Minyatür Pinscher Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı

Minyatür Pinscher bakımı

Küçük ırk köpekler arasında yer alan Minyatür Pinscher; süs köpeği arayan hayvan severler için bulunmaz bir fırsat. Ev ya da apartman ortamında rahatlıkla besleyebileceğiniz bu ırkın bakımı da sizi fazla zahmete sokmayacak. Reh Pinscher, Zwergpinscher gibi isimlerle de anılan Minyatür Pinscher köpek hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Erkek ya da dişi türünde 25 ila 30 santim arasında değişen boyu ile halk arasında oyuncak olarak adlandırılan Minyatür Pinscher; ağırlığı da 4 ila 6 kilo arasında değişen bir cinstir. Yaklaşık 15 yıl kadar hayatını sürdüren bu cins; evcil hayvanlar içerisinde daire ortamında beslenmesi en kolay köpeklerin başında geliyor. Bu cinse ilk olarak 1600’lü yıllarda bir tabloda rastlandığı belirtilmektedir. 1900’lü yıllara kadar Almanya’da tercih görse de; bu yıllardan sonra Almanya’da Minyatür Pinscher’ın popülerliği azalmıştır. Sonrasında Amerika’ya ihraç edilmiş ve 1930’larda Amerika’da popülerlik kazanmaya başlamıştır. Günümüzde de en çok ilgi gören gösteri köpekleri arasında yer almaktadır.

Minyatür Pinscher’ın Özellikleri

Adeta kuğu gibi bir görünüme sahip olan Minyatür Pinscher; ince görünümüne rağmen, kemerli boynu ve kaslı vücudu ile atletik bir cinstir. Son derece atik ve kıvrak bir yapıda olan bu köpeğin bacakları ve kuyruğu ise oldukça incedir. Yumuşacık kulaklarının uç kısımları biraz sarkık bir görünümde olan bu ırkın tüyleri ise kısa, parlak ve dümdüzdür. Siyah, sarıya çalan kahve, kızıl gibi farklı renklerde bu köpeği görebilmeniz mümkün.

Minyatür Pinscher Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kısa ve düz tüylere sahip olduğu için, tüy bakımı en kolay olan köpek ırklarındandır. Düzenli olarak haftada bir ya da iki kez tüyerini fırçalamanız bu noktada yeterli olacaktır. Ayrıca bu köpeğin soğuğa hiç dayanamadığını da bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden suyla yıkamak yerine, kuru şampuanla temizlemenizi tavsiye ederiz. Minyatür Pinscher bakımı belirttiğimiz gibi son derece kolaydır, sizi çok fazla zahmete sokmaz.

Küçük boyuna rağmen, kaslı ve atletik yapısı sayesinde egzersize düzenli olarak ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden onun egzersiz programına gereken özeni göstermelisiniz. Apartman hayatına uygun olsa da; ona egzersiz yapabileceği bir ortamı sağlamanız şarttır. Ayrıca av güdüsüne sahip olan bu hayvanın etrafında en ufak tehlike arz edecek bir nesnenin bulunmamasına özen gösteriniz. Obezite sorununun baş gösterebileceği köpekler arasında olan Minyatür Pinscher’ın düzenli beslenmesi ve egzersiz yapması şarttır.

Minyatür Pinscher Karakteri Nasıl?

Oldukça atik, enerji dolu ve dost canlısı bir köpek olan Minyatür Pinscher; bekçilik ve koruma içgüdülerine sahiptir. Bu özelliği onun sahibiyle daha sıkı bir bağ kurmasına yardımcı olmaktadır. Tehlike anında karşısında kendisinden büyük bir köpek ya da başka bir canlı olsa da; tepkisini göstermekten asla geri kalmaz. İnsanlara kendisini sevdirmeyi çok fazla sevmeyen bu ırk; şımartılmayı sever ve bir süre sonra şımartılan bir çocuk gibi tavırlar sergilemeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir