Rottweiler Hakkında Bilgi ve Bakımı

rottweiler bakımı

Alman soyundan gelen bir köpek cinsi olan Rottweiler; bekçi köpeği olarak da tercih ediliyor. Almanya kökenli bir bekçi ve koruma köpeği olan bu cins; ismini de Almanya’nın ünlü Rottweil kasabasından almaktadır. 10 yıla kadar varan ömürleri ile dikkat çeken Rottweiler; çok fazla havlamayan, bilinenin aksine sessiz ve sakin bir tavır sergileyen köpektir. Ailenizi koruma içgüdüsü ile hareket eden bu cins; ilk başta olayları sessiz bir şekilde izler ve en uygun anda olaya müdahale eder. Bu da özellikle hırsızların kaçmaması adına ciddi bir özelliktir. Sahibine sadık bir ırk olan bu cins; sizi ve ailenizdeki tüm bireyleri de sahiplenir ve onlara herhangi bir zarar gelmemesi adına elinden geleni yapar.

Rottweiler Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Tıpkı diğer köpeklerde olduğu gibi sert bir eğitim verilmemeli, sabırlı ve sevecen bir şekilde eğitimi gerçekleştirilmelidir. Eğer sevgi ile eğitilmezse; çok tehlikeli bir hale gelebilirler. Bazı bilinçsiz ve ahmak insanlar; sert olması için hayvanı karanlıkta bekletip, sevgiden yoksun bir şekilde büyütürler. Bu da onun ileride tehlikeli bir hal almasına neden olur. Bilinçli bir eğitimin verilmesi durumunda ise; bilinenin aksine son derece dost canlısı, diğer köpeklerle de iyi geçinen bir yapıya bürünürler. Rottweiler eğitimi bu şekilde verilir ise; aile ortamında da rahatlıkla yaşantılarını sürdürebilirler. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise; ona tıpkı çocuğunuza bakıyormuş gibi bakmanız gerektiğidir. Asla çocuklarınızdan ayırmamalı ve ona da aynı şekilde sevgi göstermelisiniz. Eğer tatile giderseniz mümkünse onu da yanınızda götürmelisiniz. Zira ailesine düşkün olan bu ırk; uzun süre ailesinden ayrı kalamaz. Sahiplerine daha fazla ilgi gösteren ve diğer cinslere göre daha sadık olan Rottweiler; sahibini birkaç gün göremediği takdirde, hiç durmadan ağlayabilir.

Zeki bir cins olan bu köpeklerin birçok ülkede polis koruma köpeği olarak ya da askeri köpek olarak kullanıldıkları biliniyor.

Rottweiler Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Her ne kadar apartmanda bakılmaya uygun olsalar da; boyutları nedeni ile bahçeli bir evde bakılması daha doğru olacaktır. Ayrıca dışarıya çıkarıldığı zamanlar mutlaka tasması olmalıdır. Tasmanın sağlam ve sınırının çok fazla uzanmadığı bir yapıda olması gerekmektedir, zira bu cinsi sürekli kontrol etmek durumundasınız. Asla insanların arasında serbest bırakılmaması gereken bir köpek türüdür. Çünkü koruma içgüdüsü ile hareket eden bu köpek; neyi tehlike olarak göreceğini bilemez ve sonuçları kötü olabilir.

Sert ve sık tüylere sahip olan Rottweiler bakımı; uygun bir fırça yardımıyla düzenli olarak yapılmalıdır. 1 ila 1.5 yaşına kadar tüy dökmeye devam eden bu cinsin zamanla tüy sorunu ve deri hastalığı ortadan kalkar. Yaz aylarında daha sık taramaya özen göstermeli, özellikle ilk 6 ay boyunca yıkamaktan kaçınmalısınız. Zira bağışıklık sistemleri bu dönem içerisinde oldukça düşük olacaktır. Kuru şampuanları bu noktada tercih edebilirsiniz. Büyüdüğünde ise 2-3 ayda bir yıkayıp, iyi bir şekilde kurulanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir