Papağan Bakımı ve Eğitimi

Papağan Bakımı ve Eğitimi

Papağan Bakımı ve Eğitimi

Hayvanlar içerisinde evcil olarak bilinen ve en matrak yönleri ile dikkatleri üzerine çeken papağanlar için bakım ve eğitim kriterlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Papağan bakımı ve eğitimi sanıldığı kadar kolay değildir. Bu yüzden süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat etmeniz daha iyi bir yetiştirici olmanız anlamına gelmektedir. Bir papağanın bakımını üstlenmek için yapmanız gerekenlerden önce papağan seçimi noktasında dikkatinizi toplamanız gerekiyor. Örneğin; ne kadar büyüklükte, kaç aylık papağan seçeceğiniz yönünde bilgi aldıktan sonra alıma karar vermeniz lazım. Aksi halde bakımında ya da eğitiminde çeşitli sorunlar ya da zorluklar yaşamanız mümkündür. Papağan bakımı ve eğitimi konusunda tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Papağan Bakımı Nasıl Yapılır?

Papağan bakımı için öncelikle bir sorumluluk aldığınızın farkında olmanız gerekmektedir. Aksi halde çok çabuk sıkılır ve gereken ilgiyi satın aldığınız papağınızın bakımı hususunda göstermekte sorunlar yaşamaya başlarsınız. Papağan bakımı için ilk şart; papağınızın büyüklüğünün ne kadar olduğudur. Eğer çok büyük boyutlarda papağan seçimi yaparsanız bu tür papağanların apartman dairelerinde huzurlu olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden petshop sahibinin de önerilerini dikkate alarak daha orta boylarda papağan seçimi yapmanız gerekmektedir. Böylece yaşam alanı olarak belirlediğiniz hacmi büyütmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca daha küçük boyutlarda papağan seçimi yapmanız halinde papağan bakımı daha kolay bir hal alarak  size usanç vermeyecektir.

Papağan Eğitimi Nasıl Olur?

Papağana Alıştırma ve Evcilleştirme Eğitimi: Papağanlar için verilmesi gereken eğitimlerin başında alıştırma ve evcilleştirme eğitimi gelmektedir. Papağanı bir petshop satıcısından alıp gelmeden önce mutlaka ona ait yeri hazırlamanız, yemlerini satın almanız ve tüm ihtiyaçlarını hazır vaziyette bulundurmanız gerekiyor. Böylece evinize ya da işyerinize aldığınız papağan hemen adaptasyon sağlayarak evcilleşir. Yeni geldiği alana da hemen adapte olur.

Papağana Konuşma Eğitimi: Papağan aldıktan sonra hayvanınızın adaptasyonunu sağlamanız ardından ona konuşma eğitimi vermeye çalışmanız gerekiyor. Konuşmasının ilk koşulu konuşan papağan türleri arasında yer alıyor oluşudur. Bu yüzden papağan seçimi esnasında pet shop satıcısına mutlaka konuşup konuşmadığını sorunuz. Eğer konuşan bir tür aldıysanız; kolay kelimeler arasından tercih yaparsanız daha hızlı şekilde konuşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca papağanınızın kelimeleri öğrenmesi için sürekli tekrar yapmayı ihmal etmeyiniz.

Papağana İtaat Eğitimi: Papağanlar itaat eden hayvanlar arasında yer alıyor. Bu yüzden evcil hale getirdiğiniz papağanınıza bazı komutlar vererek bir an önce onun sizin isteklerine uymasını sağlayabilirsiniz. Tabi böyle bir durumda ödül vermeyi ihmal etmeyiniz. Ödül olarak papağanınızın yemekten en çok hoşlandığı yiyecekler arasından tercih yapınız. Böylece papağan bakımı ve eğitimi daha eğlenceli hal almaya başlayacaktır.

Papağana Taklit Eğitimi: Papağanlar taklit yapması ile ünlü hayvanlardır. Tıpkı konuşma eğitiminde olduğu gibi sürekli tekrarlar papağan bakımı ve eğitimi içerisinde taklit eğitiminin tamamlanmasına imkan tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir