Pug Köpek Hakkında Bilgi

pug bakımı

Bulldogları andıran yapısı ile dikkat çeken Pug cinsi köpeklerin yüzleri siyah renktedir. Yanaklarındaki açık renkli benekler; onun daha hoş bir dış görünüşe sahip olmasında önemli bir role sahiptir. Sırt yapısı dümdüz olan bu köpekler; güçlü bakacakları ile ön plana çıkıyor. Genel olarak dış görünüşü ile dikkati çeken bu cinsin, insanları bu şekilde etkiledikleri de biliniyor. Pug köpek hakkında bilgi vermeye daha detaylı bir şekilde devam edelim.

Neşeli yapısı ve mutlu görünen yüzü ile insanları etkileyen Pug cinsi köpekler; sahiplerine oldukça sadıktırlar. Oyuncu yapıları sayesinde, her türlü ortama kolaylıkla ayak uydururlar. Eğitimi sırasında sert olunmamasına özen gösterilmelidir. Zira bir hayli duygusal olan bu köpeklerin sert eğitimle birlikte neşeleri kaçar ve size küserler. Bu da eğitimi daha zorlu bir hale getirirken, aranızdaki bağların kopmasına neden olabilir. Koruma içgüdüleri sayesinde, bekçi köpeği olma özelliği de gösterirler. Gerekmediği takdirde havlamamaları, apartman ortamında gürültü çıkarmadığı için bakılmasında sakınca görülmeyen bir hayvandır. Diğer köpekler ve evcil hayvanlarla uyum içerisinde olurlar. Rahatlıkla bir kedi ile birlikte aynı evde besleyebilirsiniz. İlgiyi çok severler ve daima sahibinden ilgi görmek isterler. Zamanla ailenizin bir parçası gibi olacakları kesin.

Pug Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Genellikle 15 yıla kadar varan ömürleri vardır. Kıskanç oldukları için onun yanında bir başkasına fazla ilgi göstermemenizi tavsiye ediyoruz. Apartman dışında bahçeli evlerde de rahatlıkla bakılabilir. Ancak soğuk ve sıcak havalardan korumanız bu noktada dikkat etmeniz gereken bir detaydır. Her gün düzenli olarak egzersizlerini yaptırmalı ve onun için buna uygun bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Aşırı egzersiz yerine, oyun oynamayı seven ve bundan keyif alan bir yapıları vardır. Pug bakımı, birçok köpek cinsine göre oldukça kolaydır. Bunda şüphesiz tüylerinin çok kısa olmasının büyük rolü var. Haftada birkaç kez aksatmadan taramanız ve gerektiği zaman banyo yaptırmanız yeterli olacaktır. Ancak çok sık banyo yaptırmamaya özen gösterin. Aksi halde üşütme olasılığı artar. Banyodan sonra da muhakkak iyi bir şekilde kurulanması gerekmektedir. En kötü özelliği ise; mevsimsel olarak çok fazla tüy dökmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir