Kuduz Nasıl Olunur?

kuduz nasıl olunur

Hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların başında kuduz yer almaktadır. Memeli hayvanlardan insanlara geçebilen ve insanlarda çeşitli bulgulara, sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Genel olarak kuduz hastalığını tanımlamamız gerekirse; RNA’da bulunan virüsün sebep olduğu ve sonucunda beyin içerisinde iltihaplanmaya sebep olan bir hastalıktır. Peki, ama kuduz nasıl olunur, bunun cevabını aşağıda görebilirsiniz.

Kuduz Nasıl Olunur?

Öncelikle iki farklı kuduz türünün bulunduğunun bilinmesi gerekiyor. Ancak insanlarda daha çok Ensefalitik kuduz dediğimiz birinci kuduz türü gözlenmektedir. Hidrofobi (sudan korkma) ve hiperaktivite ( sürekli hareketlilik) gibi etkilere neden olan bir kuduz türüdür. İkinci kuduz türü ise; Paralitik kuduz olarak bilinmektedir. Bu kuduz türünde felç gözlenmektedir.
İnsanlara kuduz hastalığı, kuduz olan bir köpeğin insanı ısırması, tırmalaması, salyasını vücuduna akıtması gibi eylemler sonucunda geçmektedir. Bu tür eylemler eğer baş ya da boyun bölgesine yapılırsa kişi daha fazla tehlike altındadır. Vücudun diğer bölümlerinden geçme imkanı baş ve boyun bölgesine kıyasla daha nadir gözlenmektedir. Ayrıca kişinin vücudunun herhangi bir yerinde açık yara varsa buradan da bulaşma olduğu söylenmektedir.

Kuduzun Belirtileri Nelerdir?

  • Kuduz ilk olarak kuluçka döneminde kalır. Bu dönem 5 ve 12 hafta arasında değişir ve virüsün beyne ilerlemesi gerçekleşir.
  • Prodrom evresinde grip enfeksiyonun gösterdiği ateş, ağrı ve halsizlik gibi belirtiler bulunur. Bu dönem 2 ve 10 gün arasında ilerler.
  • Kuduzun 3. Dönemi Akut Nörolojik Dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde aniden ve istemsizce kasılmalar, kafa karışıklığı ve kısmi olarak gerçekleşen felç gözlenmektedir.
  • 4 ve 5. Evresinde koma ve ölüm gerçekleşmektedir.

Kuduz nasıl olunur sorusunun bu şekilde cevaplayabiliriz. Ancak köpekle temasınızın sonucunda köpekten şüphe duymaya başladıysanız hemen doktora gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir