Saint Bernard Irkı ve Bakımı Hakkında Bilgi

Saint Bernard bakımı

Saint Bernard cinsi köpekler; özellikle adale bölgesindeki kasları oldukça kuvvetli ve iri yapılarıyla dikkat çeken köpeklerdir. Kökeni İsviçre’ye dayanan bu ırka; Afacan Köpek Beethoven diye de hitap edilmektedir. Bu adı almasındaki en büyük sebep ise; Beethoven filminde ortaya koyduğu performans ve halkın sevgisini kazanmasıdır. Salyalarıyla ün yapmış olan bu dünyaca ünlü köpeğin oyuncu yapısı ise görenleri hayrete düşürüyor. Diğer köpeklerden ayrılan en büyük özelliği ise; sabrının yüksek olması. Aynı zamanda sahibine sadık, dost canlısı ve çocuklarla da son derece iyi geçinen bir karaktere sahip. Saint Bernard ırkı ve bakımı hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda; onun fiziksel özelliklerinden karakteristik özelliklerine ve eğitimine kadar birçok konuda fikir sahibi olacaksınız.

Saint Bernard’ın Fiziksel Özellikleri

Boyu oldukça büyük olan Saint Bernard’ın erkek cinsinde 70 santime kadar, dişi cinsinde ise 68 santime kadar varan bir ebat karşımıza çıkıyor. Erkek türünde ağırlığı 60 ila 90 kilo arasında değişirken, dişide ise 57 ila 85 kilo arasında bir değişkenlik göz konusudur. Ortalama yaşam süreleri 9 seneyi bulan Saint Bernard cinsi köpekler; dışarıdan bakıldığı zaman boyutu ve adaleli yapısı ile insanı ürküten bir görünüme sahiptir. Ancak iç yapısına bakıldığı zaman, hayat dolu, yaşam enerjisi yüksek ve dost canlısı bir hayvanı karşınızda bulacaksınız.

Saint Bernard’ın Eğitimi Nasıl Olmalı?

Halk arasında oyunculuğu ve dost canlısı olması ile sevilen, bir tek aşırı salyaları yüzünden beğenilmeyen Saint Bernard; küçükken eğitimine başlanması gereken bir cinstir. Zira ona belli bir yaştan sonra eğitim vermek zordur. Bu cinse ilk öğretilmesi gereken şey ise; takmasını çekiştirmemesi gerektiğidir. Zira büyüdüğünde boyu bir hayli büyük olacak olan bu hayvanın tasmayı çekiştirmesi; sahibine zor anlar yaşatabilir. Eğitim sırasında sabırlı ve güleryüzlü olmak, hayvanın öğreteceğiniz şeyleri daha çabuk kapması açısından önemlidir. İnatçı yapısı ile dikkat çeken bu hayvana karşı siz de aynı tavrı takınırsanız; bile isteye öğrettiğinizin tam tersini uygulamaya başlar. İşte bunu anlayıp, size zıt gidecek kadar zeki olduğunu da buradan anlayabilirsiniz.

Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak hem sizi, hem de Bernard’ı zinde tutacaktır. Bu vesile ile siz de günlük rutin sporunuzu yapmış olursunuz. Bunun yanı sıra 2 yaşına kadar kemik gelişimi devam eden bu köpeğe çok ağıra kaçmadan basit birkaç egzersizi de oyun havasında yaptırabilirsiniz. Diğer köpeklerin aksine sıcağa pek alışık olmayan bu ırkı; serin ortamlarda tutmanızda fayda olacak. Aşırı soğukları kast etmiyoruz, ancak yazın nemli ve güneşli günlerinde de klimalı bir ortamda ya da esen bir yerde durmasında yarar var.

Eğer Saint Bernard eğitimi sırasında ona gerekli olan egzersizleri yaptırırsanız; bir apartman dairesinde rahatlıkla yaşamına devam edebilir. Eğer durumunuz buna elverişli değil ise; bahçede bir kulübede ona yaşam alanı sağlayabilirsiniz. Ancak sizinle birlikte yaşaması, onun hayat enerjisinin yukarıda olmasında büyük öneme sahiptir. Suyu çok fazla sevmeyen bu cinsi çok sık yıkamamanızı, gerektiğinde kuru şampuan ile temizlemenizi öneririz. Ayrıca bu ırkın bir diğer özelliği ise; tüylerinin kar tutmamasıdır.

İyi huylu, zeki ve dost canlısı bir karaktere sahip olan bu büyük dostumuz; çocuklarla çok iyi vakit geçirebilmekte. Oyunculuk özelliği bir hayli yüksek olan Saint Bernard’a bu konuda 10 üzerinden 8 verebilmemiz mümkün. Ev ortamında sevgi ve saygı çerçevesinde o da zamanla ailenin bir parçası olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir