğitimi alması için altıncı ayını doldurması beklenebilir. Daha önce onu dışarıya çıkarmak, günde 5 kereden fazla tuvaletini yapan yavru köpek ve sizin için de son derece zahmetli olacaktır. Üstelik bu süre içinde henüz aşıları da tam olmadığı için diğer köpeklerle temasını da engellemek zorunda kalacaksınız. Dışarıya oyun oynamak için çıktığınız zaman tuvaletini yaptığında da yavruyu kesinlikle ödüllendirin.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ve alışkanlığı alan yavrunuzu sabitlediğiniz belli program içinde dışarıya çıkarmalısınız. Her ne kadar sıkıcı ve sorumluluk gerektirse de bu işi en az 3 ay boyunca sürdürmelisiniz. İlk haftalarda gün içinde 4 defa olacak ve ortalama olarak da 30 ile 60 dakika arası sürecek olan dışarı çıkma eylemi her ay bir kez azalıp, en sonunda sabahları ve akşamları çıkmak üzere ikiye inecek ve tüm ömür boyu sürecektir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ve alışkanlığı sürerken kesinlikle sabırlı olmalısınız. Evde sürekli çiş temizlerken her ne kadar imkansız gibi görülse de bir gün bakacaksınız ki köpeğiniz asla evde tuvalet yapmayan akıllı ve uslu bir yaramaz olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir